Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Emīls Dreiblats: Kovdidkrīze izgaismoja nesakārtotību dažādu nodokļu režīmu darbībā

Pēc pusgada, kas izturēts, lielā mērā pateicoties VID pabalstiem, 2021.gada otrajā pusē nāksies apgūt jaunas iemaņas grāmatvedībā.

Emīls Dreiblats: Kovdidkrīze izgaismoja nesakārtotību dažādu nodokļu režīmu darbībā
Emīls ilgus gadus esot sevi ierobežojis, klausoties citu cilvēku dotos padomus, lai arī tie bijuši labi. "Man ir savs ceļš ejams. Izkristalizējies draugu un domubiedru loks, ar kuriem kopā realizēt muzikālās ieceres. Tad kļūst vieglāk, jo visiem tāpat neizpatiksi. Vislabāk ir darīt to, kas pašam patīk, ar cieņu un toleranci pret apkārtējo pasauli," viņš saka. (Foto: Egons Zīverts)
29.06.2021 10:21

Emīls Dreiblats

No vienas puses, Latvijas iedzīvotājus laiku pa laikam patīkami neuzbāzīgi mudina uzņemties iniciatīvu, no darba ņēmējiem kļūstot par darba devējiem. Manas radošās un mākslinieciskās rosīšanās apgrozījums nesasniedz tādus apmērus, lai būtu vērts dibināt SIA, tādēļ jau vairākus gadus savas naudas plūsmas menedžēju kā pašnodarbinātais.

Neesmu darba ņēmējs, pats sevi nodarbinu. Tā teikt, pirmais solis ceļā uz uzņēmēja statusu. Manis sniegtie pakalpojumi iekļaujas kategorijā ar plašu tvērienu “mākslinieciskā jaunrade” – tur ietilpst gan drukātā vārda, gan mūzikas, gan ierakstu radīšana, kā arī muzikāli priekšnesumi un cita veida publiska uzstāšanās.

Pirmajos gados es mulsu no sajūtas, ka neko nav iespējams prognozēt. Tas ir, es reizēm zināju, ko nopelnīšu pēc pusgada, bet nezināju, kas notiks nākamajā mēnesī. Mulsums man lika kādu laiku atkal strādāt algotu darbu, bet radošas aktivitātes apvienot ar biroja darbu nav vienkārši un brīvība tomēr izrādījās dārgāka. Un līdz šim es nesatraucos, ja kādu mēnesi gadījās padzīvot ar minimāliem ienākumiem. Zināju, ka strādāju nākotnei un šodien prasmju pilnveidošanā ieguldītais laiks nesīs augļus nākotnē.

Un tagad man būs jāzina, cik es nopelnīšu. Vēl vairāk – ja es pelnīšu maz, man būs divtik jādomā par to, kā salāgot skaitļus Exel tabulās. Man savas prognozes būs jāiesniedz VID un jācer, ka tās piepildīsies.

Man būs jābūt gatavam viena virs plāna nopelnīta eirocenta dēļ nodokļu nomaksā šķirties no daudz lielākas summas, nekā tad, ja šis cents būtu palicis pasūtītāja kabatā.

Man būšot sociālas garantijas. Vai arī tā – es būšu sociāli aizsargāts. Es nemiršu badā vecumdienās. Tā man sola. Loģika mēdzot būt katram sava. Iespējams. Tādā gadījumā manējā spēcīgi atšķiras no finanšu ministra un citu ierēdņu loģikas.

Kovdidkrīze izgaismoja daudzas nebūšanas un nesakārtotību dažādu nodokļu režīmu darbībā. Vispirms pagāja vairāki mēneši, kamēr dīkstāves un citu pabalstu dalītāji pamanīja, ka virkne radošo neiekļaujas nekādos rāmjos un krīzes, kas viņus skāra tieši un skarbi, laikā nevar pretendēt uz valsts palīdzību.

Pamazām tika piemeklēti dažādi radošo stipendiju veidi un līdz Ziemassvētkiem jau tikai pats slinkākais radošais nebija sapratis, kā saņemt vismaz kaut ko no valsts dāsnā atbalsta krīzes skartajiem.

Tad nāca pavasara pārsteigums. Valsts Kultūrkapitāla fonda menedžētās pavasara “radošās stipendijas”, nedaudz lielākas kā minimālā alga, varēja saņemt teju visi, izņemot tos, kas bija pieteikušies arī VID dīkstāves pabalstam pašnodarbinātajiem. Un te nu es loģiku vairs neredzēju.

Radošās stipendijas varēja saņemt tie, kas paralēli strādāja algotu darbu (piemēram, daudzi mūziķi mēdz uz pusslodzi piepelnīties pedagoģiskajā darbā), tikmēr tie, kas patiešām varēja sevi veltīt radošajam darba visā pilnībā (jo brīvā laika bija atliku likām, bet vienīgos stabilos ienākumus nodrošināja VID dīkstāves pabalsts, parasti minimālās algas apmērā), pie “radošās stipendijas” tikt nevarēja.

Varbūt tad sauciet lietas tām piederīgos vārdos? Nevis “radošās stipendijas”, bet kaut kāds XYZ pabalsts?

Nevis nodokļu reforma, bet centieni sačakarēt pēdējo vēlmi kaut kā legāli funkcionēt?

Ja nav iespējams reizē ar nodokļu reformu palaist sen solīto saimnieciskās darbības kontu, kas ļautu maksāt no nopelnītā, varbūt ir vērts iepauzēt un pusgadu nespīdzināt pašnodarbinātos ar uzspiestu dalību prognožu spēlē “Cik man nākamajā ceturksnī būs naudas?”?

Nu tak, lūdzu, pasakiet kāds komjaunietim Reiram, ka cilvēki un viņu nodarbošanās ir dažādi! Ai, cik dažādi. Visi nav ministri, ierēdņi vai darbinieki. Visiem nevajag garantētu papildinājumu bankas kontā divreiz mēnesī, 13.algu un 4 nedēļu atvaļinājumu.

Es ļoti lūdzu ieklausīties gan šajā viedoklī, gan daudzajos pašnodarbinātajos, kurus pēdējā laikā nomoka līdzīgas pārdomas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz