Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Guna Krēgere-Medne: “Protams, arī audzināšanas metodes laika gaitā ir mainījušas”

Guna Krēgere-Medne: “Protams, arī audzināšanas metodes laika gaitā ir mainījušas”
Foto: Publicitātes
25.08.2020 06:00

Atslēgvārdi

Viedokļu sadursmi sabiedrībā izraisījuši notikumi ap Bruknas muižas biedrību “Kalna svētību kopiena”, par kuru Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija saņēmusi sūdzības par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem un cietsirdīgām metodēm, kas tiek īstenotas pret nepilngadīgajiem.

Primāri, nav pat tik svarīgi uzskaitīt metodes, kuras ir mainījušās bērnu audzināšanā, kad mēs paši (vidējās un vecākās paaudzes pārstāvji) bijām bērni. Mainījies ir pats pamats, kā skatāmies uz bērnu, kā jūtam bērnu, kā domājam par bērna emocionālajām vajadzībām.

Svarīgākais termins, ko mēs kā vecāki esam iepazinuši, ir piesaiste – emocionālas, abpusēji ciešas attiecības, kas veidojas bērnam ar galveno aprūpētāju. Piesaistes stils nostiprinās līdz bērna divu gadu vecumam. Uz pētījumiem balstītās zināšanas par vecāka un bērna piesaisti ir mainījušas visu aprūpes sistēmu – dzemdību namā bērnu nešķir no mātes, slimnīcā ar bērnu var palikt vecāki, ir izzudis diennakts bērnudārzu piedāvājums, valstī ir uzsācies deinstitucionalizācijas process. Vairāk bērnu tagad aug audžuģimenēs un pie aizbildņiem, samazinās institūciju skaits un to lielums u.tml. Risinot dažādas situācijas, bērna vajadzības mēs mācāmies likt centrā.

No agrākās sistēmas, kad bērnu audzināja institūcijas vai kolektīvs, mēs tagad atrodamies sistēmā, kurā bērns jāaudzina vecākiem un ģimenei, kur piesaistes jautājumam ir pamatloma. Ja vecākam ar bērnu līdz atvases divu gadu vecumam nav nostiprinājusies drošā piesaiste, rodoties dažādām problēmsituācijām pusaudžu gados, tās būs grūtāk risināt.

Protams, arī audzināšanas metodes laika gaitā ir mainījušas. Bet nevarētu piekrist tiem, kas saka, ka šobrīd bērniem ir tikai tiesības un nav pienākumu. Robežu noteikšanas svarīgumu māca visās vecāku apmācības programmās, un tas ir viens no audzināšanas stūrakmeņiem, bet balansā ar pozitīvo disciplinēšanu, kas noteikti nav fiziski sodi (pēršana, likšana stūrī, kamēr noģībst u.tml.). Grūtības, iespējams, reizēm iezīmējas tajā, ka mēs esam vecāki, kas esam audzināti padomju garā, tāpēc tagad reizēm apjūkam, jo zinām, kādas attiecības gribas ar bērnu, zinām, kas ir labi, bet īsti nespējam to dot, jo paši esam auguši un pamatu ieguvuši citādā sistēmā.

Guna Krēgere-Medne, Kurzemes ģimeņu atbalsta centra “Liepāja” vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz