Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze Balcere: “Laimīgais brīdis, kad esam pa nullēm”

Jo dienas, jo vairāk ir ar Covid-19 reģistrēto gadījumu. Gados vecie ļaudis un sociālo aprūpes iestāžu klienti ir viena no visaugstākā riska grupām, kas var inficēties ar šo vīrusu. Kā viņus pasargāt un vai ir iespējams sagatavoties slimības pieaugumam? Intervija ar Valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” Krīzes vadības darba grupas vadītāju Ilzi Balceri.

Ilze Balcere: “Laimīgais brīdis, kad esam pa nullēm”
Foto: no personīgā arhīva
24.09.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Septembra sākumā paliels Covid-19 uzliesmojums tika atklāts jūsu Dundagas filiālē. Kā esat uz to reaģējuši un darbosieties turpmāk?

– Tā kā uzliesmojums bija, jā, mēs esam izdevuši jaunu rīkojumu par to, ka ir jāpievērš vairāk uzmanība arī vakcinētajiem – gan darbiniekiem, gan klientiem. Tā ir tā pati ikdienas veselības stāvokļa monitorēšana, temperatūras mērījumi utt.Tāpat ir arī testēšana ar antigēna jeb ātrajiem testiem.

Visās mūsu filiālēs darbojas Krīzes vadības darba grupa, un tām esam uzdevuši pārskatīt rīcības plānus, lai kovida saslimšanas gadījumā, masveida saslimšanas gadījumā varam operatīvi rīkoties.

Kāda šobrīd ir situācija Dundagā?

– Visi ir veseli – gan darbinieki, gan klienti. Tur viss ir kārtībā. Arī citās filiālēs saslimšanu nav. Šis ir tas laimīgais brīdis, kad esam pa nullēm.

Lūdzu, raksturojiet šā brīža noskaņojumu jūsu filiālēs, par ko lielākais satraukums?

– Darbinieki ir Ministru kabineta noteikumu gaidās, vai noteiks obligāto vakcinēšanos. Vai viņi varēs, vai nevarēs strādāt. Šobrīd ir tā, ka vakcinācijas aptvere mums ir laba tieši klientu vidū – 98,5 procenti uz visām mūsu filiālēm, bet darbinieku vidū tie ir 62,5 procenti. Cipari darbinieku vidū aug, bet lēnām.

Mums ir noteikts, ka nevakcinētie viennozīmīgi strādā visos individuālajos aizsardzības līdzekļos, ievērojot visus piesardzības pasākumus. Mēs skatāmies līdzi, lai tā arī būtu. Tā ir lielākā baža un neziņa, – kā pagriezīsies situācija, ko darīs nevakcinētie darbinieki, vai sarosīsies uz vakcinēšanos.

Kāds ir nevakcinēšanās iemesls?

– Grūti pateikt, jo gadījumu ir dažādi. Ir varbūt, kas seko antivakseru grupām un visiem populistiem, ir kāds, kas bažījas par savu veselības stāvokli, ir kāds, kas saklausās, ka kādam kaut kas ir miris. Viedokļi ir dažādi.

Šobrīd cilvēks no ministrijas, kas strādājis veselības jomā, apbraukā visas mūsu filiāles un vēlreiz visu sīki un smalki darbiniekiem stāsta par vakcināciju un vakcīnām – no pirmsākumiem līdz mūsdienām.

Cilvēkiem dod informāciju no pētījumiem, no drošiem avotiem. Uzrunājam darbiniekus arī paši. Bet ir grūti saprast tos, kas vēl līdz šim nav vakcinējušies.

Jūs, protams, esat ieinteresēti, lai cilvēki prom nedotos. Joprojām darba roku trūkst?

– Tieši tā. Tas ir ļoti sāpīgs jautājums. Viņi savu darbu zina, strādā pie mums ilgstoši, un, ja viņiem nāktos aiziet, tas mums, kā iestādei, būtu ļoti sāpīgi. Nāktos atrast jaunus un apmācīt, ievadīt darbā. Ejam laikam līdzi, soli pa solītim, un tiklīdz kaut kas mainās, tā reaģējām, arī uz visu, kas attiecas uz piesardzību.

Ja kāds darbinieks atnesīs kovidu, tad būs jātiek galā ar sekām. Cenšamies īstenot visu profilaktisko. Uzkrājumi mums ir trīs mēnešiem.

Kāda ir situācija ar jaunajiem klientiem? Viņi ir vakcinēti, vai viņus jāpārliecina?

– Esam dzirdējuši to, ka, iespējams, no Ministrijas puses būs tāds uzstādījums, ka iestāties aprūpes centros varēs tikai vakcinētie klienti. Šobrīd nekur normatīvajos aktos tas nav iestrādāts. Tāpēc šobrīd vēl nāk dažādi. Pēdējie, kas iestājās, bija vakcinēti. Bet mēs vēl papildus piesardzībai 10 dienas uzraugām viņu veselības stāvokli atsevišķi no pārējiem. Tas tiek darīts ar viņu piekrišanu. Ja tam nepiekrīt, tad mēs to piespiest darīt nevaram.

Ja pēc šīm 10 dienām viss ir kārtībā, klients tiek laists kopējā plūsmā. Ja grib iestāties nevakcinēts cilvēks, tad pašizolācija 10 dienas ir obligāta. Turklāt jāiestājas ar ne vēlāk kā pirms 48 stundām veiktu derīgu testu.

Jums savakcinēto klientu procents ir augsts. Zinot vecos cilvēkus, pieļauju, ka saskārāties ar pretestību.

– Ar klientiem bija interesanti sākumā. Tagad jau visi ir sapratuši, kāpēc un kam tas ir vajadzīgs. Viņi seko līdzi informācijai masu medijos, skatās, ko citi dara. Tos, kuri joprojām nav vakcinēti, mēs reizi nedēļā testējam, jo tādi ir nosacījumi.

Daži izdomā, ka to vairs negrib, un nonāk līdz tam, ka ir ar mieru vakcinēties. Kas vēl motivē, – atšķirības, ko var un ko nevar sapotētais.

Viņi jau to redz, ka vakcinētajiem ir mazliet brīvāka dzīve. Viņi varēja vasarā strādāt, spējīgākie aizbraukt uz veikalu.

Filiālē “Liepāja” mums ir bērni, kuriem vecums vēl neatļauj vakcinēties. Līdz 12 gadu vecumam mums šādi ir 13 bērni. Par pārējām filiālēm mums ir tikai deviņi klienti, kuri nav vakcinējušies. Cits veselības stāvokļa dēļ, cits aiz savas pārliecības, citam aizbildņi, aizgādņi pateikuši nē. Kad atļāva potēties no 12 līdz 17 gadiem, pieslēdzās mūsu pediatrs, ģimenes ārsts, un izvērtēja viņu veselības stāvokli. Un, ja varēja vakcinēt, tad arī savakcinējām.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz