Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze More: Apdāvināšanās nav jāizvirza par centrālo notikumu

Ziemassvētkos daudzās ģimenēs pieņemts apmainīties dāvanām, dažās pat par daudz apdāvināties. Turklāt visbiežāk dāvanas nav videi draudzīgas – ne iepakojuma, ne materiālu ziņā. Lielai daļai nav izsekojams arī ražošanas process – tie ir lieli izmeši un slikti darba apstākļi cilvēkiem, kas lietas rada.

Ilze More: Apdāvināšanās nav jāizvirza par centrālo notikumu
Foto: no personīgā arhīva
23.12.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Kad biedrībā rīkojām sarunu vakaru par tēmu “Ziemassvētku maiss – atkritumu maiss”, runājām par dažādām Ziemassvētku atkritumu sāpēm, dalībniekiem daloties savā pieredzē. Atkritumu apsaimniekotāji aicina pirmajās pēcsvētku dienās doties ekspedīcijā pa daudzdzīvokļu māju pagalmiem, kur konteineri ir pārbāzti ar dāvanu iepakojumu, kas bieži vien nav pārstrādājams, arī neapēstu ēdienu no svinībām.

Esam piedzīvojuši laikus, kad nopirkt dāvanas saviem mīļajiem visbiežāk nevarēja, jo pietrūka brīvu naudas līdzekļu. Piemēram, pagājušā gadsimta 90. gados vai arī divtūkstošo gadu krīzē. Iespējams, šī gūtā pieredze liek mums pirkt un dāvināt tagad, kad ir izvēle, iespējas un to varam atļauties.

Taču bieži vien dāvanās nokļūst dažādi nieki, arī plastmasas rotaļlietas, kas saplīst, nesagaidījušas nākamos svētkus.

Ir ģimenes, kurās apdāvina tikai mazos bērnus un pasniedz tikai vienu dāvaniņu, turklāt tā ir pārdomāta, ne pirkta pēdējā mirklī. Arī man šķiet, ka bērns ar trīs vai vēl vairāk dāvanām apjūk un tiek zaudēta arī brīnuma sajūta.

Sarunu vakarā secinājām, ka gadījumā, ja bez dāvināšanas nevar iztikt, svarīgi dāvināt ko jēdzīgu un nepieciešamu – kādam tas varbūt ir džemperis vai labi ziemas zābaki bērniem. Dāvināt vienu, bet ilgtspējīgu dāvanu.

Vēl ir iespēja dāvināt pieredzi – biļetes uz koncertiem un izrādēm, avīzes vai žurnāla abonementu. Ne velti tagad arī daudzi uzņēmumi atsakās no korporatīvajām dāvanām, tā vietā, piemēram, ziedojot labdarībai.

Ja tā padomā, svētku būtiskākā iezīme ir ģimenes un draugu kopā sanākšana, spēļu spēlēšana, sarunas – tas, kam būtu jābūt svētkos un kas tos piepilda. Un apdāvināšanās nav jāizvirza par centrālo notikumu, bet tā vietā vajag izcelt ko citu – kādu kopīgu tradīciju, dziesmas un spēles. Taču pieredze rāda, ka pat vienas ģimenes lokā ieviest pārmaiņas prasa laiku, pacietību un sarunāšanos.

Ilze More, biedrības “Radi vidi pats” aktīviste

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz