Otrdiena, 20. oktobris Leonīda, Leonīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ita Cērmane: Ne viss ir zelts, kas spīd

Ita Cērmane: Ne viss ir zelts, kas spīd
Foto: Jānis Vecbrālis
29.05.2017 07:00

Ita Cērmane, žurnāliste

Prognozējot izmaiņas mājokļu tirgus cenās tuvāko divu trīs gadu laikā, lielākā daļa jeb 66 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka cenas mājokļiem, visticamāk, paaugstināsies, – tā noskaidrots šā gada aprīlī veiktajā DNB bankas aptaujā.  

Kaut pēc aptaujas datiem katrs ceturtais kurzemnieks ja ne ir pārliecināts, tad vismaz cer, ka mājokļu cenas saglabāsies pašreizējā līmenī, tā diemžēl nav – kopš aprīļa nekustamā īpašuma cenām Liepājā un tuvākajā apkaimē ir tendence rāpies uz augšu.

Bet tā ir ik gadu, jo, sākoties atpūtas sezonai un tūristu pieplūdumam, daudzi nekustamā īpašuma saimnieki cer nopelnīt. Tādēļ pēc pieredzes varu teikt, ka pavasaris un vasara nekustamā īpašuma iegādei vai īres dzīvokļa meklēšanai nav tas piemērotākas brīdis.

Bet ja nu tomēr iegadījies tā, ka tieši šobrīd jāmeklē mājoklis, piemēram, īrētā dzīvokļa saimnieks lauž līgumu, ir vērts izsvērt, vai izvēlēties kārtējo īres mitekli vai tomēr mēģināt kļūt par privātīpašnieku. Ja vien iespējams sagrabināt līdzekļus pirmajai iemaksai, labāk ņemt kredītu bankā nekustamā īpašuma iegādei, nekā īrēt.

Par sliktu īres mājoklim runā vairāki apstākļi. Pirmkārt, saimnieks, kaut arī noslēgts īres līgums, var pārdomāt un to lauzt. Un tad var tikai priecāties, ja saimnieks dod vairāk par mēnesi īpašuma atbrīvošanai… Otrkārt, pie normāla mēbelēta mājokļa, kurā būtu tīkami mitināties, var tikt, saimniekam ”uz ķepas” maksājot, sākot no 120 līdz 150 eiro. Kopā ar komunālajiem maksājumiem iznāk krietni dārgi.

Tikpat daudz, cik maksājot saimniekam uz rokas, mēneša maksājumi ir bankai, iegādājoties savu īpašumu. Un, ticiet man, savs ir savs…

Ja pieņemts lēmums par īpašuma iegādi, brīdis, kad šķietami ir atrasts īstais mājoklis, visbiežāk ir emociju pilns. Doma par dzīvošanu pašam savā mājoklī jau šķiet tik tuva. Tomēr pirms pieņemt lēmumu par konkrētā objekta iegādi, der pievērst uzmanību vairākām praktiskām lietām, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Pirmais. Jātiek skaidrībā par pilsētas rajonu, kurā plānots īpašumu iegādāties. Dārgākie īpašumi Liepājā ir centrā un Dienvidrietumu rajonā, lētākie – Karostā un Zaļā birzē. Tāpat vēlams zināt, ko vēlas – lētāku īpašumu nerenovētā mājā, kur augstāki būs komunālie maksājumi, vai dārgāku jau renovētā mājā ar sakārtotu siltumapgādes sistēmu, kas ļaus taupīt ilgtermiņā.

Otrais. Uzrunājušais īpašums obligāti jāapskata klātienē! Protams, ka īpašuma pārdevējs – saimnieks vai starpnieks – visādi centīsies pārdodamo objektu slavēt. Arī sludinājumam pievienotie foto bieži objektu atspoguļo daudz krāšņāk, nekā tas ir patiesībā. Kāds tirgotājs man reiz pat godīgi atzina, ka noalgojis profesionālu fotomeistaru, lai tikai būtu labi attēli. Un tā darot daudzi…

Turklāt gadās pat, kad ierodoties apskatīt konkrētu sludinājumā nolūkotu īpašumu, pārdevējs sagaidījis vedina uz pavisam citu – nevis uz saulainu dzīvokli renovētas ēkas trešajā stāvā, bet gan uz blakus esošās nerenovētās mājas pirmā stāva dzīvokli ar izpuvušiem grīdas dēļiem…

Trešais. Ir virkne ļoti būtisku lietu, kam noteikti ir vērts pievērst uzmanību pirms mājokļa iegādes. Piemēram, vai nav redzams pelējums, bet uz logu stikliem – kondensāts. Tas var liecināt par ventilācijas problēmām.

Iegādājoties mājokli, īpašu uzmanību vērts veltīt santehnikai. Noteikti jāizpēta, vai nav redzamas ūdens noplūžu pēdas griestos, vai kaut kur nesūcas ūdens.  Tāpat vērts palūkot, cik ātri no izlietnes, vannas vai duškabīnes aizplūst ūdens. Un vai tualetes pods darbojas…

Ja vien tūlīt pēc nekustamā īpašuma iegādes nav paredzēts jaunajā īpašumā veikt kapitālo remontu, kura laikā tika ievilkta jauna elektroinstalācija, noteikti jāpārbauda, vai strāva pienāk visās kontaktligzdās.  

Par skādi nenāks arī pievērst uzmanību plaisām sienās un griestos. Īpaši, ja īpašums atrodas tramvaja vai dzelzceļa sliežu tuvumā vai arī blakus ielai ar intensīvu satiksmi. Kad īpašums būs iegādāts, būs par vēlu zūdīties, ka krūzītes izlietnē danco…

Ja vien iespējams, vērts uzkāpt bēniņos – vai nav mitruma pazīmes, kas var liecināt par cauru jumtu. Un nokāpt pagrabā, lai pārliecinātos, vai tas nepārplūst.

Un visbeidzot ceturtais. Kaulējies! Ļoti reti ir tie gadījumi, kad sludinājumā norādītā pārdošanas summa ir tieši tāda, par kādu īpašnieks gatavs īpašumu pārdot. Visbiežāk sākotnējais cipars ir augstāks, lai būtu iespēja kaulēties un vienoties par zemāku summu.

Vēl der parēķināt, cik lieli ieguldījumi būs nepieciešami, lai veiktu nepieciešamos remontdarbus. Bieži ekonomiski izdevīgāk ir iegādāties dārgāku īpašumu, kurā nepieciešams veikt mazāk investīciju. Turklāt neadekvāti zema cena var liecināt par kādu nopietnu problēmu, kuras dēļ īpašums palaists tirgū…

Un vēl der palūkot, cik ilgi konkrētais nekustamais īpašums jau gaida savu pircēju slidinājumu listē. Vērtīgie īpašumi, par kuriem tiek prasīta adekvāta cena, sludinājumu sadaļā ilgi negozējas – tos izķer kā karstus pīrādziņus…

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz