Sestdiena, 29. februāris

Jānis Vilnītis: Ja jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas netiks atrisināts, budžetu nevarēsim atbalstīt

Jānis Vilnītis: Ja jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas netiks atrisināts, budžetu nevarēsim atbalstīt
Foto: liepajniekiem.lv
02.12.2016 10:46

liepajniekiem.lv

Pirms pašvaldības 2017.gada budžeta veidošanas bijām iesnieguši 11 priekšlikumus.

Pirmais priekšlikums bija par darba algu palielināšanu. Varbūt neizdevās tik daudz, cik mēs prasījām, bet 10% ir tehniskajiem darbiniekiem – auklītēm, māsiņām, kas ir mazāk atalgotie darbinieki. Savukārt 5% tiem, kas ir mazliet labākā situācijā. Tas ir kompromiss, par kuru varētu teikt, ka ir rasts risinājums.

Tad bija priekšlikums palielināt summu bērnudārzos uz katru bērnu. Prasījām uz vienu bērnu ne mazāk kā 20 eiro. Tiek skaidrots, ka jau tagad uz vienu bērnu ir ap 40 eiro. Ja tas tiešām tā ir, tas ir labi. Bet to pārbaudīsim.

Nākošais bija atjaunot likmi pedagogiem uz vienu pilnu likmi, jo patlaban viņiem ir nepilna likme. Arguments bija tāds, ka gadījumā, ja tiks atjaunots viena pilna likme, būs no darba jāatbrīvo skolotāji. Es vēl par šo jautājumu pakonsultēšos ar skolu vadībām, jo man tomēr interesē, ko paši skolu direktori par to saka – vai tas ir labi, vai slikti. Jo, iespējams, ka situācijā, kad pedagogu skaits būtu mazāks, darbs būtu kvalitatīvāks. Bet par šo jautājumu man vēl jāveic izpēte, lai to tālāk virzītu.

Mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam mēs prasījām daudz lielāku summu. Tiesa, summa mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, salīdzinājumā ar šo gadu, ir mazliet palielināta, līdz 75 tūkstošiem eiro. Bet solījums ir uz februāri. Esmu to pierakstījis un atgādināšu.

Dzimtsarakstu nodaļā mēs ierosinājām ierīkot liftu, lai uz ēkas otro stāvu tiktu cilvēki ar īpašām vajadzībām. Pašvaldība pati arī saprot, ka tas ir nepieciešams, tikai es nesaprotu, kādēļ to nerisina. Domāju, ka nelikšos mierā, jo tehniski to var izdarīt. Jautājums tikai, protams, vai tie 35 tūkstoši eiro, ko lūdzām šim mērķim, būs pietiekami.

Tad lūdzām iedalīt finansējumu Jaunsardzei. Izrādās, tur jau ir finansējums iekļauts šā gada budžetā, apsteidzot notikumus. Un par to man prieks.

Tāpat man prieks, ka tiks finansējums Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālei, kuras sakārtošanai arī prasījām atvēlēt finansējumu. Liels prieks, ka atbalstu guvis lielais projekts. Mēs prasījām salīdzinoši daudz mazāku summu, bet izrādās, ka no Eiropas fondiem tiks piesaistīts viens miljons eiro. Beidzot Liepājas centrā būs skaista katedrāle, nevis tāda, kāda tā ir šobrīd – pelēka un noplukusi. Turklāt šis ir viens no Liepājas zināmākajiem dievnamiem ar savām pasaulē slavenajām ērģelēm.

Astotais priekšlikums bija visām skolām saglabāt skolēnu firmu finansēšanas programmu. Saņēmām solījumu, ka tas tiks saglabāts. Un arī piešķirt 7 tūkstošus eiro dažādām aktivitātēm – konkursiem, tirdziņiem utt. Un tas ir ļoti labi, jo tas jauniešiem palīdz spert pirmo biznesa soli.

Diemžēl neatbalstīja palielināt finansiālo atbalstu pēc bērna piedzimšanas no esošajiem 150 eiro uz 250 eiro, taču mēs vēl par to runāsim. Jo tas nav tikai naudas jautājums. Tas ir magnēts pilsētai, kāpēc daudzi nebrauc prom, deklarējas Liepājā. Protams, ir svarīgs atbalsts, bērnu skolā laižot, kā izskanēja, bet arī piedzimšanas pabalsts ir svarīgs. Lai var atcerēties, ka bija, piemēram, pamperi, bērnu gultiņas, piena maisījumi utt.

Tas īstenībā ģimenē ir liels izaicinājums un tas ir jāmotivē. Jo mums jau tā Liepājā ir maza dzimstība – pēdējā gada laikā tikai 840 bērnu. Kad es sāku kā deputāts, piedzimušo bērnu skaits bija virs tūkstoša. Un tas vien jau parāda, ka šī joma jāstimulē, lai dzimstība nemazinās.

Nākošais, ko es lūdzu un kam es gaidu precīzus ciparus, ir uzkrājumu veidošana budžeta rezerves fondā. Mums katru gadu šajā fondā līdzekļi samazinās. Bija 20 miljoni, tagad ir vairs tikai 8 miljoni. Tas ir ļoti ievērojams kritums.

Bet tā kā budžeta kopējā atlikumā uzrādās arī fondu naudas, tādēļ lūdzu Finansu pārvaldei, lai atsijāt nost lieko un paliek tīrais pārpalikums.

Mūsu lūgums bija rast iespēju par 15% palielināt šo fondu, lai ir kāds, kaut neliels uzkrājums. Jo 2020.gadā, kad beigsies fondu finansējums, mums citādi būs problēmas. Nevarēsim daudz ko atbalstīt, jo nebūs drošības spilvena.

Un vēl mums bija rosinājums sakārtot domes galvenās ieejas durvis, kuras ir ļoti grūti atvērt. Par šo problēmu zina visi. Un es domāju, ka tur risinājumu var atrast, kaut arī ēka ir vēsturiska un durvis jāsaglabā esošā veidolā.

Ir jautājumi, kas pēc mūsu ierosinājumiem tika risināti vai tika solīts, ka tos risinās. Bet jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas, kas ir ļoti būtisks, ja netiks atrisināts, tad mēs, opozīcija, droši vien budžetu nevarēsim atbalstīt.

Ja ķidātu vēl sīkāk, tad ir jau vēl jautājumi, par kuriem vajadzētu runāt. Piemēram, par pašvaldības iestāžu darbinieku apdrošināšanām. Tam tiek tērēti 440 tūkstoši. Teju pusmiljons. Turklāt 2017.gadā vēl būs padārdzinājums par vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.

Protams, obligāti būtu jāapdrošina policisti, sociālie darbinieki u.c. – visi, kas ir riska zonā. Par pārējiem pašvaldības iestāžu darbiniekiem es gribētu saprast apdrošināšanas lietderību. Vai patiesi ir nepieciešams tērēt tik milzīgu naudu.

Domāju, ka domes sēdē pie nākamā gada budžeta apstiprināšanas diskusijas būs. Cik spraigas, gan vēl grūti prognozēt.

Jo, piemēram, ceturtdien Finanšu komitejas sēdē bija viens jautājums, ko uzdevu speciāli – par sabiedrisko transportu. Bija runa par to, ka atsevišķām kategorijām palielināsies atlaides. Neviens vārds neizskanēja par to, ka atlaides būtu nepieciešamas pilnīgi visiem pensionāriem.

Bet zinām taču, ka tieši tāds savulaik bija “Saskaņas centra” uzstādījums. Bet, kad prasīju, vai no šo trīs deputātu puses ir iesniegums, atklājās, ka neviena iesnieguma nav. Viens no “Saskaņas centra” deputātiem, kad tika runāts par šo jautājumu, pat speciāli izgāja no zāles, lai nebūtu jābalso par šo jautājumu.

Tāpēc es domāju, ka domes sēdē nākamnedēļ būs tāda pati situācija. Ka kādam būs jāiziet no sēžu zāles, lai varētu nepiedalīties balsojumā. Lai pēc tam nesaņemtu pārmetumus: kāpēc tu neko nedarīji?

Jānis Vilnītis, Liepājas domes deputāts un uzņēmējs

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli