Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kāpēc joprojām jāgroza pulkstenis?

Lai gan iepriekš bija runāts, ka visa Eiropa vienosies pārtraukt šo kārtību, Latvijā joprojām notiek pāreja uz vasaras laiku: marta pēdējā svētdienā pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā – vienu stundu atpakaļ.

Kāpēc joprojām jāgroza pulkstenis?
Ilustratīvs (Foto: CHUTTERSNAP on Unsplash)
29.10.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Artūrs Butāns, ekonomikas ministra biroja vadītājs:

Foto: Publicitātes

– Jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību 2018.gadā tika aktualizēts Eiropas Savienības līmenī.

Nākamais solis bija dalībvalstu nacionālās politikas apzināšana, proti, valstīm tika dots uzdevums pašām veidot dialogu ar saviem iedzīvotājiem attiecībā par laika maiņu.

Latvijā sabiedrības pozīcija bija diezgan skaidra, un arī vietnē manabalss.lv tika savākti vairāk nekā 10 tūkstoši parakstu, lai atteiktos no pārejas uz ziemas laiku.

Līdz ar to Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas. Līdzīgu pozīciju paudusi arī Lietuva.

Taču Eiropas Savienības līmenī jau kopš 2000.gada nekāda šī projekta turpmākā virzība nenotiek. Kāpēc ir tāda kavēšanās, nevaru komentēt.

Katrā gadījumā mums svarīgi būtu panākt to, lai vismaz Ziemeļeiropa un daļēji arī Austrumeiropa būtu vienotā laika joslā. Jo, ja, piemēram, Igaunija izvēlētos saglabāt ziemas laiku, bet Latvija vasaras, tad starp abām valstīm laika starpība būtu divas stundas.

Kā jau minēju, mūsu pozīcija ir skaidra, proti, Latvija vēlas saglabāt vasaras laiku, taču mēs nedrīkstam skriet pa priekšu, pirms lēmums pieņemts Eiropas Savienības līmenī. Dalībvalstīm tas jādara koleģiāli, lai mūsu tautsaimniecība un uzņēmēji neciestu no tā.

Cerams, ka divu, trīs gadu laikā šis jautājums būs atrisināts.

Ivars Ijabs, Eiropas parlamenta deputāts:

Foto: Publicitātes

– Eiropas Parlaments viens pats par šādām lietām nelemj, ir nepieciešams, lai dalībvalstu valdības vienotos.

Kaut arī sākumā bija cerības, ka pulksteņa grozīšanu varētu atcelt no šī gada, vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā vēl nav panākts. Līdz ar to tas ir jautājums, kas karājas gaisā. Cerēsim, ka kaut kādā mirklī tas tomēr tiks aktualizēts.

Bumba šobrīd ir Eiropas Savienības padomes pusē. Visām 27 dalībvalstīm ir jāvienojas, taču problēma ir arī tajā, ka šobrīd visu valstu valdības ir ļoti aizņemtas, risinot ar Covid-19 saistītās problēmas.

Kā grozīt vai negrozīt pulksteņus, daudziem šobrīd nešķiet pārāk būtiski.

Pāreja uz ziemas un vasaras laiku kaut kādā mirklī var skart ikvienu, jo dažādās valstīs tas notiek dažādos laikos. Ja Eiropā pulksteni grozīs šīs nedēļas beigās, tad Amerikā tas notiks nedēļu vēlāk. Tas, domājams, kārtējo reizi novedīs pie tā, ka ne viens vien nokavēs lidmašīnas vai vilciena reisu, randiņu u.c.

Manuprāt, zaudējumi no pulksteņa nemitīgās grozīšanas ir lielāki nekā ieguvumi. Priekš sevis es arī nekādu ieguvumu no tā neesmu izjutis, manuprāt, tā ir tikai tradīcija, kurai nav zinātniska pamatojuma.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz