Trešdiena, 5. augusts Osvalds, Arvils
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kārlis Millers: Ja sāk putnu piebarošanu, tad pārtraukt nedrīkst

Kārlis Millers: Ja sāk putnu piebarošanu, tad pārtraukt nedrīkst
Foto: Egons Zīverts
09.11.2019 07:00

liepajniekiem.lv

Putnu piebarošana ir ļoti diskutabls un pārspriežams jautājums. Šai rīcībai ir gan pretinieki, gan aizstāvji. Es tam nesaku ne jā, ne nē. Mana nostāja ir tāda, – ja tas tiek darīts, tad jādara atbildīgi, ar pareizu pārtiku un bez pārtraukumiem.

Jo, ja mēs šobrīd sākam piebarot kaut kādu daļu no savas vietējās populācijas, tad tuvākās apkārtnes putnus mēs mākslīgi pieturam pie sevis. Tie, kas būs uzķēruši, ka šeit viņiem ir regulāri nodrošināta barība, tad kāpēc lidot prom uz Eiropu, ja tepat var paēst. Iemesls, kāpēc putni dodas prom, nav aukstums. Ne tāpēc viņi uzreiz nosalst. Nosalst tad, ja nav ko ēst, ja nav “degvielas” ar ko sevi sildīt. Ja putnam ir ko ēst, tad vidējās ziemas, kādas pie mums ir, absolūti nekaitē. Putni evolūcijas gaitā klimatiskajiem apstākļiem ir piemērojušies. Protams, pie nosacījuma, ja putns ir vesels – bez slimībām, parazītiem u.tml. Veselam putnam ziemā vienīgā svarīgā pamatlieta ir barība. Ja tā ir, tad viņš dzīvo. Nosalt vesels putns nevar, ja nu vienīgi uznāk -30, -40 grādu sals. Ja putns ir paēdis, pie padsmit grādiem tas nenotiek.

Nenoliedzami, piebarošana ir vairāk cilvēku radīta lietu kārtība, izdoma, ka to, lūk, vajag darīt.

Un, kā redzams, intensīvi ar to nodarbojas. Jā, savā ziņā tajā ir izglītojošais faktors, jo putnus pie barotavām redzam daudz tuvāk, viņi ir vieglāk apskatāmi. Bet, ja vērtē tīri no dabas likumiem, tad tas īsti nav nepieciešams. Izņēmumi ir ārkārtīgi smagas, dziļas ziemas. Bet arī tās savā veidā darbojas kā attīrošais faktors, kas likvidē slimos un vājos.

Putni jebkurā gadījumā iet ceļu, kā iekārtojusi daba – gūt lielāku labumu ar mazāku ieguldījumu. Tādēļ arī barošanai atsaucas. Bet baltmaize, ko ierasti putniem pamet, noteikti nebūs labākais variants. Ja jau pat cilvēkam neiesaka pārāk aizrauties ar šo pārtikas produktu, dzīvniekiem to vajag vēl jo mazāk, un tai skaitā putniem. Īsāk sakot, tas nenāk par labu viņu veselībai. Vielas, kas ir baltmaizē, nav īsti piemērotas putnu kuņģim. Ne velti viņi pārsvarā barojas ar dabīgām lietām, kas ir graudi, kukaiņi, ūdenszāles utt., – atkarībā no sugām.

Zīlītes un pārējie spārnaiņi nesmādē dabīgo produkciju. Pats esmu eksperimentējis, – barotavā ziemā licis pīlādžogas, sagrieztus ābolus, tauku gabaliņu, sēkliņas. To, kas ir bez sāls, dabīgs. Putniem labi strādā atmiņas faktors. Viņi vietu, kur bijusi barība, nokontrolēs, nāks pārbaudīt. Un tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ saka, – ja esi sācis barošanu, tad pārtraukt nedrīkst.

Dēļ ātrās vielmaiņas lielā aukstumā putniem ļoti strauji zūd enerģija. Jo mazāks putniņš, jo viņam vielmaiņa ir ātrāka. Tas nozīmē, ka viņam ir intensīvāk un biežāk jāēd.

Intensitāte samazinās proporcionāli pieaugot putna augumam. Jo lielāks putns, jo vielmaiņa ir salīdzinoši lēnāka. Piemēram, jūras ērglis var apēst ceļmalā atrastu beigtu lapsu un uz vairākām dienām būs miers. Savukārt zeltgalvītis trīs četras dienas ziemā bez barības neizdzīvotu. Tādu vaļību nevar atļauties arī citi mazie putniņi. Tāpēc visu laiku jābūt aktīvam. Viņi kustās, lai paēstu un uzturētu sevi pie dzīvības. Siltā laikā tas nav tik aktuāli, bet aukstā tas ir viens no pamatuzdevumiem – visu laiku būt kustībā, lai atrastu sev pietiekami daudz pārtikas.

Šogad gājputnu migrācija pamatā ir jau noslēgusies. Dzērves ir prom, arī zosu pamatmasa. Kurzemes pusē vēl šur tur pa kādam kāsim var ieraudzīt. Jāsaka, ka šogad migrācija pēc cilvēku izpratnes bija atbilstoša kalendāram. Pa datumiem. Taču apgalvot, ka tie, kam bija jāaizceļo, ir devušies prom, vēl nevar. Migrācija turpinās arī tagad novembrī un, iespējams, turpināsies līdz decembrim. Protams, ar daudz zemāku intensitāti, jo galveno uzdevumu liela daļa jau ir izpildījusi.

Pie mums šobrīd palikuši tā saucamie daļējie migranti un tuvie migranti, – kas nelido uz Āfriku, siltajām zemēm aiz ekvatora. Daļa, kas pie mums šobrīd ir sastopami, ir jau atlidojuši no ziemeļiem. Maiņu tādā klasiskā veidā jau mēs nejūtam.

Nezinām, vai zīlīte, kas pagājušā nedēļā mums bija pie loga, ir tā pati arī šonedēļ. Iespējams, tā ir kāda viešņa no Somijas vai Norvēģijas.

Ja nav gredzentiņa vai citu īpašu pazīmju, kas to atšķirtu. 

Viena daļa putnu diezgan droši dosies tālāk līdzko uznāks ilgstošs aukstums un sniegs, – uz Lietuvu, Poliju, Vāciju. Un, jo tālāk sniegsies sala, sniega robeža, jo tālāk putni arī lidos.

Kārlis Millers, ornitologs, portāla www.latvijasputni.lv veidotājs

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz