Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kristīne Liepiņa: Vairākas valstis ir ziņojušas, ka laika maiņa neko īsti nedod

Kristīne Liepiņa: Vairākas valstis ir ziņojušas, ka laika maiņa neko īsti nedod
Foto: ec.europa.eu
24.10.2018 07:00

"Kurzemes Vārds"

Naktī no sestdienas, 28. oktobra, uz svētdienu, pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu atpakaļ, notiks pāreja uz ziemas laiku. Cilvēkiem Latvijā gan prātā iedzīvotāju balsojumus, kas paredzēja atcelt nemitīgo laika grozīšanu. Kāpēc tad rādītāji joprojām jāregulē?

Pārstāt grozīt laiku visā Eiropas Savienībā ir Eiropas Komisijas piedāvājums. To, kādu laiku izvēlēties – vasaras vai ziemas –, katra dalībvalsts lemj atsevišķi. Šī iemesla dēļ komisija mudina dalībvalstis sazināties ar tuvākajām kaimiņvalstīm, lai vismaz kaimiņu starpā šīs laika atšķirības nebūtu tik drastiskas. Latvijai tā būtu Igaunija un Lietuva, viss Baltijas jūras reģions. Eiropas Komisija ir aicinājusi dalībvalstis šo izvēli izdarīt līdz 2019. gada aprīlim, tātad šis ir tieši tas laiks, kad katrai valstij izvēlēties, kurš laiks ir piemērotāks – vasaras vai ziemas. Un šajā laikā to jāpagūst izrunāt arī ar kaimiņvalstīm, lai procesu varētu organizēt tālāk.

Šis priekšlikums jau vairākus gadus bijis Eiropas Savienības institūciju dienaskārtībā, jo ir vairākas valstis, pilsoņu grupas un nevalstiskās organizācijas, kas par to runājušas un ziņojušas, ka šī laika maiņa neko īsti nedod. Vēsturiski tā bija izveidota tādēļ, ka cilvēkiem bija pārliecība, ka tas nes ekonomisku labumu un elektroenerģijas ietaupījumu, taču šobrīd izskatās, ka mēs neko neietaupām.

Lielākā daļa eiropiešu, kas piedalījās aptaujā par laika maiņu, pauda viedokļus, ka viņiem tiek traucēta personīgā labsajūta un viņi nesaskata nekādu ekonomisko ieguvumu. Dažās valstīs pat tika novērots, ka laika posmā, kad tiek pārgriezts laiks, palielinās ceļu satiksmes negadījumu skaits. Cilvēki ir nervozāki, nav izgulējušies, vai tieši otrādi – gulējuši par daudz. Zinu, ka ir izteikts pārmetums, ka vācieši šo ir uzsākuši, tā gan nav tiesa. Ne tikai Vācija, arī Somija un Lietuva ir rakstījušas oficiālas vēstules Eiropas Komisijai, ka šī laika maiņa ir jāizbeidz. Bet arī šīs nav vienīgās valstis.

Eiropas Komisija līdz 2019. gada aprīlim gaidīs, ko katra valsts būs izlēmusi, tādēļ to, vai pie mums pulksteņa rādītāju pārgriešana pavasarī vēl notiks, nemāku teikt, bet tas, ka šonedēļ pāriesim uz ziemas laiku, ir pilnīgi skaidrs.

Kristīne Liepiņa, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļas pārstāve

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz