Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liene Jākobsone: Visbiežāk cilvēks nezina, ko iesākt ar veco dīvānu

Vecās mēbeles un sadzīves tehnika jeb lielgabarīta atkritumi visbiežāk savu dzīvi beidz gružu poligonā. Cilvēki arī ar vieglu roku nomet savu laiku nokalpojušās mantas pie konteineriem, lai kāds cits ar tām tiek galā. Kā samazināt smago atkritumu daudzumu, speciālisti sprieda diskusijā ”Lielgabarīts: atkritums vai ”pērle”?”.

Liene Jākobsone: Visbiežāk cilvēks nezina, ko iesākt ar veco dīvānu
Foto: no personīgā arhīva
19.10.2022 06:06

"Kurzemes Vārds"

Vislielākā problēma ir informācijas trūkums iedzīvotājiem. Visbiežāk cilvēks nezina, ko iesākt ar veco dīvānu, un nenojauš, ka dara nepareizi, noliekot mēbeli daudzdzīvokļu mājas pagalmā pie konteinera.

Katram vajadzētu paskatīties uz ārā metamo lietu no praktiskās pielietojamības viedokļa. Ja tā ir lietojama manta, tad izdomāt, kam atdot, ziedot vai pārdot. Daudzi cilvēki savas vecās lietas caur sludinājumiem vai feisbukā bieži atdod bez maksas, tikai atbrauc pats un savāc. Iespējams, lieta ir jāpielabo vai jāatjauno, un to varēs lietot vēlreiz.

Liepājā varbūt mazāk, bet Rīgā ir vietas, kur skaisti un gaumīgi atjauno mēbeles. Nav stāsts par vēsturiskām vērtībām, atjauno arī padomju laika mēbeles. Tas būtu vēlams, bet aktīvi šo iespēju neizmanto.

Diskusijā piedalījās pārstāvis no ”Mēbeļu bodes”, kurš teica, ka viņi varētu tirgot arī Latvijā lietotas mēbeles, ne tikai no Skandināvijas ievestās. Mums jau patīk iegādāties lietotas mēbeles, tikai neaizdomājamies tajā brīdī, kad pašiem rodas tādas, kuras vairs nevajag.

Ja mēbele vairs nav derīga, tad cilvēkam ir jāuzņemas atbildība par saviem atkritumiem un par tiem jāsamaksā. Jāsazinās ar atkritumu apsaimniekotāju un jāpiesaka izvešana.

Šobrīd cilvēks nones pie konteineriem, pēc tam neviens vairs nevar identificēt saimnieku, kam izrakstīt rēķinu, un samaksā visa māja vienlīdzīgās daļās. Tas nav godīgi.

Ja cilvēks pats atved dīvānu pie mums uz poligonu, nodošana izmaksā aptuveni desmit eiro.

Ir ideālais risinājums, bet nezinu, kad Latvijā tas varētu sākt darboties, ­– ka veco dīvānu varētu nodot tur, kur cilvēks nopērk jaunu. Nodrošinot jaunās mēbeles piegādi, veikals savāktu veco. Oficiāli to sauc par ražotāja atbildības sistēmu – par utilizāciju ir atbildīgs preces ražotājs.

Šobrīd ražotāja atbildības sistēma uz mēbelēm nav attiecināta. Tā darbojas nolietotai sadzīves un elektrotehnikai, un mums nav daudz neskaidrību, ko ar to iesākt.

Ņemot vērā aprites ekonomiku, šāda sistēma liktu ražotājam iespringt – no kā viņš ražo mēbeles, vai šos materiālus varēs otrreiz pārstrādāt. Ir pašvaldības, kuras rīko arī vecu mēbeļu savākšanas akcijas, un iedzīvotāji ir pieraduši pie tā, ka pāris reižu gadā var tās nodot.

Cilvēkiem patīk iemest krāsnī visu, kas labi deg un dod siltumu. Taču būtu jāsaprot, ka mēbeles gabals jau nesastāv tikai no koka, tur ir līmvielas, ķīmiski gaistošas vielas, kas paliks turpat pie mājas.

Vislielākais risks ir pašam dedzinātājam un viņa ģimenes locekļiem, kuri gandē paši savu veselību. Pastāvīgi ieelpojot šādus ķīmiskos savienojumus, rezultāts var būt vēzis.

Liene Jākobsone, Liepājas RAS vides inženiere

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz