Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liene Johansone: Pret ērču encefalītu vakcinējas mazāk cilvēku

Liene Johansone: Pret ērču encefalītu vakcinējas mazāk cilvēku
28.04.2010 14:22

Parasti par ērcēm un ērču encefalītu cilvēki atceras vasarā, taču arī tagad nebūtu par vēlu vakcinēties. Ir jādodas uz tuvāko vakcinēšanās vietu, lai kopīgi ar mediķi izvērtētu, kāda būtu atbilstošākā shēma.

Latvijas Infektoloģijas centrā šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce noņemta 29.martā. Kopumā Latvijā šogad noņemtas 43, bet nosūtītas izmeklēšanai – 74 ērces. Izteiktu bīstamu vietu, kur būtu ar encefalītu inficētu ērču, Latvijā nav. Cilvēki pēc palīdzības vērsušies no dažādām vietām. Līdz 24.aprīlim laboratorijā tika izmeklētas 64 ērces, no kurām inficētas bija sešas, tātad inficētība ir 9,4 procenti.

Salīdzinot ar pagājušā gada šo pašu periodu, jāsaka, ka ir mazāks to cilvēku skaits, kas nāk un vakcinējas. Grūti spriest, vai tas būtu šā brīža ekonomiskās situācijas dēļ. Iespējams viens no iemesliem varētu būt tas, ka mazāk ir to, kas uzsākuši revakcināciju.

Bieži vien cilvēki maldīgi domā, ka ērces sastopamas tikai mežos un krūmājos, taču inficētās ērces ir sastopamas arī pilsētas parkos, piemājas dārzos un tās var pārnēsāt mājdzīvnieki. Pirmās ērces mostas jau marta beigās, kad temperatūra ir mazliet virs nulles. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgu meteoroloģisko apstākļu gadījumā tā var būt ievērojami garāka. Lai gan vakcinēties var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt mēnešos, kamēr ērces vēl nav aktīvas.

2009.gadā, salīdzinājumā ar 2008.gadu, iedzīvotāju saslimstība ar ērču encefalītu ir pieaugusi 1,9 reizes – no 167 uz 315 gadījumiem. Bez tam, 2008.gadā Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 53 ērču encefalīta pacienti, 2009.gadā šis skaitlis pieauga gandrīz divkārt – Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 101 ērču encefalīta pacients. Speciālisti norāda, ka, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pagājušajā gadā saslimšana visbiežāk noritēja smagā formā.

Atgādinu, ka cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli. Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.

Liene Johansone,
referente sabiedrisko attiecību jautājumos
v/a “Latvijas Infektoloģijas centrs”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz