Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Linda Šīrone: Ģimenes ārstiem tiek izsniegts niecīgs skaits vakcīnu, ar ko visiem, protams, nepietiek

Sākusies hroniski slimo pacientu vakcinācija. Veselības ministrs Daniels Pavļuts paudis, ka platformā manavakcina.lv un pa tālruni 8989 vakcinācijai pieteikušies 23 000 šīs grupas cilvēku, taču valstī kopumā ir 166 000 šādu personu.

Linda Šīrone: Ģimenes ārstiem tiek izsniegts niecīgs skaits vakcīnu, ar ko visiem, protams, nepietiek
Foto: no personīgā arhīva
24.03.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Šajā jautājumā ir divi svarīgi punkti: pirmais – pacientam pašam ir jāpiesakās vietnē www.manavakcina.lv vai jāzvana uz vienoto numuru, otrs – pacients var vērsties sava ģimenes ārsta praksē un noskaidrot, vai tur tiek veikta vakcinācija, un pierakstīties pa tiešo.

Šajā gadījumā ar hroniski slimiem pacientiem ģimenes ārstu pienākums nav apzināt un informēt visus hroniski slimos pacientus. Mums tam nepietiek resursu.

Man ir divas māsiņas, un abas ir aizņemtas ar citiem pienākumiem. Taču es par saviem pacientiem esmu noraizējusies, tāpēc meklēju risinājumu, kā nākt viņiem pretī un informēt.

Tā ir liela problēma, jo cilvēki nereti domā, ka pašiem nekas nav jādara, ka mēs noteikti piezvanīsim, jo tā darījām ar senioriem.

Tas, ka šie cilvēki nezina, ka viņiem pašiem jāpiesakās, norāda, ka sabiedrība netiek pietiekami informēta. Arī es meklēju brīvprātīgo palīgu, kas varētu zvanīt pacientiem.

Kad man beidzot tiks ieskaitīta piemaksa par janvāri, iespējams, šo naudu novirzīšu vēl viena palīga algošanai. Es nevaru gaidīt, ka cilvēki paši uzņemsies iniciatīvu un pieteiksies.

Ir vēl kāda problēma, kas nomulsināja gan pacientus, gan ģimenes ārstus. Pirmā hronisko slimību liste, kuru atsūtīja, bija ļoti nekorekta. Tajā burtiski bija pārkopēta informācija no ārvalstīm, kur ir citu veidu slimības, bet nebija iekļautas vairākas tādas slimības, kas ir aktuālas mums.

Līdz ar to daudzi ģimenes ārsti pārprata šo sarakstu un atteica saviem pacientiem vakcīnu.

Veidojās tiešām absurda situācija, piemēram, vakcīna rekomendēta cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, bet iekavās uzskaitītas tikai dažas no tām.

Pēc tam gan Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā tika ievietots atjaunotais saraksts.

Vakcinācijā neskaidrības rada arī tas, ka nav saprotams, kura institūcija ir galvenā. Kopā par vakcīnām atbild sešas institūcijas. Informācijas plūsma ir ļoti haotiska. Tas ir ļoti nogurdinoši.

Mēs vakcinējam pēc saraksta, ko ir izveidojis SPKC, cenšamies salikt cilvēkus pēc vecuma.

Piemēram, ja būs jāizvēlas vakcinēt 30 gadus vecu sievieti ar paaugstinātu ķermeņa masu vai sievieti pēc 60 ar smagu diabētu, izvēlēšos otro gadījumu.

Mums vakcīnas tiek izsniegtas ierobežotā daudzumā. Mēs ejam tādā kā dilstošā secībā.

Diemžēl arī cilvēki ar hroniskām kaitēm nereti atsakās no vakcīnas “AstraZeneca” iepriekš saceltās ažiotāžas dēļ.

Ja ģimenes ārsta praksē nevakcinē pret Covid-19, tad cilvēkam ir jāvēršas kādā no vakcinācijas punktiem. Tur ir nepieciešama informācija par pacientu, ko var iegūt trīs veidos: viens ir e-veselības sistēma, kur var redzēt kompensējamo medikamentu sarakstu, otrs variants – cilvēks ir iekļauts hroniski slimo pacientu reģistrā.

Gadījumā, ja, piemēram, pacientam ir sirds vārstuļu patoloģija, bet regulāri medikamenti nav nepieciešami, tad no ģimenes ārsta ir jādabū izraksts par veselības stāvokli.

Tā kā mēs nespējam vakcinēt tik daudz, cik nepieciešams, arī mani pacienti var vērsties vakcinācijas punktos.

Mums tagad ir kā padomju laikos – visur lielie lozungi, cik esam pārticīgi, ka mums visa kā pietiek, bet patiesībā preces ir ierobežotā daudzumā un neko nevar dabūt.

Ar vakcīnām patlaban ir līdzīgi – ģimenes ārstiem tiek izsniegts niecīgs skaits vakcīnu, ar ko visiem, protams, nepietiek.

Linda Šīrone, ģimenes ārste

Uzziņai

  • Ja personas vakcinācija tiek plānota vai veikta ģimenes ārsta praksē, nosūtījums nav nepieciešams. Lēmumu par personas vakcinācijas prioritāti, novērtējot veselības stāvokli, individuālo risku un citus nosacījumus, pieņem ģimenes ārsts.
  • Ja personas vakcinācija tiek plānota citā ārstniecības iestādē, nevis ģimenes ārsta praksē, personai tiek izrakstīts nosūtījums e-veselībā vai 027/u forma, norādot:
  • pamatdiagnozi – U11.9 “Nepieciešamība imunizēt pret Covid-19”;
  • blakus diagnozi – to diagnozi, kas pamato ļoti augstu vai augstu risku, ka Covid-19 gadījumā pacientam varētu attīstīties veselības traucējumi vai to sekas.
  • Ārstniecības persona rekomendē pacientiem pierakstīties vakcinācijai vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, ja pacients to jau nav veicis.
  • Personu dati, kuras reģistrējušās manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, tiks salīdzināti ar šādiem noteiktu slimību reģistriem: cukura diabēta pacientu reģistrs; onkoloģisko pacientu reģistrs; multiplās sklerozes pacientu reģistrs; HIV pacientu reģistrs; C-hepatīta pacientu reģistrs.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz