Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nauris Lazdāns: Adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu

Nauris Lazdāns: Adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu
Foto: liepaja.lv
27.12.2019 15:17

"Kurzemes Vārds"

Igaunijas pilsētas Valga, Pērnava un Otepē nerīkos gadumijas uguņošanu, jo liela daļa sabiedrības uzskata, ka svētkiem atvēlētos līdzekļus var izlietot citādi, turklāt pirotehnika piesārņo vidi un troksnis rada stresu dzīvniekiem. Latvijā atteikšanos no salūta apsver Sigulda.

Atteikšanās no uguņošanas darba kārtībā šobrīd nav. Ja mēs no tās atteiktos lielos pasākumos, kuros gribam dot svētku sajūtu, adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu.

Lāzeršovs ir iespaidīgs priekšnesums, kuram nepieciešama liela gaisa telpa. Problēma ir tā, ka Latvijā ar to neviens pietiekami augstā līmenī nenodarbojas. Lai piesaistītu ārzemju kompānijas, jāiegulda liels darbs un aptuveni piecas reizes vairāk līdzekļu.

Šīs gadumijas uguņošanas budžets ir aptuveni 12 tūkstoši eiro, bet lāzeršovs maksātu vismaz 50–60 tūkstošus. Ja Liepājā ir stiprs vējš, ar ko šeit riskējam diezgan bieži, tad arī lāzeršovs nevar notikt, no laika apstākļu viedokļa tā nav alternatīva.

Šova teritorija ir jāpiedūmo, taču lielā vējā to izdarīt nav iespējams. Iztērēt piecreiz vairāk naudas, ja vēja gadījumā lāzeršovs tāpat nevar notikt, īsti saprātīgi nav.

Jautājums par uguņošanas ietekmi uz vidi arī ir strīdīgs. Loģiski, tas viss nav simtprocentīgi nekaitīgs, taču mūsdienu profesionālajos uguņošanas materiālos nav ne toksisku, ne videi ārkārtīgi sliktu vielu.

Gaisā sadeg metāli un metālu savienojumi, bet to saistvielām, kas varētu nesadegot nokrist zemē vai iekrist ūdenī, lieto dabas materiālus – rīsus vai pīļu izkārnījumus, kuri nekādu kaitējumu nevar nodarīt. Sadegot metāliem, rodas dūmi.

Man nav pētījumu, tomēr domāju, ka tad, kad pilnā jaudā strādāja “Liepājas metalurgs”, tas piecās sekundēs izdarīja dabai lielāku kaitējumu nekā mūsu uguņošana septiņu minūšu garumā.

Turklāt beidzamajos gados uguņošana notiek ostas teritorijā, kur regulāri norisinās darbības, kas izraisa trokšņus, putekļu izplatību dabā. Šajā teritorijā jau ikdiena ir tāda, ka uguņošana nevar būt liels šoks ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem.

Pajautājām sociālajos tīklos liepājnieku viedokli par iespējamu atteikšanos no svētku uguņošanas. Viedokļi dalījās apmēram uz pusi. No diskusijām bija noprotams, ka cilvēks nobalso pret, ja ir iedomājies, ka salūta vietā varētu būt lāzeršovs.

Aptauja varētu atšķirties, ja cilvēki tobrīd saprastu, ka lāzeršovs no pilsētas budžeta izmaksās piecreiz vairāk un vēja gadījumā var nenotikt.

Ja kāds uzņēmējs izdomātu ļoti labu alternatīvu, kas ir absolūti zaļa, mēs esam atvērti piedāvājumiem un variantiem. Neesam iestājušies pozā, ka uguņosim, lai vai kas. Taču šobrīd nav īsti racionāla pamatojuma atteikties.

Nauris Lazdāns, Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz