Otrdiena, 7. maijs Henrijs, Jete, Henriete, Enriko
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par krāpniekiem mūsdienās: Jāatceras, ka naudu par brīvu neviens nemaksās

Atsaucoties uz vieglas peļņas piedāvājumiem, arvien vairāk jauniešu mūsdienās iekrīt krāpnieku nagos un kļūst par “naudas mūļiem”, palīdzot krāpniekiem legalizēt un pārvietot nelikumīgi iegūtus naudas līdzekļus. Visbiežāk gan šķietami vilinošie piedāvājumi paredz ne vien nelielu atlīdzību par paveikto, bet arī “naudas mūļu” nonākšanu policijas redzeslokā, būtiski ietekmējot jaunieša dzīvi nākotnē.

Par krāpniekiem mūsdienās: Jāatceras, ka naudu par brīvu neviens nemaksās
Foto: LETA
28.01.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

“Naudas mūlis” ir cilvēks, kurš nodod (elektroniski vai skaidrā naudā) no trešās personas saņemtu naudu citai personai, saņemot par to komisijas maksu.

Piekrītot pārskaitīt svešu naudu no sava bankas konta, tiek pārkāpts likums. Šāda darbība draud ar brīvības atņemšanu, naudas sodu vai piespiedu darbu.

Aizvadītā gada laikā Valsts policija fiksējusi ne vienu vien šāda veida pārkāpumu, taču tiek lēsts, ka patiesais krāpnieku upuru un vieglas peļņas tīkotāju skaits ir krietni lielāks.

Visbiežāk šādās shēmās iekrīt tieši jaunieši, taču par “naudas mūļiem” mēdz kļūt arī seniori. Dažkārt šie cilvēki pat neapzinās smagās krimināltiesiskās un citas sekas šādai šķietami vieglai peļņas gūšanai.

“Naudas mūlim” banka var slēgt kontu bez iespējām atvērt jaunu. Tas savukārt nozīmē, ka vēlme ātri nopelnīt, iesaistoties krimināli sodāmā aktivitātē, būtiski var ietekmēt arī karjeras iespējas, jo darba devējs var nevēlēties sadarboties ar cilvēku, kurš iepriekš pastrādājis noziegumu un kuram nav iespējas pārskaitīt algu uz bankas kontu Latvijā. Konta neesamība var radīt arī grūtības saņemt dažādus pabalstus.

Tiesa, kā liecina pašu “naudas mūļu” teiktais policijā, lielākā daļa jauniešu nav informēti nedz par to, ka svešas naudas pārskaitīšana caur savu bankas kontu ir krimināli sodāma, nedz par to, kā šāda rīcība ietekmēs viņu dzīvi nākotnē.

Viens no būtiskiem finanšu pratības stūrakmeņiem ir ne tikai spēja tālredzīgi un gudri plānot savus ienākumus un izdevumus, bet arī kritiski izvērtēt iespējas, kā papildināt sava maciņa saturu.

Diemžēl daudziem Latvijas iedzīvotājiem, turklāt ne tikai jauniešiem, nerodas ne mazākie jautājumi vai šaubas, ieraugot kārtējo, vilinošo peļņas sludinājumu, kurā tiek solīts, ka tev tiks maksāts teju par neko.

Pats būtiskākais, kas jāielāgo, – naudu par brīvu neviens nemaksās! Tāpēc vienmēr ar piesardzību jāraugās uz piedāvājumu nopelnīt, nenopūloties un īsti neko nedarot. Tā ir pirmā jebkuras krāpšanas pazīme, un ar “naudas mūļiem” ir tieši tāds pats stāsts. Viņu vervējot, vienmēr tiek uzsvērts, ka ir iespēja nopelnīt, nav nepieciešamas priekšzināšanas un vienīgais, kas vajadzīgs, ir konts bankā.

Šādus “naudas aģentu” piedāvājumus bieži redzam sociālajos tīklos, bet jautājums ir šāds: kāpēc darba piedāvātājs naudu nepārskaita caur savu kontu? Atbilde – “naudas mūlis” ir pēdējais šajā noziedzīgajā ķēdē un tas, kuru vienmēr pieķer. Tieši tāpēc krāpniekam viņš ir vajadzīgs.

Reinis Jansons, “Swedbank” Finanšu institūta vadītājs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz