Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

S. Bezmers: Par cietumu un empātiju

S. Bezmers: Par cietumu un empātiju
22.10.2012 13:50

Atslēgvārdi

Ļeņins un spuldzīte. Čīkstošas durvis un karceris. Empātija ir viens no tik nedaudziem vārdiem, kas aizliekams priekšā saukļu un argumentētāju mutēm par to, ka cietums māca kultūru un saskarsmi. Varbūt iemāca kaut ko saskatīt starp labo un ļauno. Varbūt. Bet tur, kur novelkot tautas tērpus, mundierus apmainot spēles pēc, arī militāros, apvelkam svešas ideoloģijas kreklu, runājam ar maziem bērniem par vēsturi, paliek nedaudz šķērmi.

Kurš tad te īsti ir empātijas nesējs? Bērni no bērnudārza vai cilvēki no cietuma?

Ja nebūtu tik smieklīgi, būtu skumji. Nav ne viens, ne otrs. Bērni varētu iet arī pie maizniekiem, metalurgiem, kara veterāniem, sētniekiem, izsūtītajiem, čekas pagrabu komandieriem, pārdevējiem, baņķieriem. Ja viņi būtu zinoši un izlasījuši vēstures grāmatas. Un saprastu šo grāmatu tekstus.

Kā nebūtu vecās tramvaja līnijas un senās rūpnīcas, Berči arhitektūra un bibliotēku pagrabi pilni senatnes. Kā nebūtu kuģi un ūdenslīdēju formas, Latvijas armijas uzpleči un cepures. Īstenībā.

Gan jau paspēs. Un visi iet, jo modē un kičīgi. Ja vien nebūtu bērnudārza vecums, vecums, kas pieņem visu, arī bailes un nedrošību, ak, spēles vien, baisā roka un melnā berta, bet cietums nav spēle. Tik vien tās atšķirības. Fobijas iemantojamība un cietuma skaistums.

Kā muzejā. Vēsture pati atnāk un pasaka, kas ir kas. Un bērni tik iet un soļo kā bitītes, ak, bitītes jau nesoļo, tikai lido.

Tik nespējīga izlemtspēja, vai vajag bērnam politiski skaidrot vēsturi, tik vieglu roku pieņemts lēmums parādīt smaku pilno cietumu, cilvēku ciešanas padarot par apjūsmošanas objektu. Protams, bērni redz sliktas multfilmas, redz visu ko, ar ko gan tā empātija tik laba, prasīts. Ne ar ko. Vien ar to, ka sist otram, ja pats nezina, ka otram arī sāp, ir jāiemāca zināt. Un nesist.
Ne jau cietumā.

Izskatās, cietumā šo māku varētu apgūt lūkojot svešas armijas krūšu nozīmes, labos tolaik darbus vai tāpat vien. Nu, bija tur cilvēki. Kameras bija. Rēgi.

Pataustot, cik mīksts matracis bijis, ak, nekas, mēdz arī sliktāk būt. Kičīgi.

Vecāki ved bērnus uz bērnudārzu un cer, ka par viņiem rūpēsies. Rūpējas. Var izteikt vien pateicību, ka izglīto. Par Karostas cietumu kā tūrisma objektu varētu nesacīt neko, tas ir bizness, kas VDK un ar to saistītā vēsture vai to arī bērniem nevajag vai vajag zināt? Arī kičs. Vai bērnudārza bērniem būtu jau jāzina pieaugušo ciešanu spēles? Interesanti.

Kā lai atvaira šodienas pasaulē uzlidojumus no tām ierindas bitītēm, kurām vienalga, vai cūku kauj un cilvēku sit, vienalga, cietumā ticis likts vai nošauts. Visi palika dzīvi. Kā filmā.

Empātija un cietums varētu šķist nesavienojami jēdzieni. Taču tā nemaz nav. Gara aristokrātija un cieņa no apkārtējiem, visa veida cepures visos laikos un uzvedības kultūra ir gana svarīga saskarsmē. Atdodot godu, norādot vietu un sveicinot. Bet kas zem cepures?

S. Bezmers

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz