Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sandra Miķelsone-Slava: Cilvēki ar invaliditāti varēs pilnvērtīgi dzīvot sabiedrībā tikai tad, kad kļūsim atvērtāki un pieņemošāki

Lai veicinātu izpratni par cilvēkiem ar invaliditāti un viņu iekļaušanos sabiedrībā, Kurzemes skolās 4. un 5. klašu skolēniem norisināsies izglītojoši pasākumi, kuri paredz tikšanos ar cilvēkiem, kam ir invaliditāte. Kādēļ ar bērniem jārunā par invaliditāti?

Sandra Miķelsone-Slava: Cilvēki ar invaliditāti varēs pilnvērtīgi dzīvot sabiedrībā tikai tad, kad kļūsim atvērtāki un pieņemošāki
Foto: Publicitātes
16.01.2023 06:00

"Kurzemes Vārds"

Cilvēki ar invaliditāti varēs pilnvērtīgi dzīvot sabiedrībā tikai tad, kad kļūsim atvērtāki un pieņemošāki – spēsim ieraudzīt ne tikai invaliditāti, bet arī cilvēku.

Ar izglītojošajiem pasākumiem mudinām skolēnus iepazīt bērnus ar funkcionāliem traucējumiem un pieaugušos ar garīga rakstura traucējumiem, palīdzot viņiem pašiem veidot savu skatījumu, ko neaizsedz aizspriedumi un stereotipi.

Tas arī ir galvenais iemesls – lai viņi nevis sekotu stereotipiem, bet priekšstatus izveidotu paši.

Klātienē viņi var iepazīties ar reāliem cilvēkiem, kuri pastāsta par savu dzīvi, pieredzi un to, kā tad ir būt cilvēkam ar invaliditāti.

Tas notiek vienas mācību stundas laikā, kur interaktīvā veidā, tai skaitā caur aktivitātēm un spēlēm, bērni iepazīst šos cilvēkus – paraolimpisko spēļu čempioni Diānu Krūmiņu (bij. Dadzīti), A. Kalnozola romāna “Kalendārs mani sauc” galveno varoni Oskaru Petroviču, kā arī Anniju Kļaviņu, kura iedvesmo citus ar savu pozitīvismu un mīlestību pret dzīvi.

4. un 5. klašu skolēniem ir ļoti pateicīgs vecums, viņi ir atvērti dažādām idejām, bet vēl nav nonākuši līdz vecumposmam, kurā izteikta kautrība, tādēļ diezgan brīvi komunicē ar mūsu viesiem, jautā, runājas.

Nesen bijām kādā Talsu skolā, kur mūsu viese bija A. Kļaviņa, un bērni tiešām nāca klāt un prasīja: “Kā tas ir, ka tu savu ikdienu pavadi ratiņkrēslā? Kā tu jūties?” Viņi ir gatavi pajautāt, un tas ir ļoti svarīgi.

Stereotipu ēna mūsdienās ir kļuvusi bālāka, jaunieši ir atvērtāki, turklāt pēdējos gados tiek diezgan daudz runāts par cilvēkiem ar invaliditāti,

tas noteikti palīdz kā bērniem, tā pieaugušajiem būt pieņemošākiem un atsaucīgākiem.

Stāstām par funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Funkcionāli traucējumi ir jebkāda veida traucējumi, kas cilvēkam, tai skaitā bērnam, apgrūtina spēju rūpēties par sevi vai veikt ikdienas darbības. Tā, piemēram, redzes vai kustību traucējumi, augšanas, uzvedības, valodas attīstības vai fiziskās un garīgās attīstības traucējumi ir dažādi funkcionālie traucējumi.

Funkcionālu traucējumu dēļ bērnam, pieaugušajam vai tā ģimenei varētu būt īpašas vajadzības vai grūtības pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā.

Garīga rakstura traucējumi jeb GRT ir psihiskas saslimšanas vai garīgās (intelektuālās) attīstības traucējumi, kas ierobežo cilvēka spējas strādāt un aprūpēt sevi, taču, saņemot nepieciešamo atbalstu, cilvēks var dzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāku dzīvi.

GRT ir Dauna sindroms, autisms, depresija, stresa radīti traucējumi, veģetatīvā distonija un citi.

Sandra Miķelsone-Slava, projekta “Kurzeme visiem” vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz