Otrdiena, 16. aprīlis Mintauts, Alfs, Bernadeta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uldis Budriķis: Pirms atļaut vēlēt no 16 gadu vecuma vēl jāizdara mājasdarbs

Uldis Budriķis: Pirms atļaut vēlēt no 16 gadu vecuma vēl jāizdara mājasdarbs
Foto: Edijs Pālens/LETA
06.11.2019 11:57

"Kurzemes Vārds"

Saeimā šonedēļ notika darba seminārs “Balsstiesības no 16”, kurā dalībnieki diskutēja par iespēju vietējo pašvaldību vēlēšanās balsstiesības piešķirt jauniešiem no 16 gadu vecuma.

Par to varētu sākt domāt un diskutēt, taču noteikti nevar piešķirt balsstiesības jauniešiem no 16 gadu vecuma jau nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Līdz tam mums vēl liels mājasdarbs izdarāms.

Nepieciešami uzlabojumi pilsoniskās izglītības jomā, arī nevalstiskajām organizācijām vairāk jāiesaistās jaunatnes politikas sfērā. No valsts budžeta programmai “NVO fonds” paredzēts iedalīt lielākus līdzekļus, līdz ar to viens no mazajiem mājasdarbiem jau ir izdarīts.

Iespējams, neizglītojot jauniešus par politiskajiem procesiem, taču ļaujot viņiem piedalīties vēlēšanās, izdosies panākt, ka balsošanā piedalās vairāk iedzīvotāju. Taču vai tas ir pareizais mērķis?

Igaunija jau pirms dažiem gadiem nolēma pašvaldību vēlēšanās piešķirt balsstiesības 16 gadus veciem jauniešiem, taču nebija tā, ka ļoti daudz jauniešu tūliņ steidzās balsot.

Tikai ar šo instrumentu vien mēs, visticamāk, nepanāksim, ka pēkšņi pieaugs jauniešu pilsoniskā aktivitāte un vēlme iesaistīties politiskos procesos.

Ir jādara kas vairāk, nekā vienkārši jādod viņiem tiesības balsot. Izpratni par politiku jāsāk veidot jau no mazotnes,

skaidrojot, ar ko atšķiras Saeima no Ministru kabineta un citu. Tajā pašā laikā nevar apgalvot, ka 16 gadus veci jaunieši vēl nav pietiekami nobrieduši vēlēšanām. Cilvēki ir dažādi, un reizēm izsvērta lēmuma pieņemšanai kāds nav gatavs arī 60 gadu vecumā.

Viens no riskiem, samazinot vecuma slieksni, no kura var vēlēt, ir tāds, ka, piemēram Rīgā, kur ir liels administratīvais resurss, pilsētas vadība naski piedalītos jauniešu pasākumos un tur būtu kā roka zvaigznes.

Lielākas izredzes iegūt mandātu būtu arī tiem, kuri ar skaļiem izteicieniem izpaustos feisbukā. Taču šī metode iedarbojas ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz dažāda vecuma vēlētājiem. Gluži vienkārši jaunieši ir ietekmējamāki.

Uldis Budriķis, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājas biedrs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz