Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zinaida Štara: Cilvēks nevar pats sev noteikt diagnozi

Zinaida Štara: Cilvēks nevar pats sev noteikt diagnozi
Foto: Egons Zīverts
07.02.2020 19:17

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Latvijas Onkoloģijas centrā šonedēļ kādai sievietei veikta liposarkomas operācija, kuras laikā ārsti izoperējuši 15 kilogramus smagu audzēju. Ārstus pārsteidzis ne vien audzēja izmērs, bet arī tas, ka sieviete mediķu palīdzību nav lūgusi divus gadus, bet ārstējusies pati, tostarp ar zāļu tējām.

Īstenībā jau cilvēks pats sevi ārstēt nevar, tāpat kā nevar pats sev noteikt diagnozi. Saprāta robežās jau mēs drīkstam paši sevi ārstēt, jo neviens taču neskrien pie ārsta, ja viņam vienu dienu ir parādījušās iesnas vai iesāpējies vēders. Tad cilvēks parasti iet uz aptieku.

Bet, ja mēs runājam par šo konkrēto gadījumu, tas noticis ilgstoši. Kāpēc? To ir grūti saprast. Ir bijuši tādi gadījumi, kad pacientam ir nolieguma reakcija, viņš nepieņem diagnozi un mēģina citos veidos sev uzstādīt diagnozi vai vienkārši neārstējas. Ļoti bieži cilvēkiem ir bail no diagnozes. Citi arī baidās no apkārtējo nicinājuma, kad viņi uzzinās par kaiti. Vēl nereti aiziet pie dziednieka, kurš apgalvo, ka spēs izārstēt, un tas jau ir daudz vienkāršāk. Nav jāveic analīzes, dažādi izmeklējumi, tikai jāizpilda tas, ko saka dziednieks. Tā ir tā milzīgā ticība un paļāvība. Diemžēl šāda rīcība var novest līdz katastrofai.

Es pacientiem vienmēr iesaku visu darīt ar prātu. Nevaru aizliegt pacientam lietot zāļu tējas vai iedzert kādu paracetamolu, ja ir viegla temperatūra. Ja cilvēks ir adekvāts, viņš zina, ko darīt. Ja, piemēram, nav laba pašsajūta jau trīs dienas, loģiski būtu zvanīt ģimenes ārstam vai ātrajiem, nevis domāt mediķu vietā, ko viņi diez darīs. Gadās, ka arī mūsu pacienti paralēli zālēm meklē kādas alternatīvas. Lielākajā daļā gadījumu pacients mūs neinformē, ko tieši viņš dara un lieto, bet ir gadījumi, kad tā arī pajautā, vai paralēli zālēm drīkst lietot tautas medicīnas preparātus. Kamēr tas aprobežojas ar zāļu tējiņu dzeršanu un pareizu uzturu, tikmēr viss ir kārtībā. Bet diemžēl joprojām dzīvi ir daudzi mīti par to, ko drīkst un ko nedrīkst onkoloģiskie pacienti, un ar tiem cīnīties mums ir grūti.

Zinaida Štara, onkoloģe ķīmijterapeite

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz