Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cilvēks aiz kulisēm

Cilvēks aiz kulisēm
23.08.2012 10:52

Atslēgvārdi

Šogad aprit 140 gadu, kopš dzimis ārsts un sabiedriskais darbinieks Ernests Ekšteins (29.08.1872. – 16.10.1941.). Viņa darbība Liepājā sazarojusies tik kupli un daudzpusīgi, ka liekas, nav kaut cik ievērojama notikuma, kuru varētu apzīmēt ar vārdu sākums un kurā nebūtu iesaistījies Ekšteins.

Taču, ja aiz darbiem vēlamies saskatīt pašu darītāju, sastapt Ernesta Ekšteina personību, raksturu, domu un jūtu pasauli, uzskatus un pārliecību, tad šeit meklējumu ceļš ir līkumots un atrastais dažreiz var būt tikai pieņēmums, hipotēze, bet šis raksts – tikai sākums ceļā pie Ernesta Ekšteina. Viņš – allaž aizkulisēs.

No Gramzdas līdz Tērbatai

Ernests – lauku zēns. Dzimis Gramzdā, tēvs Jēkabs, māte Margrieta. Ja spējuši dot dēlam labu izglītību, domājams, trūkumu nav cietuši. Draudzes skola, Liepājas Nikolaja ģimnāzija, Tērbatas universitāte. Tajā Ekšteins iestājas 1892. gadā. Par studiju izvēli ziņas pretrunīgas. Sākumā esot it kā studējis matemātiku, tad pārgājis uz Medicīnas fakultāti. Absolventu sarakstā uzrādās, ka medicīnu sācis studēt 1892. gadā. Medicīnas fakultāte Tērbatas universitātē ir viena no prestižākajām, ar lielisku profesūru un starptautiski atzīta.

Bet pašā universitātē allaž valdījusi rosīga studentu dzīve. Tās pamatu, protams, veido dažādas korporācijas. Taču tie latviešu studenti, kuriem korporāciju ar zināmu ārējo pompozitāti apveltītās norises nav tuvas, atrod citas biedrošanās iespējas. 1888. gada 10. novembrī universitātes rektors apstiprina “Literāriski zinātniskā pulciņa” statūtus.

Kultūrvēsturē tas iegājis ar nosaukumu “Pīpkalonija”, kas savukārt radies no teoloģijas studenta Pētera Pīpkalēja (1866–1913) uzvārda. Pulciņa mērķis – zinātnisku referātu gatavošana, to pārspriešana un izdošana. Jau mācoties Liepājā, Ernests Ekšteins labprāt esot apmeklējis Liepājas Latviešu labdarības biedrības rīkotos priekšlasījumu vakarus. Tāpēc saprotams, ka Tērbatā viņa intereses saistās ar “Pīpkaloniju”, kļūstot par tās biedru.

Iespējams, ka tas veicina ne tikai ārsta, bet arī nākamā pilsētas domnieka spējas lakoniski un saprotami formulēt savu viedokli, vingrina domu, stimulē spriest un secināt. Personība rada personību. Ne viens vien pulciņa biedrs iegājis Latvijas vēsturē. Protams, katrs ar savu devumu.

Starp viņiem Eduards Veidenbaums (1867–1892), viņš gan mirst gadā, kad Ekšteins universitātē iestājas. Iespējams, tuvākas attiecības topošajam ārstam varēja izveidoties ar Kārli Kasparsonu (1865–1962), arī medicīnas studentu, nākamo pirmo Latvijas Republikas izglītības ministru. Starp pīpkaloniešiem ir arī vēsturnieks Aleksandrs Dauge (1868–1937), arī viņš būs izglītības ministrs. Medicīnu studē Jēkabs Alksnis (1870–1957), viņš kļūs par Latvijas Universitātes profesoru. Bet Ernests Ekšteins, beidzot studijas, atgriežas Liepājā. Viņš tiek pieņemts darbā par pilsētas sabiedrisko ārstu jeb, kā to sauc pilsētas amatpersonu sarakstā, общественный врачь. Amatā stāšanās gads vēl noskaidrojams.

Nabagu ārsts

Nav precīzi zinām, kad par Ernesta Ekšteina dzīvesvietu kļūst baronesei fon Kleistai piederošais nams Kroņu ielā 27. Taču ļoti iespējams, ka tūlīt pēc ierašanās Liepājā, jo viņa – sabiedriskā ārsta, tautā saukta nabagu ārsta, – darba vieta ir visa Jaunliepājā. Viņa kolēģis Vecliepājā tolaik ir Dr. Vēbers. Vēlāk, jau neatkarīgā Latvijā, nams kļūst par Ernesta Ekšteina īpašumu.

Gada alga – 1000 rubļu, no tiem 100 paredzēti izbraucieniem un vakcīnas iegādei baku potēšanai. Tikpat liela alga ir pilsētas dārzniekam. Pilsētas galva gadā saņem 5000 rubļu, pilsētas sekretārs – 3500 rubļu, pilsētas inženieris – 4000 rubļu, pilsētas arhitekts – 3000 rubļu.

Par ārsta Ekšteina veicamā darba intensitāti liecina ikgadējās atskaites. Piemēram, 1908. gadā medicīniskā palīdzība sniegta 438 trūcīgajiem slimniekiem, kā arī ugunsdzēsējiem un policijas gorodovojiem, konsultēti 3292 slimnieki. Baku potēšana: pirmo reizi – 378 bērniem, otro reizi – 147 personām. Konstatēti 18 saslimšanas gadījumi ar bakām. Visi saslimušie potēti.

Teātris, teātris, teātris

“Katram sava mīlestība – citi izdod naudu par uzdzīvi, kārtīm, sievietēm, bet mana mīlestība ir latviešu teātris,” – šādus vārdus teicis Ernests Ekšteins un savās atmiņās “Aktiera dzīvesstāsts” ierakstījis Rūdolfs Štreihfelds-Varkalis (1875–1966). Mīlestība jau atrodas tepat, aiz stūra – Suvorova ielā 2. Tur ir Liepājas Latviešu labdarības biedrības nams ar zāli un gauži mazo skatuvīti, kur savu ceļu 1907. gadā sāk Liepājas Latviešu teātris. Profesionāls teātris ar direktora amatā esošo Ekšteinu. Ne slavas, goda, kur nu vēl naudas dēļ. Tā drīzāk no viņa kabatām ieripo hroniskā naudas trūkumā esošo aktieru kabatās. Un viņi to novērtē un atceras visu mūžu.

Izrādes notiek divas reizes nedēļā. Teātra sezona sākas septembrī, bet beidzas maija sākumā. Brīvlaikā aktieriem algu nemaksā, bet pasakaina alga ir 60 rubļu mēnesī.

Būdams pilsētas domnieks, Ekšteins izmanto visas iespējas, lai iegūtu atbalstu teātrim. Tas ir latviešu sabiedrībā iecienīts, 1908. gadā pārdotas ap 14 000 ieejas biļešu. Taču jārēķinās ar to, ka publikas vairākumu veido pilsētas mazturīgie iedzīvotāji, līdz ar to biļešu cenas ir zemas un ikmēneša deficīts ir 350 rubļu.

Sākot ar 1909. gadu, teātris no pilsētas kases saņem 2000 rubļu lielu pabalstu. Vai ar to pietiek, lai nodrošinātu finansiāli stabilu teātra darbību? Kad tajā pašā gadā Jaunais Rīgas teātris gatavojas iestudēt Raiņa “Uguni un nakti”, tad “direkcija neatzīst par iespējamu saviem spēkiem un līdzekļiem šo darbu inscenēt, jo tas prasa 2000 līdz 3000 rubļu lielus izdevumus…”. Tajā pašā gadā jauna pilsētas vācu teātra celtniecībai Liepājas pilsētas varasvīri pielemj 5000 rubļu, sākot maksāt jau 1909. gadā un turpinot sešus gadus uz priekšu.

“Fausts” un Smiļģis Liepājā

1912. gada 28. februāri Liepājas Latviešu teātra direktors Ekšteins paraksta darbveža sagatavotu vēstuli ar priekšlikumu E. Smiļģa kungam Rīga ,vai “Jums nebūtu patikšana uzstāties kā viesim titula lomā”. Titulloma ir Fausts. Tas ir otrais Gētes “Fausta” iestudējums Liepājas Latviešu teātrī, pirmais – 1909. gadā. Smiļģis, kuram 1912. gada sākums Jaunajā Rīgas teātrī nav jaunām lomām pārslogots – tikai divas, turklāt otrā plāna –, laipni piekrīt, piebilstot, ka to, kas attiecas uz “izrādes māksliniecisko iekārtu”, viņš labprāt saskaņotu ar režisoru Teodoru Podnieku, bet “honorāra jautājumu mēs nokārtosim personīgi”.

Izrāde ar Smiļģa viesošanos notiek 28. martā. 25 gadus vecais titullomas tēlotājs saņem pilnīgi pretējus vērtējumus. Viens cildina Smiļģi kā izcilu mīlētāju un lieliskas balss īpašnieku, ka “pat klusākās nianses ar maziem izņēmumiem sadzirdamas visā zālē”. Cits vērtētājs turpretim gandarīts par Smiļģa “sevišķi labi izstrādāto veco Faustu…, tikai izruna bija pārāk klusa, kas lielā mērā nāca par ļaunu visam tēlojumam”.

Glābējs intrigu purvā

1913. gada 13. oktobrī Liepājas Latviešu teātris ar Aleksandra Ostrovska komēdiju “Ienesīga vieta” atzīmē savu 500. izrādi, Ernests Ekšteins tiek cildināts kā “Liepājas Latviešu teātra nesavtīgs un nopelniem bagāts darbinieks”, režisoram Teodoram Podniekam viņu cildinot kā “labo dvēseli, kas ievadījusi teātri mākslas sekmēšanas ceļā, dažkārt paglābdama to no intrigu purva, kurā pa laikam stieg latviešu teātri”.

Kurš gan cits, ja ne teātra direktors vislabāk spēj aizstāvēt savu lolojumu. 1912. gada oktobrī “Liepājas Atbalsī” parādās raksts “Par teātra apstākļiem Liepājā”. Paraksta vietā “-ns”. Viss vedina domāt, ka varētu būt: “Ekšteins”. Rakstītājs skaidro Liepājas Latviešu teātra materiālo stāvokli un asi kritizē tā nopulgotājus, kā arī personas, kuras teātri cenšas izmantot saviem savtīgiem mērķiem: “Lai viņi cenšas tikt pie saimniekošanas pilsētā, tādu cenšanos nevienam nav tiesību nosmādēt, bet (..) stingri jāpretojas, ka savu egoistisko nolūku izvešanai viņi mēģina izlietot teātri.”

Valsts atzinība

1928. gada 17. novembrī, svinot Latvijas Republikas desmitgadi, ar Triju Zvaigžņu ordeni tiek apbalvotas 1950 personas. Dr. Ernests Ekšteins ir starp tiem 50, kuri saņem 3. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. Viņa līdzgaitnieki Liepājas Latviešu teātra sākotnē A. Amtmanis-Briedītis un Tija Banga ir starp tiem 360, kas apbalvoti ar 4. šķiru, bet Rūdolfs Štreihfelds-Varkalis – ar 5. šķiras ordeni. To saņem pavisam 1340 cilvēku.

Bet Ernestam Ekšteinam tad jau citas rūpes – Liepājas opera.

“Dr. Ekšteins mani uzmanīgi vēroja savām mazām, apaļajām actiņām. (..) Ļoti nopietns. Man šķita, ka viņš savā mūžā nekad nav smaidījis. Viņa sejas pantos bija saskatāmas pat traģisma pazīmes. Varbūt tas tāpēc, ka viņš bija ārsts.”
(Alfreds Amtmanis-Briedītis, aktieris un režisors)

“Maza auguma vīriņš ar japāņa acīm, kustīgs un darbīgs. Visu savu brīvo laiku tas pavadīja teātrī. (..) Tiklīdz kādam mums uzbruka nelaime, Ekšteins bija klāt un darīja visu, lai palīdzētu.” 
(Tija Banga, aktrise un rakstniece)

Uļa Gintnere,
Liepājas muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja

Jāņa Gintnera foto 

Nams Kroņu ielā 27 – Dr. Ernesta Ekšteina ilggadējā dzīvesvieta Liepājā. 

Ernests Ekšteins.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz