Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kāds ir Kārlis Skalbe Svena Kuzmina romānā “Skaistums un nemiers”?

Svens Kuzmins pērn izdotajā romānā “Skaistums un nemiers” par Kārli Skalbi (1879–1945) no grāmatu sērijas “Es esmu…” iejūtas ne vien rakstnieka jaunības pēdās, bet arī izsmeļoši attēlo Latvijas vēsturisko un kulturālo kontekstu, radot fascinējošu pagātnes portretu, kurā saplūst literatūra un politika, kā arī personiskās un kolektīvās intereses. 

Kāds ir Kārlis Skalbe Svena Kuzmina romānā “Skaistums un nemiers”?
Ilustratīvs (Foto: Mikołaj on Unsplash)
Ilustratīvs (Foto: Mikołaj on Unsplash)
18.02.2024 06:15

Pauls Pujāts

"Kurzemes Vārds"

Laiks, kad brieda pašnoteikšanās

Šī darba centrā ir K. Skalbes ceļš uz tautas balsi, kas līdz ar Krievijas impērijas politiskajām darbībām un latviešu rakstniecības zelta virsotni revolucionāri ietekmēja viņa darbību un uzskatus par brīvas Latvijas valsts nepieciešamību.

Vispirms izceļams romāna laikposms, kas, iespējams, neattaisno primārās gaidas, kādas rodas, iztēlojoties kuplu romānu par latviešu pasaku ķēniņu.

“Skaistums un nemiers” vēstī par laiku (1895–1905), kad Skalbe vēl ir jauns, nepieredzējis un neatzīts dzejnieks, kas savu lomu ne pasaulē, ne rakstniecībā vēl neapzinās, bet joprojām tikai meklē.

S. Kuzmins romānā attēlo visnotaļ sarežģītu, vēsturiski nozīmīgu un notikumiem pārpildītu laiku, kurā Latvija tiek žonglēta starp augstāk stāvošajiem vāciešiem un krieviem.

Taču tas ir arī laiks, kad latvieši, vismaz daļa no tiem, sāk domāt par pašnoteikšanos un par patstāvīgu tautu – Skalbes tuvplānā un vēstījumā redzams, kā šī pārliecība pamazām pārņem arī viņu pašu.

Turklāt

šai laikposmā tieši rakstnieki ir sabiedrībā izšķirošākās un nozīmīgākās personas jeb slavenības –

viņu vārds ir tas, kas tautā aiziet tālāk, kamdēļ arī viņu vārdam cenzūra un tālaika Krievijas impērija izsekoja visciešāk.

Tāpēc Kuzmins, pievēršoties kuplai tālaika latviešu rakstnieku virsotnei, uzbur tieši ar latviešu rakstniekiem saistītās problēmas, kuras varēja nozīmēt kā publicēšanās neiespējamību, tā arestu, tomēr, kā izrādās, tam visam ir savi apiešanas paņēmieni.

Līdz ar to visai brīnumains un neiedomājami veiksmīgs ir Skalbes stāsts, kurā jaunais rakstnieks publicē gan savus pirmos dzejoļu krājumus, gan arī pirmo pasaku “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” (1904) – tolaik to publicēt izdevās vien pa vairākām daļām atsevišķos žurnālos, lai izvairītos no cenzūras, kas neatzītu pasakas patstāvīgo un no ierobežojumiem brīvo vēstījumu.

Taču

Skalbes veiksme gan vairāk saistīta ar to, kā viņš par mata tiesu pamanās izsprukt no vairākām nepatikšanām,

kas viņa rakstniecības ietekmē padarījušas viņu par Krievijas impērijas politikai kaitīgu personu.

Šie Skalbes sarežģītie un izaicinošie panākumi veido aizraujošu romāna sižetu, kuru gribas vien turpināt lasīt, sekojot jaunā dzejnieka pēdām, taču viss nav gluži tā, kā varētu vēlēties.

Starp pirmo personu un trešo

Autors iepretim Skalbes vēstītajai laiktelpai, kas veido pamatsižetu, iestarpina arī visai neharmoniskas darbības lauka maiņas, vairākkārt pārslēdzoties uz Maskavu un Pēterburgu Krievijas impērijā.

Šie vēstījumi gan ir viegli nošķirami – Skalbes lappuses lielākoties ir 1. personas vēstījums, kurš kavējas atmiņās, savukārt Krievijas sižets ir ļoti konkrēts, pragmatisks, faktisks un 3. personas vēstījumā pasniegts.

Šī pārslēgšanās uz Krievijas telpu, kurā Kuzmins vērš uzmanību dažādām tālaika personībām gan no augstām aprindām (attēlojot viņu īpatnības un dīvainības, kurās slēpjas pretrunīgi mērķi Krievijai dot to labāko), gan no studentu soliem, ieviesta, lai pamazām paaugstinātu spriedzi un apjausmu par briestošo revolūciju.

Tieši Krievijas zemē risinātie konflikti un nemieri ir izšķiroši Latvijas 1905. gada revolūcijas notikumiem, kuriem romāns pakāpeniski tuvojas,

atgādinot par revolūcijas ideju attīstību ne tikai Krievijā, bet arī Latvijā.

Tomēr šī pārslēgšanās zaudē līdz tam uzkrāto lasītāja interesi – kad gribas sekot jaunajam Skalbem, Kuzmins lasītājam vispirms liek izstudēt to, kas notiek citās zemēs (pārsvarā Krievijā; arī citviet, kur tika organizētas sociālistu revolucionāru sanāksmes).

Proti, kādas partijas formējas, kādi nodevēji un revolucionāri briest un kāds dumpis tiek organizēts. Tam, šķiet, ir pat vieta atsevišķā grāmatā.

Lai cik arī interesants un svarīgs šis “otrs” romāna saturs, tas darbam diemžēl uzkrauj papildu slogu un personāžu, kam izsekot ir daudz grūtāk, jo primāri, protams, lasītājs vēlas atcerēties un sekot tieši Skalbes gaitām, kamēr pa vidu maisās krievu monarhi un sociālisti.

Tautas vēlmju simbols

Tomēr revolūcijas attīstība un tajā iesaistīto personu ieviestais sižets nenoliedzami ir drosmīga Kuzmina pieeja.

Tik tuvu pietuvoties vairākām revolūcijas personībām un tās attēlot no visdažādākajiem rakursiem ir liels un apņēmīgs risks, kas pieprasa pamatīgu tālaika notikumu un personāliju izstudēšanu.

Turklāt tikpat drosmīgs un izvērsti detalizēts ir arī latviešu spožāko rakstnieku attēlojums, kuru sabiedrība un klātbūtne ir gandrīz vienmēr klātesoša romānā un nozīmīga Skalbes personības attēlošanā un izveidošanā.

Tāpēc romāns ir kas krietni vairāk par Skalbi kā pagātnes liecību vien –

tas ir latviešu dižgaru, 1905. gada revolūcijas iniciatoru, Krievijas impērijas elites un vācbaltiešu aristokrātu sabiedrības loks ievīts vienā vēsturiski nozīmīgā un mākslinieciski augstvērtīgā grāmatā.

Tik tuvu pietuvoties neskaitāmām vēsturiskām personām un attēlot to personības slāņus ir milzīga un vienlaikus riskanta apņemšanās, kuras neveiksme var neatgriezeniski aptraipīt visu grāmatas un arī autora reputāciju, ar kuru Kuzmins uzdrošinājās riskēt.

Šķiet, ka risks ir krietni atmaksājies.

Taču kāds tad ir Kuzmina Kārlis Skalbe? Pati pirmā romāna rindkopa Skalbi izceļ kā vistiešāko dabas bērnu. Kā daļu no dabas. Jaunais rakstnieks nakšņo mežā, sūnās “[..] kā meža zvērs starp sliekām un lauku pelītēm”.

Tomēr dabas saiknes ir visai fragmentāras un parādās tikai brīžos, kad Skalbe ir vai nu noklīdis, vai vienkārši pastaigājas dabā, kamēr biežāk viņš redzams savā nodarbē vai citu rakstnieku sabiedrībā.

Taču romānā pirmās grāmatu gaitas Kārlim ir kā kolportierim. Šī profesija atklāj viņa dāsno un līdzjūtīgo sirdi, kurai vairāk rūp citiem palīdzēt, ne no citiem pelnīt.

Tāpēc visai ātri Kuzmina Kārlis top par to pašu humānisma un līdzcietības iemiesojumu, kas sintezē ar tādiem pašiem motīviem saistīto Skalbes pasaku pasauli.

Turklāt Kuzmins Kārli mums rāda vislabākajā un visšķīstākajā gaismā:

“Es nespēju iznīcināt grāmatu, tieši tāpat kā nespētu nogalināt cilvēku.”

Kā cilvēku, kuram vispirms rūp citi un tikai tad viņš pats. Tas ir absolūts egoisma pretstats, kuram pirmajā vietā vienmēr atradās citi (latvieši): “Kas notiks, ja es nosalšu un nomiršu? Kurš tad piegādās cilvēkiem grāmatas?”

To motivēja Skalbes ticība, ka viņš iznēsā “[..] ļaudīm tieši tos vārdus, kas viņiem nepieciešami”, un caur šo ticību mūsu dižais rakstnieks ir attēlots kā cēls un rūpju pilns tautas labāko vēlmju simbols.

Vieta arī Blaumanim

Papildu pasaku saiknes saskatāmas arī Kārļa motīvā “tiekties uz plašumiem” un tā aizsākumos – lauku māju ezerā jeb Skalbes privātajā jūrā. Tieši tajā dzimst sapņošana par ko vairāk, un tieši tur tiek uzburts tas, kā vēl nav, sākot ar dzejas grāmatu “Pie jūras” (1898).

Kuzmins šo brīvības un klejošanas tieksmi skaidri nosauc vārdos: “..lēkt ārā pa logu un skriet nezināmā tālē..” Šis motīvs ir klātesošs gan Skalbes pasakās, gan viņa klejojošajās dzīves gaitās, un tas aktualizēts arī romānā, kurā jaunais autors atklājas kā hronisks ceļotājs (klejotājs).

Vai tas klaiņoja pa lauku mežiem vai pilsētas ielām, vai no viena darba, dzejoļa, stāsta, sapņa uz citu, viņš it kā neapzināti atradās pastāvīgā brīvsolī, nezinādams, kas viņu sagaida aiz katra nākamā piedzīvojuma vai izaicinājuma.

Taču jauno Skalbi uz priekšu dzen tas, ka viņš to arī negrib zināt – viņš dzīvo brīvprātīgi un spontāni.

Gluži kā par viņu romānā saka Rūdolfs Blaumanis: “..tu tikai dur uz priekšu ar aizvērtām acīm un smaidu sejā.”

Turklāt tieši Blaumanis ir tas, kura paspārnē tiek ievilkts jaunais Skalbe, lai no viņa tiktu izvilkts viņa mākslinieciski radošais potenciāls (rakstnieka un arī aktiera talants). Piedevām Blaumanis ir viens no romāna galvenajiem varoņiem.

Kuzmina “Skaistums un nemiers” pat savā veidā aizpilda sērijā “Es esmu…” trūkstošo romānu par Rūdolfu Blaumani.

Mūsu prozas un dramaturģijas meistars gan visai svarīgs bija arī Ingas Žoludes romānā “Vendenes Lotospuķe” par Jāni Poruku, tomēr Kuzmins Blaumani attēlo krietni aktīvāk, tuvāk un personiskāk, pat nostādot viņu otra svarīgākā romāna tēla pozīcijā.

Skalbes un Blaumaņa attiecības ir romāna esence un sentiments.

Rūdolfs ir Kārļa elks, mentors, draugs, labdaris un tāda kā tēva figūra. Tā dēļ Skalbes pirmā un vienīgā mīlestība Lizete ir atstāta Blaumaņa ēnā un nemanto īpašu lasītāja atbalstu, līdzjūtību – to jau sen pārtvēris  Blaumanis.

Tāpēc pēdējā abu rakstnieku tikšanās, šķiet, ir viena no emocionālākajām ainām romānā, pat ja ir visai īsa un nenozīmīga visu vēsturisko notikumu fonā. Un tas, ka aizkadrā risinās revolūcija, nemieri, draudi un vardarbība, paliek it kā pussapnī, jo Kuzmina atveidotajos Skalbes “..vārdos viss vēršas gaišs un plašs”.

Fragmentāri tas ir romantismam līdzīgs vēstījums, pietiekami viegls un emocionāli skaists, tomēr kopumā – reālisms, būtiskāko atziņu, notikumu tverošs, ikdienišķības un sociāli politisku aspektu apvienojošs.

Tieši tā arī sintezē Kuzmina “skaistums” (daba, cilvēki un literatūra) un “nemiers” (revolūcija), kas risinās un briest aizkadrā.

Ceļojošais liktenis

Zīmīgi, ka Kuzmins Skalbi parāda vēl nenobriedušu, neizlēmīgu un jaunu, lai lasītājs spētu izsekot procesam, kā jauns rakstnieks kļuva par politiski nozīmīgu tautas balsi un latviešu literatūras dižgaru.

Tas ir ceļš pa augšām un pa lejām līdz Skalbes pirmajām publikācijām; ceļš uz mīlestību, slavu un briestošu dumpinieciskumu.

Šis process ietver pārdomas par to, ko darīt, ko nedarīt un vai vispār darboties literatūrā, bet vienlaikus tās ir arī augošas idejas par to, kā tālaika latviešu redzeslokā integrēt tādu “[..] literatūru, kas atver prātus”. Atver prātus uz patstāvīgu un latvisku valsti, ne imperiālistiski piesārņotu Latviju.

Tāpēc uzmanība tiek pievērsta sekundārai, bet tikpat svarīgai Skalbes personības sastāvdaļai, kas nav saistīta ar viņa pasakām.

Tā ir saistīta ar Skalbi kā vienu no tiem latviešiem, kas taisnību grib atklāt, nevis noslēpt, baidīdamies no esošās iekārtas.

Tādējādi vispirms idejiski un pēc tam arī praktiski šī taisnība (brīvība, latviskais patriotisms un patstāvība) top Skalbes izveidotajā revolucionārajā žurnālā “Kāvi” (1906), kas ir romānā briestošā dumpinieciskuma un brīvības motīvu kulminācijas iznākums.

Taču vissvarīgākais ir tas, kā Kārli ietekmē apkārtējā sabiedrība – latviešu rakstniecības un revolūcijas pamatpostulāts –, kuras iespaidā viņš atrod savu protestu, savu cīnītspēju, kas izpaužas rakstiski revolucionārā garā.

Tas jo vairāk viņu ierāmē kā neprognozējamu personu, kura tomēr nešaubīdamās dodas uz priekšu. Un Kuzmins Skalbes vēstījumā vienmēr pamanās šo negaidīti pārliecinošo dzinēju pamatot kā “..dziļas, neremdināmas sāpes par pasaules noziedzīgo bezjēdzību, plašu kā okeāns”, jo

Skalbem pasaule vienmēr šķiet plašāka nekā citiem.

Viņu raksturo “plašums, brīvība, bet vienlaikus tā īpatnējā nojausma, ka esi ieslodzīts šai planētā uz nebeidzamiem laikiem”. Tāpēc arī likumsakarīgs top rakstnieka nepārtraukti ceļojošais liktenis, kas viņu sagaida uzreiz pēc romānā atveidotās laiktelpas.

Tā ir stagnācijas, iestrēgšanas un “uz vietas stāvēšanas” fobija, kuru Kuzmins, iemiesojoties Skalbē, ik pa laikam iesaista tekstā, lai Kārļa ziemeļnieciskās bēgļu gaitas (tās lielākoties saistītas ar Ziemeļeiropas valstīm) un klejošanas motīvi taptu laikus nojaušami.

Pavisam maza daļa ziemeļniecisko sakņu izskan arī romānā, kad Skalbe min norvēģu literatūras klasiķus – Henriku Ibsenu kā vienu no favorītautoriem, un, pārlasot savu pasaku par Ziemeļmeitu, viņš pārlasa arī Knutu Hamsunu, lai savu darbu pieslīpētu.

Turklāt, nonākot pie pasakas žanra galveno īpašību atklāsmes, jaunais Skalbe jau atkal nosauc savas personības vadlīnijas, kas skaisti ierāmē kā romāna būtību, tā šīs recenzijas noslēgumu: “..brīnuma, plašuma un atklājuma sajūtas”, kas spēj uzrunāt gan vēstures entuziastus, gan literatūras mīļotājus, atklājot vienu no Latvijas rakstniecības spilgtākajiem un ietekmīgākajiem periodiem.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz