Trešdiena, 12. augusts Klāra, Vizma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apaļā brāļa pārvērtības

Apaļā brāļa pārvērtības
Foto: Publicitātes
27.12.2019 18:50

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ieraugot jebkuru recepti, kura kaut nedaudz piesaistījusi uzmanību, laikam jau ikviena sieviete iztēlē uzbur ainu, kas pēc tās sanāktu, ja ķertos klāt un gatavotu. Ir namamātes, kuras nebaidās no vissarežģītākajām receptēm, bet ir tādas, kuras riskēšana neaizrauj. Pēdējās izvēlas kaut ko vienkāršāku.

Recepti, kuru mājās izmēģināju, vasarā biju atradusi internetā. Izdrukājusi un nolikusi gaidīšanas režīmā, jo galvenā sastāvdaļa tajā ir ķirbis, tātad, pieejams tikai rudenī. Uz lapas nebija ēdiena nosaukuma, bet pēc sastāvdaļām un gatavošanas veida varēja noprast, ka sanāks salds sacepums jeb pīrāgs.

Pieļauju, ka šī recepte iepriecinās visus tos, kas saka striktu “nē” dzīvnieku un putnu izcelsmes produktiem (šajā gadījumā olām) un jebkam treknam (sacepuma pagatavošanai nav vajadzīgas pilnīgi nekādas taukvielas).

Aizsteidzoties notikumiem priekšā, atklāšu, ka gatavoju un produktu sastāvdaļas liku strikti tā, kā bija prasīts, taču tad, kad deserts bija gatavs un nogaršots, zināju skaidri, ko nākamo reizi es darītu citādāk. Tāpēc beigās būs daži ieteikumi no pieredzes.

Vēl nianse par cepšanas ilgumu, – receptē tas nebija norādīts, vien uzrakstīts “ielikt mīklu formā un izcept cepeškrāsnī”. Cik grādos? Cik ilgi? Atlika vien riskēt un eksperimentēt.

GATAVOJAM

Ķirbja pīrāgs

300 g sarīvēta ķirbja,
250 ml kefīra,
100 g cukura mīklai,
200 g cukura sīrupam,
270 g mannas,
1 citrons,
2 tējkarotes cepamā pulvera,
120 ml ūdens.

Nomizotais ķirbis jānosver, jo pīrāgam vajag tikai 300 gramus tīrās masas.

Ķirbi sarīvē rupjās skaidiņās. Vienlaikus uz rīves smalkākā sāna norīvē arī citronam miziņu, cenšoties neskart balto daļu, kas zem dzeltenās mizas.

Bļodā pie ķirbja un citrona ielej kefīru, pieber mannu un cukuru.

Maisot mīklu, sākumā šķiet, ka tā būs pārāk sausa, taču galu galā izveidojas pastingra, viendabīga mīkla. 

Masu ieliku silikona veidnē (bez jebkādām taukvielām!) un – cepeškrāsnī. To iepriekš nesildīju, bet noregulēju uz 180 grādiem un 45 cepšanas minūtēm.

Receptē bija teikts, ka pēc izcepšanas pīrāgs jāpārlej ar sīrupu, kas pagatavots no 120 ml ūdens, samaisot ar 200 g cukura un 1 citrona (kuram iepriekš tika norīvēta miziņa) sulu. Jau tūlīt zināju, ka cukuru klāt likšu daudz mazāk, jo 200 grami – tas, manuprāt, ir ļoti daudz. Ūdenī iejaucu tikai 100 gramus un klāt citrona sulu.

SECINĀJUMI

1. Pilnīgi noteikti daudz mazāk cukura var likt kā pīrāgam, tā sīrupam. Mīklai pietiks pat ar 50–70 gramiem. Sīrupam – ar 100 gramiem. Protams, ja ir vēlme pēc izteikti salda, cukuru var likt tik, cik norādīts receptē.

2. Kad pīrāgu izņem no krāsns, vēl karstu to jāpārlej ar sīrupu. Ātri vien sapratu, ka 120 mililitri manai cepšanas formai ir daudz par daudz. Pilnīgi pietiktu ar 60 ml, kas sajaukti ar cukuru un citrona sulu.

3. Taču tas, cik daudz sīrupa vajadzīgs, tiešām būs atkarīgs no formas, kādā ielikta mīkla. Ja forma ir zema un apaļa, pārlejamo šķidrumu vajadzēs vairāk.

4. Ja citrons ir mazs (kādu biju nopirkusi es), tad ar vienu noteikti nepietiks, jo nebūs sajūtama ne tā garša, ne miziņas aromāts. Labāk ņemt vienu lielu (varbūt pat pusotra!) vai divus mazākus.

5. Arī sīrupam vajadzētu būt vairāk skābenam, nevis pārlieku saldam, jo tad rausis iegūs atsvaidzinošu garšu.

6. Cepot mannas putraimi sabrieda un gatavā masa bija diezgan stingra. Man to būtu gribējies gaisīgāku, tādēļ nākamo reizi klāt liešu nevis 250, bet gan 300 ml kefīra.

7. Galu galā sanāca pīrāgs, kuru kā desertu var pasniegt gan siltu, gan atdzisušu. Katru porciju papildina ar krietnu karoti saldējuma un atlaidinātām ogām. Ogu vietā var ņemt konservētus persikus.

8. Vēl lētāks variants ir uzvārīt ogu ķīseli un pīrāgu pasniegt kopā ar to.

9. Gatavojot mannas mīklu cepšanai, tai pieliku arī šķipsnu sāls, jo atceros kāda šefpavāra ieteikumu: gandrīz pie visiem desertiem var pielikt šķipsniņu sāls. Tā nemanāmi, bet pārliecinoši uzlabojot katra deserta garšu!

RECEPTES

Ķirbja buberts

Vajadzēs smalkgraudainu un sulīgu ķirbi. Šim aprakstam vislabāk atbilst zemesriekstu ķirbis. To notīra, sagriež gabaliņos, liek katliņā un minimāli pārlej ar ūdeni, lai gabaliņi tik tikko nosegti. Savāra pavisam mīkstus jeb putriņā. Pieliek šķipsnu citronskābes un pēc garšas cukuru. Mazliet padzesē un ar rokas blenderi turpat katliņā kārtīgi saputo. Pielej pienu pēc izjūtas, atkal uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Uguni noslēdz! Ķirbja un piena masai (atkal pēc sajūtām) lēni ber klāt mannas putraimus un nepārtraukti maisa. Ļoti svarīgi, lai neveidotos kunkuļi un stingra masa! Katliņu vēlreiz liek uz plīts un karsē, turpinot maisīšanu. Pēc tam atkal atdzesē un ķeras pie blendera. Nosacīto ķirbja biezputru blenderē tik ilgi, kamēr izveidojas vārītajam krēmam līdzīga masa. Liek deserta trauciņos un pasniedz ar skābenu ievārījumu.

Ķirbja ķīselis

Uzvārītam pienam pieber cukuru pēc garšas, vaniļas cukuru un mazliet malta kanēļa. Karstajam pienam pieliek sviestu. Katliņā atsevišķi mazā ūdens daudzumā sasautē ķirbi. Masu izberž caur sietu vai sablenderē, pievieno pienam. Aukstā ūdenī izšķīdina kartupeļu miltus. Tos pielej piena un ķirbja masai un uzvāra. Ķirbja ķīselis garšos ar skābenu augļu mērci.

Ķirbja pankūkas

500 g sarīvēta ķirbja sajauc ar 3 sakultām olām un 3–4 ēdamkarotēm miltu. Pieliek šķipsnu sāls un cukuru pēc garšas. Kārtīgi sajauc mīklu. Liek uz karstas pannas un cep. Ēd ar krējumu vai ievārījumu.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz