Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzēriens no Kaukāza kalniem – ko var pagatavot no kefīra

Dzēriens no Kaukāza kalniem – ko var pagatavot no kefīra
Foto: Daiga Lutere
29.02.2020 07:00

 Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Brokastīs to var izmantot kā veselīga kokteiļa sastāvdaļu. Pusdienās dzert klāt pie iecienītās karbonādes. Vakariņās izvēlēties kā diētisku produktu un profilaksei pret aizcietējumiem. Protams, tas ir kefīrs! Ko no šī raudzētā produkta var pagatavot, pilnveidojot savas ikdienas maltītes?

Tik vienkāršs un labs

Ja var ticēt internetā atrodamajai informācijai, tad kefīra nosaukums radies no turku valodas un nozīmē ”laba sajūta,” kaut gan pilnīgi skaidri to apgalvot nevar. Kaukāza kalnos dzīvojošie ļaudis ir pārliecināti, ka tieši viņi pirmie tikuši pie kefīra un ar to iepazīstinājuši citas tautas. Latvieši izsenis pazīst rūgušpienu – svaigo pienu, kurš ieskābis.

Kefīru rūpnieciski ražo, pienu pasterizējot un pēc tam pievienojot ieraugu ar speciāli atlasītiem mikroorganismiem. Rūgšanas procesā pienskābes baktēriju izdalītie fermenti piena laktozi pārraudzē pienskābē, palielina skābumu un sabiezina rūgstošo pienu. Kāpēc jādzer kefīrs? Jo rūgšanas procesā radusies pienskābe labvēlīgi ietekmē gremošanas, elpošanas un pat centrālās nervu sistēmas darbību, veicina ēstgribu, novērš pūšanas baktēriju attīstību gremošanas orgānos. Tādējādi tiek kavēta nevēlamu vielmaiņas produktu uzkrāšanās organismā.

Pētnieki noskaidrojuši, ka kefīrs ir vērtīgāks par parasto bezpiedevu jogurtu, jo baltais dzēriens satur līdz pat 50 dažādu labo baktēriju veidiem, bet jogurtā to esot tikai septiņi līdz desmit. Kefīrā mītošās labās baktērijas spēj iemitināties cilvēka kuņģa – zarnu traktā un veidot jaunas labo baktēriju kolonijas, uzlabojot gremošanas sistēmas darbu. Lietojot balto dzērienu (daži apgalvo, ka tas patiesībā ir ēdiens!), cilvēks uzņem piena olbaltumvielas, taukus, kāliju, kalciju, fosforu un citus mikroelementus, kā arī B un citu grupu vitamīnus. Produkts labs ne tikai vēderam, bet arī sejai! Kefīra maska, kas uzklāta uz sejas, palīdzinot izlīdzināt grumbiņas, atsvaidzinot nogurušu ādu un balinot pigmentācijas plankumus.

Ko pagatavot?

Liekot lietā mazliet izdomas un radošuma, no kefīra var pagatavot dažādas garšīgas lietas. Nebūt nav tā, ka tas dzerams pliks, – kā ieliets no glāzes. Vien jāņem vērā, ka karsēšanas procesā labās baktērijas zaudēs savu labo ietekmi.

Kefīru var liet pie brokastu pārslām piena vietā. Varbūt sākumā šķitīs ne sevišķi garšīgi, jo skābi, bet – tikai jāpierod. Ierastās rīta putras vietā var pagatavot veselīgu maltīti, kas sagatavota iepriekšējā vakarā: bļodiņā ielej glāzi kefīra, ieber 5 ēdamkarotes auzu pārslas, 1 ēdamkaroti čia sēklu un 1 ēdamkaroti linsēklu. Pievieno 1 ēdamkaroti medus un visu kārtīgi sajauc. Pārklāj ar pārtikas plēvi un liek uz nakti ledusskapī. Vēl ērtāk un ātrāk var izdarīt, ja visu iepilda puslitra burkā, uzskrūvē vāku un sakrata. No rīta sātīgas brokastis gatavas.

To zinām labi, ka drīz sāksies aukstās zupas sezona, kad kefīrā vai paniņās iemaisot vārītas bietes, sagrieztu desu, svaigus gurķus un citas sastāvdaļas, ātri, bez vārīšanas varēs pagatavot sātīgu un lētu ēdienu. Ātrajam rausim saimnieces ņem kefīru, olas, miltus, cukuru, vaniļas cukuru un skābus ābolus. Rezultāts vienmēr būs garšīgs.

Kefīrs:
# Stimulē un aktivizē imūnsistēmu.
# Uzlabo laktozes panesamību.
# Uzlabo gremošanu.
# Kalpo kā dabīgas antibiotikas.
# Olbaltumvielu avots, kas nepieciešamas visu organisma šūnu darbībai.
# Kalcija avots – rūpējas par kaulu stiprumu.
# Četras nedēļas piena vietā dzerot kefīru, asinīs samazinās triglicerīdu daudzums un pieaug labā ABL holesterīna līmenis.

Kā pašam pagatavot kefīru mājās?

1 litru lauku piena lej katliņā un karsē līdz 75 grādiem. To darot, visu laiku jāmaisa. Pienu auksta ūdens peldē atdzesē līdz 30 grādiem un pielej 100 g kefīra no veikalā pirktās pakas. Atstāj istabas temperatūrā uz 8-12 stundām.

RECEPTES

Augļu un ogu kefīrs
2 glāzes kefīra ielej blebderī. Pievieno 2 gabalos sagrieztus banānus un sasaldētas, atlaidinātas ogas (mellenes, avenes, zemenes vai ābolus) pēc vēlmes. Saldumam pieliek medu, vaniļas cukuru. Sablenderē.

Griķu pankūkas
Vienu paciņu vārītu griķu sajauc ar 2 olām, sāli, glāzi kefīra un miltiem, lai izveidojas pabieza, viendabīga masa. Cep pankūkas, pasniedz ar ievārījumu vai medu.

Kabači ar gaļu
Bļodā sajauc 400 g sarīvētu kabaču, 2 olas, 7-8 ēdamkarotes miltu, 100-120 ml kefīra, sāli un piparus, izveidojot mīklu.

Mazākā pannā apcep 150 g maltās gaļas kopā ar 1 sīpolu, sāli un pipariem. Ja garšo, vēl var pielikt un sacept 2 saspiestas ķiploka daiviņas.

Lielajā pannā liek kabaču masu, izlīdzina un eļļā cep kā lielu pankūku. Kad tā apgriezta, iekšpusē (uz apceptās puses) uzliek apcepto gaļu un izlīdzina pa pusi pankūkas. Otru pusi uzloka virsū, malas aizspiež ciet un apcep. Tā izcep vairākas pildītās kabaču pankūkas. Ēd ar skābu krējumu.

Omlete ar dārzeņiem
Pannā sakarsētā eļļā ieber sasaldētos, cepšanai paredzētos dārzeņus, uzliek vāku un sautē. Tikmēr 3 olas sakuļ ar 80 -100 ml kefīra, mīļākajām garšvielām un sāli. Kulšanai ieteicams izmantot mikseri, lai viss sakultos gaisīgās putās. Izkarsētajiem, ceptajiem dārzeņiem uzlej olu masu un sajauc. Cep līdz gatavībai.

Mannas rausis
Vajadzēs glāzi kefīra, 200 g saldā krējuma, 50 g sviesta, 200 g mannas, 2 olas, 150 g cukura, 200 g miltu un puskilogramu ābolu.

Vispirms kefīrā ieber mannu un uz pusstundu atstāj uzbriest istabas temperatūrā. Saputo olas un cukuru. Pievieno izkausētu sviestu un miltus, visu sajauc un pievieno mannai. Mīklu lej cepampannā un pārliek ar mizotām ābolu šķēlītēm. Pārlej saldo krējumu, pārkaisa kanēli. Cep cepeškrāsnī apm. 30 minūtes 190 grādos.

Svaigie salāti ar kefīra mērci
Lapu salātus sasmalcina, pieliek rukolu, dilles, sagrieztus lociņus, sagrieztu gurķi, redīsus. Traukā apm. 400 ml kefīra (daudzums pēc vajadzības) sajauc ar sāli un graudainajām sinepēm. Var pēc garšas pievienot arī ”Krievu” sinepes. Sajauc un pārlej salātiem.

Otrs mērces variants: 150 ml kefīra, 5 zaļās olīvas, 1 ķiploka daiviņa, sāls, pipari pēc garšas. Visu samaļ blenderī. Mērci pārlej salātiem.

Asā mērce
200 ml kefīra pieliek 2 ēdamkarotes asas mērces, kas paredzēta gaļas ēdieniem. Pieber maltus piparus, 2 tējkarotes sinepju, pierīvē muskatriekstu un pieber sāli. Kārtīgi samaisa.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz