Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kad dators karsts un ventilators dūc. Kā to pienācīgi apkopt?

Mūsdienās grūti iedomāties dzīvi bez datoriem. Lielākajai daļai no mums gandrīz nav tādas dienas, kad to nebūtu izmatojuši, piemēram, darba vajadzībām, rēķinu apmaksai vai vienkārši sērfošanai internetā. Tādēļ ir svarīgi, lai mēs par tiem rūpētos un tos pienācīgi apkoptu.

Kad dators karsts un ventilators dūc. Kā to pienācīgi apkopt?
Datora monitora nospodrināšanai var izmantot visparastāko tīrīšanas līdzekli, taču jāatceras, ka salvetei jābūt nevis slapjai, bet gan mitrai, jo pat šķietami mazs piliens, tiekot līdz mikroshēmām, var sabojāt datoru. (Foto: Egons Zīverts)
29.01.2021 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Vairumam cilvēku datori var būt diezgan piņķerīgi, turklāt mazas problēmas saistībā ar to darbību var pāraugt lielās, pat tiktāl, ka dators vairs nav ieslēdzams un salabojams.

Dažādas ķibeles var rasties jebkuram datoram, pat ja tas ir jauns, bet, regulāri veicot apkopi, iespējams no tām izvairīties.

“Ja runājam tieši par ārējo apkopi, tad putekļi datoram noteikti ir lielākais kaitnieks. Dažam dators gan ārpusē, gan iekšpusē var būt pamatīgi pieputējis jau pēc dažiem mēnešiem, bet citam šādas problēmas nav vairākus gadus. Tas gan ir tikai mans subjektīvais viedoklis, bet, iespējams, tas ir saistīts ar to, vai mājās ir mājdzīvnieks vai nav. Dažkārt, kad datora saimnieks savu tehniku atnes uz apkopi,

ir nācies tādus spalvu kušķus ar speciālu kompresoru pūst ārā, ka liekas pat neticami, kā tie tur varēja nokļūt,”

pastāsta “Liepājas Datoru centra” direktors Pēteris Valdmanis, piebilstot, ka visbiežāk putekļi datora iekšienē nonāk gar klaviatūras taustiņiem.

Cilvēku pirmā reakcija nereti esot pārspīlēta – taustiņi nedarbojas, notikusi liela nelaime, bet patiesībā nepieciešams tastatūru kārtīgi iztīrīt.

Pienācīgi nerūpējoties par datoru, var gadīties, ka tā darbības kļūst lēnākas jeb, kā mēdz teikt, tas sāk bremzēt. “Tas var būt saistīts ar pārkaršanu, proti, ja ventilators, kas iebūvēts datorā, putekļu dēļ nespēj pilnvērtīgi izpildīt savas funkcijas, tad mikroshēmā iestrādātā aizsardzība samazina ātrdarbību videokartei un pašam procesoram.

Ilglaicīgi ignorējot šo problēmu, var gadīties tā, ka dators pat var aiziet pa skuju taku,” skaidro P. Valdmanis.

Tāpat viņš uzsvēra, ka problēmas ar datora ventilatoru noteikti būs dzirdamas, kā arī dators ļoti ātri uzkarsīs. Esot pat bijuši gadījumi, kad licies, ka tūlīt, tūlīt sakusīs plastmasas karkass.

Lietojot savus klēpjdatorus, cilvēki bieži vien grēko, tos turot uz ceļiem vai gultā, kas arī nav pareizi. “Ļoti daudziem laptopu modeļiem tā saucamā elpošana notiek caur apakšu, tātad, ja dators atrodas gultā, tas uzkarst. Tādēļ jau laptopam apakšdaļā ir šīs mazās kājiņas – lai notiktu pieminētā elpošana,” teica P. Valdmanis.

Datorspeciālisti neiesaka cilvēkiem bez zināšanām pašiem izārdīt datoru un to mēģināt iztīrīt, jo to var neatgriezeniski sabojāt. “Ja esi ar tehniku uz tu un jūties pārliecināts par sevi, tad to var mēģināt atskrūvēt laptopu, taču jārēķinās, ka tam ir daudz mazu skrūvju un tās var gadīties nolauzt. Piemēram, ja gribēsiet pats nomainīt termopastu (starplika starp procesoru un dzesēšanas sistēmu. Sargā datoru no pārkaršanas. Ar laiku tā kļūst sausa un var sniegt pretēju efektu, tādēļ dažus gadus pēc datora iegādes tā būtu jānomaina),” pastāsta “Liepājas Skaitļošanas centra” datorspeciālists Guntis Lazdups, uzsverot, ka ļoti daudz noderīgas informācijas, ja pašam ir vēlme ieskatīties datora iekšienē un to iztīrīt, var atrast video koplietošanas vietnē Youtube, proti, jāieraksta datora modelis un atslēgas vārdi plānotajām darbībām.

“Cilvēki ļoti bieži šajā vietnē dalās pieredzē arī tehniskos jautājumos. Pirms atvērt savu datoru, labāk paskatīties, kā to jau izdarījis kāds cits,” sacīja G. Lazdups.

“Ārējā apkope ir viens, bet nākamais ir dažādi atjauninājumi. Piemēram, “Windows 10″ sistēma programmas atjaunina pati. Parasti dators tiek restartēts, un viss ir kārtībā. Taču atsevišķos gadījumos uz ekrāna izlec tā saucamie zilie logi (paziņojums par kļūdu programmā), tātad ir uzinstalējies kaut kas nevajadzīgs, kas traucē datora darbību. Tādās situācijas jau problēma jārisina ar servisa rīkiem,” skaidro G. Lazdups.

“Ir daudzas un dažādas bezmaksas programmas, kas var optimizēt un uzlabot datora ātrdarbību, tomēr to efektivitāte vairumā gadījumu ir ļoti zema. Ja dators kļuvis lēnāks, tad vislabākais risinājums bieži vien ir tā pārinstalācija. Pirms tam, protams, pārvietojot visus datorā esošos failus uz ārējo datu nesēju, piemēram, USB zibatmiņu,” sacīja P. Valdmanis.

Neatkarīgi no tā, cik bieži datoriem tiek veiktas vīrusu pārbaudes, tie ir neaizsargāti. Daži no vīrusiem traucē datora darbībai – palēnina datoram apstrādes laiku, bet citi var nopietni inficēt visu operētājsistēmu.

Lai izvairītos no negaidītiem vīrusu uzbrukumiem, datorā nepieciešams lejupielādēt antivīrusa programmu.

Loģiski, ka internetā atrodamās maksas programmas būs efektīvākas par bezmaksas, tomēr jebkāda aizsardzība pret vīrusiem jūsu datoriem nenāks par ļaunu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz