Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lauras Beģes veselīgie našķi

Todien, kad ar fotogrāfu ciemojāmies liepājnieces LAURAS BEĢES mājās, viņa stāstīja, ka no rīta pirmo reizi mūžā izcepusi medus kūku. Labākā draudzene dēla dzimšanas dienai tādu pasūtījusi, un Laura, mūs gaidot, izcepusi izmēģinājuma variantu. Kā arī krāsnī vēl cepas bezglutēna sēklu maize. Omulīgajā virtuvē runājām ne tikai par kūkām, bet arī par veselīgu dzīvesveidu.

Lauras Beģes veselīgie našķi
Laura Beģe atzīst: "Jā, kaut kur iekšienē klusi gruzd vēlme par savu konditoreju, bet šobrīd tas ir tikai sapnis." (Foto: Egons Zīverts)
05.10.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Lai dzīvotu, nevis lai ēstu

Liepājniece atzina, ka medus kūkas noteikti nav viņas specializācija, jo vairāk uzmanības pievēršot veselīgiem našķiem. Kā daudzas jaunas sievietes, arī pati par veselīgu uzturu padziļināti sākusi interesēties, gaidot pirmo meitiņu.

Gardumu cepšanas pieredze nākot līdzi jau no bērnības, kad kopā ar mammu un māsu saimniekojušas virtuvē. Vēlāk uzzinājusi, ka viena no vecvecmāmiņām bijusi izslavēta maizes cepēja un kara laikā viņas maizīte bijusi liels atspaids. Arī viens no vecvectētiņiem bijis prasmīgs maiznieks Liepājā. Savukārt Lauras vīra omīte dēvēta par visgaršīgāko kūkas “Napoleons” cepēju pilsētā.

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ L. Beģi piesaista tieši kūkas, ir to radīšanas process.

Katrai nepieciešamas savas sastāvdaļas, un vienlaikus tā ir iespēja mazliet eksperimentēt. Piemēram, olas aizstājot ar Indijas ceļteku lapu pulveri. Vēl lielisks olu aizstājējs ir banāni un čia sēklas. Iespēju tiešām daudz. Kur nu vēl aizraujošā noformēšana un rotāšana!

Ļoti radošs process

Divu meitu māmiņa turpina: “Tagad cepšanai izmantoju bezglutēna miltus. Es gardumus cepu pat no dārzeņiem: burkāniem, ķirbja, bietēm. Balto cukuru izvairos lietot. Gatavojot izmantoju daudz garšvielu, pat ēteriskās eļļas. Vēl mani iedvesmo daba, mežs. Arī šogad pati jau esmu salasījusi brūklenes, kas ir lielisks dekors kūkām. Mammas dārzā tiekam pie āboliem, avenēm, citām garšīgām, dabiskām lietām.”

Laura savas kūkas dekorē vienkārši un tikai ar dabiskām lietām. Šī medus kūka greznota ar pašas lasītām brūklenēm, biskvīta drupačām un ziedošas piparmētras zariņiem. (Foto: Egons Zīverts)

Lai arī pandēmija pavasarī ierasto dzīves ritmu negaidīti apstādināja, Laurai tas bija darbīgs laiks. Draudzenes, radi, paziņas Lauras ceptos gardumus pasūtīja pat biežāk nekā iepriekš.

“Mani iedvesmo arī cilvēki man apkārt un sociālajos tīklos. Tagad katru reizi baudu mirkli, kad mani palūdz uzcept kūku, jo zinu, ka atkal būšu patīkamu rūpju un radošuma mutulī.”

Vispirms jāizrunājas ar pasūtītāju, tieši kādu viņš vēlētos un iecerējis kūku. Tad nāk svētki, un tajos gribas ko īpašu, neikdienišķu, skaistu un garšīgu. Kūkas pasniegšana jeb svētku kulminācija – ir mirklis, kas liek apstāties un atgādina, ka dzīve sastāv no daudziem skaistiem mirkļiem un dažādām garšu buķetēm.

RECEPTES

Burkānu kūka

Biskvītam vajadzēs 4 lielus burkānus, 160 ml labas kvalitātes olīveļļas, 3 olas, 250 g gaiši brūnā cukura, 3 tējk. cepamā pulvera, 200 g bezglutēna miltu, 2 ēd.k. kanēļa, 1/2 tējk. muskatrieksta, 1 šķipsnu kardamona, 1 šķipsnu ingvera pulvera. Krēmam būs nepieciešams 120 g sviesta istabas temperatūrā, 100 g pūdercukura, 300 g krēmsiera “Rasa”, 1 vaniļas pāksts sēkliņas vai 1 tējkaroti vaniļas cukura.
Burkānus nomazgā, nomizo un sarīvē. Eļļu kopā ar cukuru un olām saputo, līdz cukurs izkusis un masa kļuvusi gaiša un gaisīga. Miltos iejauc cepamo pulveri un garšvielas. Olu masā iesijā sausās sastāvdaļas un samaisa. Beigās iemaisa burkānus. Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180°C.
Tikmēr ieklāj kūkas formā cepampapīru un to ietauko. Var ņemt 24 cm diametra formu un pēc tam biskvītu horizontāli pārgriezt uz pusēm. Vai arī izvēlēties divas mazākas 20 cm diametra formas, izcept un griezt uz pusēm. Sanāks četru kārtu biskvīta kūka. Mīklu lej izvēlētajā formā un cep 30–35 minūtes. Gatavu atdzesē.
Pagatavo krēmu: bļodā saputo sviestu kopā ar pūdercukuru un vaniļu, pēc tam pievieno krēmsieru. Maisa, līdz izveidojas viendabīga masa.
Atdzisušos biskvītus griež uz pusēm un liek uz šķīvja, pa virsu klāj krēmu un izlīdzina. Liek nākamo kārtu un atkārto iepriekšējo procesu. Beigās izlīdzina krēmu uz kūkas malām. Dekorē ar svaigām ogām vai riekstiem.

Bezglutēna sēklu maize     

(Foto: Egons Zīverts)

Vajadzēs 1,5 glāzes bezglutēna auzu pārslu, 1 glāzi saulespuķu sēklu, 0,5 glāzi ķirbju sēklu, 1 sauju sagrieztu dateļu vai citu žāvētu augļu, 1 sauju sakapātu Indijas riekstu, 2 ēd.k. čia sēklu, 2 ēd.k. linsēklu, 4 ēd.k. Indijas ceļteku lapu pulvera, 1 tējk. ķimeņu, 0,5 tējk. jūras sāls, 1 ēd.k. kļavu sīrupa vai medus, 3 ēd.k. olīveļļas, 1,5 glāzes ūdens.
Sausās sastāvdaļas ber bļodā un samaisa, tad pievieno ūdeni un eļļu, samaisa. Masu liek silikona veidnē un atstāj vismaz uz stundu nostāvēties. Pēc tam cep 180 grādos apmēram 20 min. Tad izņem kukulīti no veidnes, apgriež to uz otru pusi un liek atpakaļ krāsnī cepties vēl 30 minūtes. Kad maizīte atdzisusi, pasniedz ar svaigu, pašu gatavotu bazilika pesto.


Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz