Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lietuvā nevērt vaļā pudeli, Čehijā – ne piles alkohola. Kas jāņem vērā, dodoties ceļojumā ar auto?

Pirms pāris gadiem veiktā aptaujā noskaidrojies, ka Latvijas iedzīvotāji aizvien biežāk ceļojumā plāno doties ar savām personīgajām automašīnām. Tā ir iespēja redzēt daudz skaistu vietu un izbaudīt brīvības sajūtu – nav vajadzības stingri iekļauties ne laika, ne maršruta rāmjos, un var ļauties mirkļa iegribām.

Lietuvā nevērt vaļā pudeli, Čehijā – ne piles alkohola. Kas jāņem vērā, dodoties ceļojumā ar auto?
Pirms doties tālēs zilajās, auto jāsagatavo garākiem braucieniem, jāparūpējas par apdrošināšanu, vajadzīgiem dokumentiem, piemērotu apģērbu, ceļojuma aptieciņu utt. Taču ne mazāk būtiski ir ielūkoties arī to valstu, ko plānots apmeklēt, ceļu satiksmes noteikumos. (Foto: unsplash.com)
03.09.2023 06:00

Ilze Ozoliņa

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Eiropas Savienības (ES) valstīm mēdz būt atšķirīgi noteikumi daudzās jomās, piemēram, braukšanas ātruma ierobežojumi uz dažādu veidu ceļiem un dažādiem transportlīdzekļiem, drošības aprīkojums, kas obligāts autovadītājiem, prasība izmantot dienas gaitas lukturus un/vai ziemas riepas utt.

Lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību un samazinātu bojāgājušo skaitu, ES valstis apmainās ar informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Ja pie transportlīdzekļa stūres esat pārkāpis satiksmes noteikumus, atrazdamies citā valstī, tad, atgriežoties mājās, visticamāk, pa pastu saņemsiet soda rēķinu. Tāpēc, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem un piedzīvojumiem, svarīgi savlaicīgi apbruņoties ar informāciju, pat, ja iecerēts tikai īslaicīgs ceļojums, piemēram, aizlaist tepat “uz leišiem”.

Šajā gadījumā der atcerēties, ka Lietuvā ir stingri alkohola aprites noteikumi. Jau kopš 2009. gada šajā valstī ir spēkā aizliegums pārvadāt atvērtu alkohola iepakojumu auto salonā, un šovasar sods palielināts, raksta Lietuvas medijs Delfi.lt.

No 1. jūnija par alkoholisko dzērienu lietošanu, glabāšanu un pārvadāšanu atvērtos traukos automobiļa salonā, izņemot transportlīdzekļus, kuru salons ir pastāvīgi atdalīts no vadītāja sēdekļa, Lietuvā var uzlikt sodu no 40 līdz 100 eiro, par atkārtotu pārkāpumu – līdz 140 eiro.

Lietuvā var sodīt arī gājējus, ja tie lieto viedierīces, šķērsojot ceļu.

Arī Polijā gājējiem, izejot uz brauktuves, sliedēm vai gājēju pārejas vai šķērsojot tās, aizliegts lietot mobilo tālruni un citas elektroniskas ierīces, ja to izmantošana novērš uzmanību no satiksmes.

Vērts pievērst uzmanību ne tikai ātruma ierobežojumiem konkrētā valstī, bet arī pieļaujamai alkohola koncentrācijai asinīs auto vadītājiem.

Piemēram Austrijā transportlīdzekļa vadītājiem ar vidēju vai lielu stāžu atļauts sēsties pie stūres 0,5 promiļu reibumā (0,1 promile – vadītājiem ar īsu stāžu, proti, vadīšanas pieredze mazāka par 3 gadiem), tikmēr tās kaimiņvalstī Čehijā visiem autovadītājiem jābūt pilnībā skaidrā prātā (0,0 promiles).

Atsevišķās valstīs drošības jostas nav obligātas transportlīdzekļu vadītājiem, kuri brauc atpakaļgaitā vai novieto transportlīdzekli stāvvietā.

Austrijā tās var nelietot cilvēki, kuri ir pārāk resni, lai spētu piesprādzēties, Igaunijā drošības jostas nevajag lietot, kad tiek braukts pa ledu (ceļi pāri aizsalušai jūrai, upei vai ezeram) utt.

Ceļu satiksmes drošības noteikumus Eiropā var izpētīt tīmekļa vietnēs commission.europa.eu vai europa.eu.

Uzziņai

Ceļo ar auto droši!

1. Parūpējies par sava auto tehnisko stāvokli!

Nav nozīmes, vai izbrauciens plānots Latvijas robežās vai uz kādu tālāku vietu – automašīnai jābūt tehniski gatavai garajam ceļam.

Pirms dodies ceļojumā, sagatavo savu auto, lai piedzīvojuma laikā nenonāktu nepatīkamā situācijā. Ja brauciena laikā būs jāmēro tūkstošiem kilometru, noteikti ieplāno automašīnas motoreļļas maiņu.

Pārliecinies, ka arī riepas ir gatavas kārotajam braucienam. Ražotāja noteiktais riepu spiediena mērījums parasti ir atrodams: vadītāja durvju ailē, uz degvielas tvertnes vāciņa vai automobiļa rokasgrāmatā.

Tikpat svarīgi ir nodrošināt, ka līdzi ir rezerves riepa. Lai ceļojuma laikā justos pēc iespējas drošāk, aizved savu transporta līdzekli uz servisu un lūdz kvalificētam tehniķim to pārbaudīt.

2. Sagatavojies braucienam!

Atceries, ka tev jābūt tikpat sagatavotam doties ceļā kā tavai automašīnai. Dienu pirms ceļojuma kārtīgi izgulies, lai pie stūres justos modrs un būtu spējīgs nobraukt vairākas stundas no vietas.

Svarīgi atcerēties, ka bezmiegs ietekmē tavu spēju ātri reaģēt, pieņemt pārdomātus lēmumus un noturēt mašīnu savā braukšanas joslā. Lai mērotu garus ceļa posmus, ieteicams apstāties vismaz reizi divās stundās.

Ja brauciena laikā pēkšņi sāc izjust nogurumu, apstājies kādā drošā vietā un kārtīgi izstaipies vai arī pastaigājies vismaz 20 minūtes. Svaigais gaiss palīdzēs tev atmosties un turpināt ceļu droši.

Kad nogurumu vairs nespēj pārvarēt, neriskē ar savu un citu satiksmes dalībnieku drošību un turpini braucienu tikai tad, kad būsi izgulējies.

3. Pievērs uzmanību ceļam!

Lai gan šķiet pašsaprotami, ka braukšanas laikā visa uzmanība jāpievērš satiksmei, bieži vien dažādi apkārtējie apstākļi to spēj novērst. Savu mobilo telefonu turi tam paredzētā turētājā un, ja iespējams, izslēdz ienākošos paziņojumus.

Ja nu tomēr zvana kāds, kuram nevari neatbildēt, izmanto brīvroku atbildēšanas sistēmu vai piestāj drošā vietā ceļa malā.

Savukārt, ja brauciena laikā jūties izsalcis, piestāj un izbaudi maltīti kādā degvielas uzpildes stacijā vai restorānā, un turpini braucienu tikai tad, kad izsalkums remdēts.

Lai gan ēdināšanas uzņēmumu piedāvātā auto kase šķiet vilinoša, jo no automobiļa nav jāizkāpj, ēšana pie stūres novērsīs tavu uzmanību no ceļa.

4. Apdrošini savu ceļojumu!

Ceļojuma apdrošināšana pasargās tevi no iespējamiem negadījumiem un neparedzētiem zaudējumiem ceļojuma laikā.

Proti, ja ceļojuma laikā tiek sabojāta manta vai kāds garnadzis no automašīnas nozadzis bagāžu, vai ir gadījies iekļūt kādā nelaimes gadījumā un ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, tad apdrošināšanas polise palīdzēs atgūties no negadījuma radītajiem zaudējumiem.

Avots: “Gjensidige Latvija”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz