Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Amerikāņu garšu mikslis

ASV valdība, īstenojot viesu programmu IVLP, aicina dažādu nozaru speciālistus pie sevis un cenšas piedāvāt pēc iespējas daudzveidīgāku skatu uz savu valsti. Mums, reģionālo mediju pārstāvjiem, šopavasar tika iespēja pabūt četros štatos, iepazīt visai atšķirīgas vietas un arī baudīt daudzveidīgas receptes.

Receptes: Amerikāņu garšu mikslis
Foto: unsplash.com
02.07.2022 06:00

Anda Pūce

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Izcelt gribas tradicionālo hamburgeru, ko var baudīt gandrīz jebkurā vietā neskaitāmās variācijās, Ņūmeksikā baudīto salsu, ko var dabūt asu vai ļoti asu, kā arī dziļo picu Čikāgā, kas būtībā ir sātīgs pīrāgs.

Čikāgas pica ir pagatavota dziļā pannā, un tajā ir daudz siera un tomātu mērces. Viesmīle, kurai autentiskajā picērijā “Uno” uz mums trijām palūdzām servēt lielā izmēra picu, uzreiz mūs atrunāja un piedāvāja vidējo. Patiesībā apēst uz vietas varējām tikai pusi un pārējo ņēmām līdzi uz viesnīcu. Tik sātīga tā bija.

Vēsturnieki atzīst, ka īsti nav noskaidrots, kurš dziļo picu Čikāgā ieviesis, tomēr tieši “Uno” tiek minēta par vienu no pirmajām vietām, kur tā pasniegta viesiem. Picērijas īpašnieks to esot pasniedzis jau 1943. gadā, bet esot viedoklis, ka itāļu šefpavāra recepte radusies jau 1926. gadā.

Kā nu tur bija, nav arī tik svarīgi, ja vienkārši pieņemam, ka ēdiens ir ar patiesi senu vēsturi.

Kā plānā un kraukšķīgā itāļu pica pārvērtusies par pamatīgu pīrāgu, arī domas dalās, bet diezgan patiess izklausās stāsts, ka ēdāji pieprasījuši kaut ko sātīgu un tāpat situāciju diktējuši pieejamie produkti, šajā gadījumā – kukurūzas milti, kas ietekmējuši mīklas struktūru.

Mūsdienās Čikāgas picas garoza iespējama gan ļoti plāna, gan arī vidēji bieza. Nebijām gatavas, ka ēdiens būs kādu laiku jāgaida, taču viesmīle, kas visai atraktīvi mūs pamācīja, kādus dzērienus izvēlēties, paskaidroja, ka ātrāk pie picas nevar tikt, – tieši 40 minūtes pīrāgu dziļajā traukā cep, kad viesis to pasūtījis.

Galdā picu pasniedz tērauda pannā, kas pirms cepšanas tiek ieeļļota, lai arī no ārpuses garoziņa būtu skaisti apcepusies un dzeltena (krāsojumu dod kukurūzas milti, nereti pievieno arī mannu. Siers (parasti šķēlēs sagriezta mocarella) šai picai ir virs pamatnes, jo pretējā gadījumā tas vienkārši apdegtu.

Pildījumā var būt gan peperoni, šķiņķis, maltā gaļa, gan dārzeņi – sīpoli, sēnes un paprika, kā tas bija mūsu gadījumā. Un, protams, sulīga un garda tomātu mērce, ko cepējs nežēlo. Galarezultāts bija patiešām sulīgs pildījums uz kraukšķīgas pamatnes. Virsū bagātīgi kaisījām rīvētu parmezāna sieru. Ļoti sātīgi un gardi.

Santafē pilsētiņā Ņūmeksikas štatā čili pipari rotāja gandrīz katra veikaliņa un viesnīcas ieeju, un, kad vaicājām ēstuvēs, vai iespējams dabūt ēdienu bez sarkanā čili, mums laipni smaidīja un piedāvāja to aizvietot ar zaļo, kas neesot tik ass.

Patiesībā bija gan, un interesentiem bija iespēja nobaudīt un mājās aizvest gan čili ievārījumu, gan aso mērci, gan garšvielu maisījumus.

Ēdienu receptes pārstāstīt te varētu desmitiem, bet man pie sirds visvairāk gāja salsa. No spāņu valodas tulkojumā tā vienkārši ir mērce. Salsu gatavo no tomātiem, čili pipariem, zaļumiem, sīpoliem un ķiplokiem un tradicionāli pasniedz pie meksikāņu ēdieniem.

Mēs ēdām ar kukurūzas čipsiem, bet tikpat garda tā bija arī ar jūras veltēm un pat vienkāršiem frī kartupelīšiem. Salsas burvība ir tieši tās svaiguma un asuma savienībā. Ja jums iepatīkas salsa, pamēģiniet eksperimentus un pagatavojiet mērci ar garšvielām paši. Turklāt interesanta būs variācija ar zemenēm, svaigu ananasu, persikiem vai mango.

Bet, protams, ka ēdiens, ar kuru daudziem visvairāk saistās ASV, ir hamburgers. Maizīte ar liellopu gaļas kotleti ir īsta leģenda, un skaidrs, ka to varējām nogaršot gandrīz visur, kur pabijām.

Sulīgs, sātīgs, garšīgs un pareizi pagatavots hamburgers noteikti ir kaut kas vairāk par ēdienu – tas ir leģenda. Mēs izvēlējāmies to nobaudīt kādā kafejnīcā no tipisko amerikāņu ceļmalas ēstuvju tīkla, un tas jums nav nekāds makdonalds, ziniet!

Jāteic gan, ka garšīga liellopu gaļas kotlete ir visa pamatā, tāpat kā bagātīga Čedaras siera šķēle un silta maizīte.

RECEPTES

Čikāgas dziļā pica

Atrodiet dziļu cepamtrauku, ja tas nav liels, sastāvdaļas uz pusi samaziniet. Mīklai vajadzēs 3 glāzes kviešu miltu, pusi tases kukurūzas miltu, divas glāzes ūdens, pāris tējkarotes rauga, sāli un cukuru pēc garšas, četras ēdamkarotes eļļas un 100 gramus sviesta.

Visu samīca un ļauj mazliet uzbriest, izklāj pamatni. Tomātiem savā sulā pieliksiet pāris sīpolus, četras daiviņas ķiploku, sāli un piparus pēc garšas, raudeni, svaigu baziliku, mazliet sviesta un kādu pustējkaroti cukura, šļuku eļļas. Tā taps mērce picai.

Klāt var likt paša izvēlētu pildījumu. Vajadzēs 500 gramu mocarellas siera un, piemēram, kādus 200 gramus desas, papildus var pielikt šampinjonus.

Visu kārto formā pamīšus un cep vismaz 40 minūtes, pirms pasniegšanas pārkaisa ar rīvētu parmezānu.

Foto: Anda Pūce

Klasiskā meksikāņu salsa

Vajadzēs 3 tomātus, vienu sīpolu, 3–4 daiviņas ķiploka, viena citrona sulu, mazliet sāls un čili, sausu vai svaigu.

Noņem tomātiem mizu. Nomizo sīpolus un ķiplokus, smalki sagriež (es lietoju dārzeņu smalcinātāju). Smalki sagriež čili. Visu samaisa, pievieno sāli un citrona sulu.

Ja mērce ir par biezu, var pievienot nedaudz ūdens. Ieliek ledusskapī uz  pusstundu un ceļ galdā, lai mērce ir patiešām vēsa.

Foto: Publicitātes

Hamburgers

Četriem hamburgeriem vajadzēs 400 g maltas liellopa gaļas, 40 g smalki sarīvēta Čedaras siera, 1 ēd.k. smalki sakapātu pētersīļu, 2 ēd.k. marinādes no marinētiem gurķiem, 1/2 tējk. ķiploka pulvera, sāls, piparus.

Īpašai mērcei 80 g grieķu jogurta sajauc ar 20 g tomātu pastas, 1 tējk. sinepju, ja vēlas, var pielikt 1/2 tējk. tabasko mērces un 1 ēd.k. vūsteras mērces, kā arī sāli, piparus pēc garšas.

Pildījumam vajadzēs arī salātlapas, marinētus gurķīšus, sarkano sīpolu, kas sagriezts šķēlēs, un vienu tomātu. Burgeru maizītes var nopirkt gatavas pēc izvēles.

Vispirms sajauc visas sastāvdaļas gaļas kotletei un liec ledusskapī uz 20–30 minūtēm, lai nedaudz ievelkas. No masas izveido četras līdzīga izmēra kotletes un strauji apcep tās uz pannas vai grila, 4–5 minūtes no katras puses, līdz tās kļūst brūnas un gatavas (nepārcep, lai gaļa nav sausa).

Apgrauzdē burgermaizītes uz sausas pannas. Sajauc visas mērces sastāvdaļas un sagriez dārzeņus plānās šķēlītēs. Veido burgerus – uz apakšējām burgermaizītēm liec nedaudz mērces, tad salātlapas, virsū burgerkotletes, tad pārklāj to ar tomātu šķēlītēm, sarkanā sīpola šķēlītēm, tad gurķu šķēlītēm.

Otru burgermaizi arī nedaudz apsmērē ar mērci un liek pārējām sastāvdaļām pa virsu. Baudi siltus.

Foto: Viktorija Kožemjakina
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz