Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: liepājnieču idejas, lai mājsēde nepaietu pie plīts

Kad ar pandēmiju saistītie ierobežojumi mūs atkal ieliek zināmos rāmjos, mainās arī namamāšu ikdiena. Protams, ja līdzekļi atļauj, brokastis, pusdienas un vakariņas var pasūtīt kafejnīcā vai restorānā, un tās atvedīs. Ja dienu pēc dienas maltītes ģimenei jāgādā un jāgatavo savā virtuvē, tad jālūko, kā dzīvi sakārtot, lai mājsēde nepārvērstos par nepārtrauktu plītsstāvi. Lūkojām pēc liepājnieču idejām, kā šo atrisināt.

Receptes: liepājnieču idejas, lai mājsēde nepaietu pie plīts
Foto: pexels.com
06.11.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Elīna Justa ir studente un kopā ar draudzeni dzīvo īrētā dzīvoklī. Naudas nav tik daudz, lai pasūtītu ēdienu uz mājām, tāpēc nekas cits neatliek, kā saimniekot pašām.

Elīna: ”Kopš sāku studentes dzīvi un vairs nevaru paļauties, ka vakarā mājās būs mammas gatavotas vakariņas, daudz kas ir mainījies.

Par to gan mammai liels paldies, ka mācīja mani, kā gatavot ēdienu. Neesmu meistare, bet saprašana ir.

Brokastis man ļoti vienkāršas, un kādam tās šķitīs vienmuļas, bet tā ēdu katru rītu, kopš sāku studēt. Vakarā savā mīļajā bļodiņā ieberu pilngraudu auzu pārslas un tām klāt vēl visu kaut ko: rozīnes vai citus žāvētus augļus, linsēklas, saulespuķu un ķirbju sēklas, ja ir, arī čia sēklas. Samaisu un uzleju virsū vārošu ūdeni, atstāju uz virtuves galda līdz rītam. Ja kādu reizi kārojas, uzsildu, pieleju pienu, ja ne, ēdu tāpat. Tā kā atvesti mammas vārītie ievārījumi, putrai mēdzu pielikt pa karotei zemeņu vai ķiršu zaptes. Citu reizi pielieku sviestu. Vēl krūze kafijas. Galvenais, ēst lēni. Ļoti sātīgs paēdiens, kura pietiek līdz pusdienas laikam.

Līdz šim virtuvē lielākajā atrodamajā katlā svētdienās vārīju zupu vairākām dienām. Kāposti, burkāni, maltā gaļa, kartupeļi, garšvielas. Vakariņās pāris maizes šķēles ar sieru un svaigiem salātiem. Jā, kad sagribas pārmaiņas, vakariņām veikalā nopērku jau gatavos salātus, bet mājās gatavot pašai tomēr daudz lētāk. Piemēram, ar izvārītiem makaroniem un mērci, kas pagatavota no krējuma un saspiesta ķiploka, paēst vakarā var ļoti labi.”

Laura Vītola-Vītoliņa savukārt dzīvo privātmājā un ir divu bērnu mamma. Viņa šobrīd nestrādā. Kad pirms neilga laika runājusi ar draudzeni, tā padalījusies ar kaut kur internetā izlasītu gudrību, ka ļoti vēlams ik pa laikam izrevidēt savus virtuves skapīšus, lai saprastu, kas īsti mājās glabājas.

”Lielo tīrīšanu skapjos un plauktos taisu pavasarī, bet nolēmu, ka jāpalūko, ko ēdamu esmu sapirkusi un noglabājusi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka man tiešām piemīt niķis pirkt pārtikas preces par akciju un atlaižu cenām.

Varbūt to arī nedarītu, ja mājās pieliekamajā nebūtu atsevišķa iekārta – saldētava, kur visu salieku. Tas gan labi, gan slikti. Saldētavā atradu tik daudz gaļas! Jābaro vīrs, jābaro bērni, bet tagad man pilnīgi skaidrs, ka jāizlieto tas, kas sasaldēts, un gaļu pavisam noteikti varu nepirkt mēnesi.

Virtuves skapīša apakšējā plauktā atradu vairākas bundžiņas gan ar konservētām pupiņām, gan kukurūzu un tomātiem. Vēl tur bija vairākas burkas ar konservētiem gurķiem. Citā plauktā dažādi miltu maisījumi pankūkām, kēksiem, kūkām. Revidējot sapratu, ka rīsi un griķi arī jāapēd laikus. Veikalā būs jāpērk piens, maize, siers, dārzeņi.

Runājot par gatavošanu – man patīk to darīt, jo, ja reiz dzīvoju mājās un esmu ar bērniem, citu variantu nav. Tas, kas ļoti palīdz – cepeškrāsns. Reizi nedēļā svētdienas pusdienām tajā gatavoju sautējumu podiņos. Katram ģimenē ir savs māla podiņš, un vecākajam dēlam ļoti patīk palīdzēt tos piepildīt ar dažādiem dārzeņiem. Man patīk meklēt un internetā atrast interesantas receptes, bet tikai tādas vienkāršas un ātri pagatavojamas.”

Pieredze

Burciņzupu uznāciens

Pensionāre Ilona Vecvagare: ”Cik nu vecam cilvēkam vajag tā ēdiena! Tagad, kad bērni pieauguši un savā dzīvē, gatavoju maz. Man ledusskapī vienmēr ir maize, siers, kefīrs. Bieži eju uz tirgu. Pērku kartupeļus, skābētus kāpostus, sīpolus, ķiplokus, skārņos kādu gabaliņu gaļas, biezpienu uz svara. Meita dzīvo lauku saimniecībā un rudeņos man atved savus marinējumus, konservus.

Agrāk ar lielām aizdomām veikalā skatījos uz zupām, kas burciņās. Vienu nopirku un pēc tam izmēģināju visas. Katra tomēr ar savu garšu! Daru tā. Nomizoju un mazos kubiņos sagriežu kartupeļus, lieku katliņā vārīties. Kad mīksti, pielieku burciņzupu un uzvāru. Ar atliektiem galiem pietiek divām pusdienām. Vēl laba lieta ir pelmeņi un pildītās pankūkas. Tās var ātri pagatavot.”

Receptes

Lavaša siltā uzkoda

Vajadzēs lavašu, sviestu, plānās šķēlēs sagrieztu šķiņķi un sieru.

Lavašu kārtīgi apsmērē ar mīkstu sviestu un virsū citu pie citas liek siera šķēles. Uz tām šķiņķa šķēles. Tad maizi satin rullī un gareniski sagriež. Ar sviestu iesmērētā veidnē lavaša maizītes liek cieši blakus. Sakarsētā cepeškrāsnī cep 20 minūtes. Ja vēlme, virsū var uzkaisīt rīvētu sieru.

Spārniņi ar kolu un puraviem

Ņemiet apmēram 1/2 kg vistas spārniņu (var izmantot arī stilbiņus), 1 puravu, 5 cm svaiga ingvera saknes, tumšo sojas mērci, apmēram 0,5 l dzērienu ”Coca-cola”.

Puravu nomazgā un balto daļu sagriež ripiņās. Ingvera sakni nomizo, sagriež plānās šķēlītēs. Bļodā liek spārniņus vai stilbiņus, pārklāj ar sagriezto puravu un ingveru. Tikmēr uzkarsē pannu un tad liek iekšā spārniņus. Ātri apcep uz lielas liesmas. Kad paliek brūni, pielej sojas mērci, samaisa, cep. Pēc tam pielej kolu un uz lēnas uguns sautē, kamēr tā novārījusies apmēram uz pusi no sākotnējā tilpuma, sabiezējusi un palikusi bieza kā sīrups.

Gatavojot jāraugās, lai saldā (kola) un sāļā (sojas mērce) garša būtu līdzsvarota. Attiecīgi pielej vienu vai otru. Lai garša būtu jūtamāka, var piebērt šķipsniņu sāls. Ēd kā siltu vai aukstu uzkodu vai arī ar rīsiem.

Salāti ”Pie maizes”

Vajadzēs 100 g ledus salāta, 100 g kūpinātas desas, 150 g ”Krievijas” siera, 150 g konservētas kukurūzas. Papildina vai nu ar majonēzi, vai mērci, ko gatavo no olīveļļas, vīna etiķa, sāls un pipariem.

Salātu bļodā ielej eļļu, etiķi, ūdeni, pievieno svaigi maltus piparus un sāli, kārtīgi samaisa. Ledus salāta lapas saplūkā, desu un sieru sagriež strēmelēs, pieber kukurūzu un samaisa vai nu ar majonēzi, vai mērci.

Indiešu sautējums

Būs nepieciešami 6 kartupeļi (apmēram 750 g), 400 g tomātu, 1 kārba konservētu turku zirņu, 1 sīpols, eļļa, 1/2 glāzes ūdens, 1 lauru lapa, 1/2 tējk. kanēļa, 1/4 tējk. kardamona, 1 tējk. ingvera pulvera, 1 tējk. ķiploku pulvera, 1/3 tējk. asās paprikas pulvera, 1/4 tējk. kurkumas, sāls.

Kartupeļus nomizo, sagriež palielos 2 cm gabalos. Liek katlā, kurā uzkarsēta eļļa. Pievieno lauru lapu, kanēli un kardamonu. Maisot sautē, līdz kartupeļiem izveidojas gaiši zeltaina garoziņa. Kamēr tie gatavojas, nelielos gabaliņos sagriež tomātus. Kartupeļiem pievieno smalki sagrieztu vai sarīvētu sīpolu un sautē, līdz tas kļūst mīksts. Pievieno notecinātus turku zirņus, ingveru, ķiploku pulveri, kurkumu, asās paprikas pulveri. Kārtīgi samaisa, lai garšvielas vienmērīgi sajaucas ar dārzeņiem, un sautē apmēram minūti. Pievieno sagrieztos tomātus un ūdeni. Samazina liesmu un zem vāka ļauj sautēties 15–20 minūtes, kamēr kartupeļi palikuši mīksti.

Kad tie gatavi, sautējumu apmaisa un, ja nepieciešams, ļauj tam vēl pavārīties dažas minūtes bez vāka, lai iztvaiko liekais šķidrums. Pieber sāli pēc garšas. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar svaigiem zaļumiem.

Sildošā rudens zupa

Vajadzēs 200 g sarkano lēcu, pusi vidēja izmēra puķkāposta, 2 burkānus, 1 kārbu tomātu gabaliņos, 1 sīpolu, 2 ķiploka daiviņas, 500 g dārzeņu buljona, 500 g ūdens, eļļu, 1 tējk. maltu ķimeņu, 1 tējk. malta koriandra, 1 tējk. kurkumas, sāli, piparus.

Katlā uzkarsē eļļu, ieber sakapātu sīpolu un maisot apcep, līdz tas mīksts. Pievieno sasmalcinātu ķiploku, maltas ķimenes, koriandru, kurkumu un piparus. Karsē, maisa vēl pāris minūšu. Pievieno tomātus gabaliņos un uzkarsē, līdz šķidrums sāk burbuļot. Pielej buljonu un ūdeni. Pēc garšas pievieno sāli.

Kad zupas šķidrums uzvārījies, tajā ieber sarīvētus burkānus, sadalītu puķkāpostu un lēcas. Vāra uz mazas uguns apmēram 30 minūtes, līdz burkāni un puķkāposti mīksti.

Falšā lazanja

Nopērciet veselu tostermaizi (var ar sēklām), 400 g maltas gaļas, 400 g labi kūstoša siera, 1 sīpolu, pāris daiviņas ķiploka, 1 bundžu konservētas pupiņas, sviestu, garšvielas, sāli, piparus.

Uzkarsē pannu un tajā ar sīpolu, ķiploku un maltiem pipariem apcep malto gaļu. Kad gaļa gatava, pieliek konservētas pupiņas, sāli. Ja patīk asāks ēdiens, pieber čili piparu pulveri. Malto gaļu pārliek cepamā formā, izlīdzina. Cepšanas formu bagātīgi iesmērē ar sviestu, saliek apakšā tostermaizes šķēles, uz tām malto gaļu. Virsū atkal maizi. Uzkaisa sarīvētu sieru. Liek karstā cepeškrāsnī, 180 grādos cep 25 minūtes.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz