Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Šakšuka, mafini, krēms un citi olu ēdieni

Jau drīz klāt Lieldienas, kad teju uz katras ģimenes galda goda vietā tiks celtas vārītas olas, kas simbolizē pavasara sākumu, dabas mošanos pēc ziemas un jaunas dzīvības rašanos. Bez tradicionālām un vispārzināmām (vai arī rūpīgi glabātām ģimenes olu pagatavošanas tradicījām) ir arī mazāk zināmu ēdienu receptes, kuru izmēģināšana var dažādot skaisto svētku svinēšanu.

Receptes: Šakšuka, mafini, krēms un citi olu ēdieni
Foto: Publicitātes
23.03.2024 06:15

"Kurzemes Vārds"

Pildītās olas

10 cieti vārītām olām vajadzēs 5 ēdamkarotes majonēzes, ēdamkaroti sinepju, nedaudz citronu sulas, sāli un svaigus melnos piparus.

Olas pārgriež uz pusēm un izņem dzeltenumus. Tiem pievieno majonēzi, sinepes, citronu sulu, garšvielas un sakuļ viendabīgā masā. To pilda atpakaļ olu baltumos un rotā ar ikriem, dīgstiem, kaperiem.

Iespējamas neskaitāmas variācijas, pamēģiniet pievienot olas dzeltenumam avokado un mazliet vasabi pastas.

Varat sajaukt dzeltenumu ar konservētu tunci, majonēzi un sinepēm. Varat pievienot arī kariju un Kajennas piparus.

Var uzlikt laša šķēlīti, ķilaviņu, var pārbērt ar čili pārslām, kūpinātu papriku, uzrīvēt cieto sieru, uzbērt kariju, dillītes un lociņus, uzlikt marinētu gurķa šķēlīti, avokado daiviņu, žāvētu tomātu eļļā, var piedrupināt kraukšķīgu bekoniņu, pielikt mazliet krēmsiera, iemaisīt sasmalcinātus spinātus, pielikt sagrieztu kimči.

Ideja – pārkaisiet ar garšvielu maisījumu “Everything but the bagel” (var pagatavot arī pats no rupjas sāls pārslām, kaltēta ķiploka, kaltēta sīpola, magoņu sēkliņām un melnajām un baltajām sezama sēklām).

Foto: Ilustratīvs

Olu krēms

Vajadzēs 3 olu dzeltenumus, 3 ēdamkarotes cukura, 1 tējkaroti vaniļas cukura, 250 ml saldā krējuma, 2 ēdamkarotes miltu, mazliet sarīvētas apelsīna miziņas.

Olu dzeltenumus kopā ar cukuru, vaniļas cukuru, apelsīna miziņu un miltiem sakuļ biezās putās. Katliņā uzsilda saldo krējumu un, nepārtraukti maisot, pievieno olu dzeltenumus.

Uz lēnas uguns maisot karsē, līdz krēms sabiezē. Jāuzmanās, lai nepierauj pie katliņa dibena un lai olas nesaiet kunkuļos.

Kad krēms sabiezējis, to atdzesē ledusskapī vai peldē, iegremdējot trauku ledusūdenī.

Olu krēmu var pildīt gan smilšu mīklas groziņos, gan filo mīklas groziņos, tad sanāks slavenās portugāļu kūciņas “Pastel de Nata”.

Olas ar puraviem

Ņemiet 4 olas, 3 ēdamkarotes sviesta, balto daļu no viena purava kāta, 1 saišķīti svaigu lociņu, 10 ēdamkarotes trekna saldā krējuma, piparus, sāli un šķipsniņu Provansas garšvielu maisījuma.

Puravu sagriež plānās ripiņās, sasmalcina lociņus. Pannā izkausē sviestu, tajā nedaudz pasautē puravus, kamēr tie kļūst caurspīdīgi, tad pievieno lociņus un vēl pāris minūtes sautē, pielej kādas 6 ēdamkarotes saldā krējuma, pieliek garšaugus, piparus un sāli.

Keksiņu veidnēs liek pa trim karotēm šī maisījuma, iesit pa olai un vēl uzlej vienu karoti saldā krējuma.

Veidnes kārto cepampannā, kas piepildīta ar karstu ūdeni līdz pat veidņu augšējai malai. Cep 180 grādu temperatūrā 10–12 minūtes.

Šakšuka

Būs nepieciešami 2 sarkanie sīpoli, 4 ķiploku daiviņas, olīveļļa, 1 tējkarote kumīna, 4 dažādas krāsas paprikas, 500 g tomātu savā sulā, 4 olas, 200 g aunazirņu, 1 bunte pētersīļu, 4 ēdamkarotes dabīgā jogurta, sāls, cukurs, pipari, soja, tabasko.

Sīpolus sagriež nelielos gabaliņos, cep, līdz tie kļūst mīksti. Pievieno gabaliņos sagrieztu papriku, ķiplokus, cep dažas minūtes. Pievieno sasmalcinātus tomātus savā sulā, nedaudz sojas mērci, tabasko, cukuru, kumīnu un sāli.

Visu pannā uzvāra, laiku pa laikam maisot, un pievieno turku zirņus.

Visu pannas saturu liek cepeštraukā, iesit olas un cep cepeškrāsnī 180 °C grādos 15 minūtes.

Pa virsu uzber fetas sieru, kapātus pētersīļus un maltus svaigos piparus.

Olu un spinātu mafini

Sagādā 6 olas, 2 saujas spinātu, sauju ķiršu tomātu, 30–40 g rīvēta cietā siera, sāli, piparus pēc garšas.

Sakarsē krāsni līdz 180 grādiem. Nomazgā un sagriež spinātus un tomātus, sarīvē sieru. Bļodā sakuļ olas un pievieno jau sagatavotos spinātus, tomātus, sieru, sāli un piparus pēc garšas.

Masu salej silikona formās un cep 20–25 minūtes. Pasniedz ar iecienītāko mērci pēc izvēles vai ēd bez piedevām.

Padomi

Kā pareizi vārīt olas?

Zemā katliņā liek olas un to piepilda ar ūdeni tā, lai visas olas ir nosegtas. Uzvāra. No pirmā burbuļa jeb vārīšanās sākuma sāk uzņemt laiku.

Ja vārīsiet 2 minūtes, tad baltuma virspuse būs cieta, bet daļa no tā un dzeltenums paliks šķidri.

Pēc 4 minūšu vārīšanas baltums kļūst ciets, bet dzeltenums vēl ir šķidrs.

5–6 minūtes – olas dzeltenums vairs nebūs izteikti šķidrs, bet arī ciets ne. Mīksts, viegli lipīgs.

Ja vēlaties cietu olu, tā jāvāra 8–9 minūtes

15 minūtes – tiem, kas grib būt ļoti droši, ka baltums un dzeltenums ir izcili gatavs, bet, atcerieties, olu var arī pārvārīt. Tiklīdz olas dzeltenums iegūst pelēku krāsu, ola ir pārvārīta.

Atcerieties, lai olas čaumalu būtu vieglāk nolobīt, pēc vārīšanas olas vajadzētu ielikt traukā ar ledusaukstu ūdeni.

Avots: balticovo.lv

Septiņi fakti par olām

1. Ola ir olšūna īpašā apvalkā, tas ir arī visvienkāršāk pagatavojamais ēdiens pasaulē.

2. 90% olas čaumalas sastāv no kalcija karbonāta.

3. Ola ir dabisks un diētisks pārtikas produkts ar augstu uzturvērtību, brīvs no konservantiem, turklāt “iepakots” dabīgā iesaiņojumā.

Ola ideālās attiecībās satur mūsu organismam nepieciešamās uzturvielas, no kurām cilvēka organisms spēj izmantot līdz pat 98%.

4. Viena ola sniedz 10% veselīga olbaltuma ar augstu bioloģisku vērtību, 9% emulģētu, viegli sagremojamu tauku, 15% fosfora un 10% dzelzs no dienā nepieciešamā, sniedzot tikai 80 kcal enerģijas.

Ola ir bagāta ar visām cilvēka uzturam būtiskajām aminoskābēm, minerālvielām un A, D, E, K, un B grupas vitamīniem.

5. Olā esošais holesterīns nav kaitīgs cilvēka veselībai, jo olas sastāvā divas trešdaļas ir labās nepiesātinātās taukskābes un tikai viena trešdaļa – piesātinātās taukskābes.

6. Olas dzeltenums satur apmēram 10% fosfolipīdu, kas veicina tauku vielmaiņu un ir ļoti nepieciešami aterosklerozes ārstēšanā un profilaksē.

7. Olas derīguma termiņš, to uzglabājot nemainīgā temperatūrā, ir 28 dienas.

Avots: apollo.lv

Interesanti

Paipalu oliņas ledusskapī vispār labāk neturēt, jo, aukstas olas liekot vārīties, tās būs grūti nolobīt un dzeltenums nebūs vidū. Paipalu olas labāk pirms vārīšanas turēt istabas temperatūrā, tad tās labāk garšos.

Vēl viens triks ir olas pirms vārīšanas ielikt traukā siltā ūdenī un lēni maisīt, tad pārlikt katlā, kur jau vārās ūdens. Šādi dzeltenums olās nostāsies pa vidu, nebūs pie vienas malas un oliņas būs vieglāk nolobīt, neuztraucoties pārplēst dzeltenumu.

Paipalu oliņas jāvāra 3 minūtes, ja grib pusmīkstu – 1,5 minūtes, ne ilgāk. Pēc tam uzreiz liek ledusaukstā ūdenī un vismaz 10 minūtes atdzesē. Tad sasit čaumalu un mazliet olu parīvē starp rokām, un atkal met aukstajā ūdenī, lai ūdens iekļūst zem čaumalas, tad lobīt būs pavisam viegli.

Oliņas resnākajā galā zem čaumalas ir gaisa burbulītis, to plēš vaļā, un čaumala pati nāk nost. Ja vēl negrib lobīties, ieliek vēlreiz ūdenī, ūdens tiek zem plēvītes, un tad nolobīt ir pavisam viegli.

Avots: delfi.lv

Kā cept strausa olu? 

Salīdzinot vistas olu ar pasaulē lielāko – strausa olu, vienā strausa olā ietilpst vidēji ap 20 vistu olām, un tā sver vidēji ap 1,5 kg. 

Tepat netālu Kuldīgas novadā atrodas strausu audzētava “Nornieki”, tās īpašnieks Pēteris Gobzems skaidro, ka omleti no strausa olas var pagatavot, nevis pārsitot olas čaumalu, bet izurbjot tajā caurumiņu. Turklāt šādi var iegūt arī interesantu suvenīru – milzu olu. 

Garšas ziņā omlete ļoti neatšķiroties no vistu olu omletes, tāpat var pievienot dārzeņus, sieru, sēnes un baudīt lielākā kompānijā.

Strausa olu glabāšanas termiņš ir 90 dienas.

Avots: lsm.lv

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz