Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Tako gatavošanas ābece

Valentīndienas vakarā šķita, ka visa Liepāja izvēlējusies suši kā svētku ēdienu, bet uz latviešu galdiem parādās arī citu valstu kulinārijas piedāvājumi. Ballītēs populāra ir arī, piemēram, “Tex Mex” virtuve. Turklāt meksikāņu iecienītais tako ir ļoti ērts, ja jāuzņem pulciņš draugu vai ģimenes locekļu, kas turklāt ir ar atšķirīgām gaumēm.

Receptes: Tako gatavošanas ābece
Foto: Publicitātes
16.03.2024 06:15

"Kurzemes Vārds"

Gatavojot “Tex Mex” virtuvei raksturīgo tako, nav jārūpējas par citu cilvēku ēšanas gaumi un niansēm, jo katrs tajā saliek sastāvdaļas pēc savām vēlmēm – asu tako ar daudz gaļas un siera vai veģetāru tako ar pupiņām, kaudzi dārzeņu un gvakamoli.

Tako vakaram sagatavoties ir ļoti viegli, vajadzēs tikai kādu pusstundu un atbilstošus produktus.

Sarīkot omulīgu vakaru ar filmu skatīšanos vai spēlēm, svētdienas vēlajām brokastīm, ir vienkārši – pirms ciemiņu ierašanās tikai jāsagādā produkti, un visu var ātri pagatavot pat pēc darba dienas!

Jebkurš var veidot savus tako, kombinējot dažādas gardas piedevas, kas īpaši svarīgi ir šajā laikā, kad daudzi izvēlas ēst tikai noteikta veida produktus. Līdz ar to

saimniecei nav jāsatraucas, ko katram pasniegt, jo tako dod gatavošanas un sastāvdaļu brīvību.

Tako vakara iepirkumu sarakstā noteikti jābūt mazajām tortiljām, tako groziņiem, salsai, maltajai liellopu gaļai, salātlapām, konservētām melnajām pupiņām, konservētai paprikai, svaigai vai marinētai asajai paprikai, marinētiem dārzeņiem – sīpoliem, gurķīšiem, rīvētam sieram, grieķu jogurtam, laimam, svaigam koriandram, čili mērcei, dip mērcei ar siera garšu un gvakamolei.

To vislabāk pagatavot pašam no sasmalcināta avokado, tomāta kubiņiem, laima sulas, sāls, piprariem un mazliet svaiga koriandra.

Pirms viesu ierašanās tikai jāsacep maltā liellopu gaļa ar tako garšvielām, jāsagriež dārzeņi, jāsaliek visi pārējie produkti bļodiņās.

Ja vēlas siltas tortiljas, tās apcep sausā pannā.

Ciemiņus var pārsteigt ar tako, kam piedevu piedāvājumā ir arī marinēti redīsi. Tā nav obligāta sastāvdaļa, bet maigā rozā krāsa un izteikts garšas akcents sniedz tako ēdieniem unikālu piesitienu. Tādā pašā veidā varat nedaudz pamarinēt arī sarkanos sīpolus vai sarkanos kāpostus.

Dienu iepriekš smalki sagrieztiem redīsiem pievieno šādu marinādi: 1 glāze silta ūdens + 1/2 glāzes ābolu etiķa + 1 ēdamā karote cukura + 1 ēdamā karote sāls + daži piparu graudiņi.

Visu ievieto ledusskapī, lai nākamajā dienā būtu dekoratīvi un izteiktas garšas redīsi.

Recepte

Liellopa gaļas tako ar karamelizētiem sīpoliem

Vajadzēs iepakojumu mazās kviešu tortiljas, 500 g liellopa gaļas, vienu paciņu tako garšvielu maisījuma, ēd.k. eļļa cepšanai, 2 sīpoli, 2 ēd.k. sviesta,1 tējk. cukura, 120 g mīkstā siera salātiem, balto sīpolu, saišķīti svaiga koriandra un vidēji asu sarkano tomātu salsu, var ņemt gatavu.

Pannā uzkarsē eļļu, nosusina liellopa gaļas gabalus un cep tos augstā temperatūrā 1,5 minūtes no katras puses, atkarībā no to biezuma. Novieto liellopa gaļu uz griežamā dēlīša un ļauj tai atpūsties.

Sīpolus apcep sviestā vidēji augstā temperatūrā nelielā pannā vai kastrolī ar biezu dibenu, cep mīkstus un zeltainus, pievieno cukuru un ļauj tam karamelizēties sīpolā. Sīki sasmalcina balto sīpolu, koriandru sasmalcina rupji. Sadrupina salātu sieru.

Sasilda tortiljas pēc norādījumiem uz iepakojuma, tur tās siltas tīrā dvielī. Sagriež liellopa gaļu plānās strēmelēs. Uzkarsē pannu, ieliek atpakaļ gaļu un pievieno tako garšvielas, labi samaisa, karsē apmēram 1 minūti.

Veido tako, sākot ar apceptiem sīpoliem tortiljas apakšdaļā, pievieno liellopa gaļu, ieliek salātu sieru, bagātīgi pārlej ar salsu un apber ar balto sīpolu un koriandru.

Foto: Publicitātes

Uzkodu topā cepti našķi

Interneta vietne tasteatlas.com pazīstama ar dažādu ēdienu topu veidošanu. Esam jau rakstījuši, ka vienā no tādiem starp pasaules negaršīgākajiem ēdieniem bija iekļuvuši arī mūsu sklandrauši.

Bet, kamēr turpinām diskutēt, cik tas pelnīti, ielūkosimies citā topā – pasaules iecienītāko uzkodu izlasē, no kuras izraudzījāmies 10 dažādu valstu iecienītas uzkodas.

Cepti ķīniešu pelmeņi, kas parasti pildīti ar maltu cūkgaļu, Ķīnas kāpostiem, lociņiem, ingveru, rīsu vīnu un sezama sēklu eļļu. To mīklas garoziņa ir plāna un kraukšķīga, bet garša pikanta.

Tādus pelmenīšus pirms pamatmaltītes uzkož, iemērcot kādā mērcītē. Noteikti derēs kā pirkstiņēdiens arī ballītē.

Foto: Ilustratīvs

Kabaču pankūciņas ir tradicionālā franču uzkoda, kas īpaši populāra dienvidu reģionos. Parasti to gatavo no rīvēta cukīni, kam nospiež sulu, pievienojot sīpoliņu, olu, miltus, eļļu, sāli un piparus. Cep sakarsētā eļļā uz vidējas uguns, līdz zeltainas, bet ne pārāk brūnas.

Mums arī varētu patikt, lai gan kartupeļu pankūkas ar krēmsieru un mazsālīta lasīša šķēlīti, būs laba alternatīva.

Dakos vai ntakos ir tradicionāls Krētas ēdiens, kas ir kraukšķīgs miežu sausiņš, uz kura liek sasmalcinātus nogatavojušos tomātus, drupinātu svaigo sieru, veselas olīvas, kaperus, svaigu oregano un pārlej ar dažām šļakatām labas kvalitātes pirmā spieduma olīveļļas.

Sausiņus bieži vien maigi ierīvē ar nelielu ķiploka gabaliņu un viegli pārkaisa ar jūras sāli.

Saganaki ir ļoti populāra grieķu uzkoda, kurā dažādi dārzeņi, gaļa vai jūras veltes, galvenokārt garneles vai mīdijas tiek ietītas sierā, pēc tam apceptas pannā. Sieru var uz pannas apcept arī bez piedevām, līdz veidojas zeltaina garoziņa.

Uzkodu pasniedz mazā pannā ar rokturiem – sagani, turpat kur uzkoda apcepta.

Agrāk saganaki apzīmēja tikai grieķu zemnieku maltīti, kurā vietējo sieru, kas labi kūst, nezaudējot formu, apcepa ar garšvielām uz pannas.

Argentīnā grilēto provoleta sieru parasti bauda pirms maltītes kā uzkodu. Tā ir viena no dārza svētku obligātajām sastāvdaļām.

Puscietais provolons ir ideāls siers grilam, jo tas ir kompakts un stingrs. Parasti to sagriež biezās šķēlēs, bagātīgi pārkaisa ar oregano, mazliet kaltētu čili pārslu un grilē, līdz tas sāk vidū kust.

Pasniegtu uz šķīvja, ēdinu bauda pārlietu ar čimičuri mērci un svaigi ceptu maizīti.

Antojitos (tulkojumā “mazas alkas”) attiecas uz dažādiem meksikāņu ēdieniem, kas tiek gatavoti tirgus stendos un uz ielām.

Tā kā oficiālas, bagātīgas maltītes parasti meksikāņi bauda pēcpusdienā, lielākā daļa uzkodu tiek ēstas vai nu no rīta, vai vēlu vakarā.

Tipiski, ka antojitos galdā cels fahitas, tako, tostadas, kesadiljas, empanadas, načos vai ko tamlīdzīgu, tāpat tie var būt arī augļi un dārzeņi, pat zupas.

Portugāļi iecienījuši starterī gliemenes, kuras gatavo ar gardu mērci, kuras pamatā ir olīveļļa, ķiploki, citronu sula un garšvielas. Tāpat, protams, mērcei var pievienot arī baltvīnu.

Šo ēdienu Portugālē nosaukuši 19. gadsimta dzejnieka Raimundo Antonio de Bulhao Pato vārdā, jo viņam tas esot ļoti garšojis. Gliemenes parasti bauda kā uzkodu kopā ar maizi.

Fattah djaj ir sīriešu ēdiens, kas pagatavots no vistas, rīsu, pitas maizes, jogurta mērces un riekstu maisījuma. Visas sastāvdaļas parasti tiek saliktas kopā slāņos uz šķīvja, bet šis kokteilis rada lielisku garšu un tekstūru sajaukumu vienā ēdienā.

Vispirms ir kārta kraukšķīgi ceptu vai apgrauzdētu pitas maizes gabaliņu, pēc tam nāk vārītu rīsu kārta, kurai pārliek apceptus vistas filejas gabaliņus, bagātīgi pārlej ar jogurta mērci un visbeidzot ar grauzdētiem vai ceptiem riekstiem, piemēram, pistācijām, mandelēm vai ciedru riekstiem.

Iecienīta itāļu uzkoda ir fritto misto, tomēr tas ir ēdiens, kuram katrā reģionā būs sava recepte, turklāt diezgan atšķirīga. Piekrastē tā vienmēr būs ar vēžveidīgajiem vai citām jūras veltēm, arī fritētām zivīm.

Ziemeļu reģionos, īpaši Pjemontā, šo uzkodu gatavos no dārzeņiem, kas tobrīd ir sezonā, papildinās ar sieru vai žāvētu šķiņķi. Citviet to pazīsiet kā ar smalki malto gaļu pildītas olīvas, arī fritētu mocarellu vai pat saldos cepumiņus.

Tāpat būs reģioni, kur produktus apcep eļļā, rūpīgi apviļātus mīklā, bet vienkāršākais variants ir izplatīts – galvenokārt dārzeņus apviļā miltos un ātri apcep karstā eļļā, līdz izveidojas zeltaina garoziņa.

Irānā, Gilanas provincē, iecienīta uzkoda ir aromātisku olīvu bez kauliņiem un granātābolu melases kombinācija. Papildu sastāvdaļas ir malti valrieksti, ķiploki un dažādi svaigi garšaugi, piemēram, piparmētra, kā arī granātābolu sēklas un bagātīgs olīveļļas daudzums.

Šos salātus, ja tā var teikt, parasti pasniedz labi atdzesētus, un tradicionāli tie tiek baudīti kā uzkoda vai našķis.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz