Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: pērc, gatavo un ēd dažādas zivis

Vispopulārākā un biežāk gatavotā zivs Latvijā esot lasis, taču kā saldūdenī, tā jūrās un okeānos mīt visdažādāko sugu zivis, kas arī ir gatavojamas un ēdamas. Pasaules Dabas fonds vietnē zivjugids.lv stāsta par zivju daudzveidību, reizē atgādinot par draudiem, ko cilvēki rada dabai, izvēloties maltītēm reti sastopamas sugas.

Receptes: pērc, gatavo un ēd dažādas zivis
Foto: Pexels.com
21.08.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Fonda speciālisti norāda, ka bez tik iecienītā laša var izvēlēties arī daudzas citas zivis un vislabāk tās, kas augušas un ķertas tepat Latvijā. Kāpēc? Tās zivis un jūras veltes, kas tiek transportētas no citas pasaules malas, atstāj ietekmi uz apkārtējo vidi. Nebaidies un izmēģini ko jaunu! Tikai pērkot, gatavojot un ēdot dažādas zivis, var mazināt spiedienu uz populārām un pārzvejotām zivju sugām.

Jūras krājumi nav neizsīkstoši! Kuģu skaits, zvejošanas efektivitāte un apjomi palielinās, bet zivju pieejamība savvaļā samazinās.

ANO dati liecina, ka pat 90% pasaules savvaļas zivju krājumu tiek pārzvejoti vai jau ir sasnieguši maksimāli pieļaujamo ilgtspējīgas zvejas apjomu.

Lai cilvēki arī nākotnē varētu ēst zivis, jūras, ezeri un citas ūdenstilpes jāizmanto, saglabājot to bioloģisko daudzveidību. Ja tiek izzvejota kāda viena suga, mēs nezaudējam tikai to. Izjūk viss ekosistēmas līdzsvars, un negatīvi tiek ietekmētas daudzas citas sugas.

Iepērkoties jārīkojas gudri, un ir vērts noskaidrot, kur un kā zivis zvejotas. Daži tirgotāji to norāda uzreiz pie nosaukuma un cenas, citiem tas ir jāprasa. Jo vairāk prasīsi, jo drīzāk arī šajās tirdzniecības vietās parādīsies pilnīga informācija. Ja iespējams, jāizvēlas sertificētas zivis un zivju produkti.

Vietnē zivjugids.lv pie zivju sugām ir norādes sarkanā, dzeltenā vai zaļā krāsā. Izvēlies iecerēto zivi un skaties! Ja tā ir zaļajā sarakstā, droši var pirkt un gatavot. Ja sarkanajā, labāk izvēlēties kaut ko citu. Izvairieties no šo zivju iegādes, jo to zveja vai audzēšana nav ilgtspējīga un kaitē apkārtējai videi un tur dzīvojošajiem dzīvajiem organismiem. Ja zivs ir dzeltenajā sarakstā, tad kādreiz jau var to iegādāties, bet regulārām maltītēm tomēr vajadzētu skatīties zaļā saraksta virzienā!

RECEPTES

Lasis cepeškrāsnī

Vajadzēs laša fileju, citrona sulu, sāli, maltus melnos piparus, svaigu baziliku, melnās olīvas. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 grādiem. Laša fileju pārkaisa ar sāli un pipariem. Pārlej ar citrona sulu un atstāj uz 30 minūtēm vēsumā. Ar asu nazi filejā iegriež nelielas bedrītes un ieliek tajās olīvas. Pārkaisa ar bazilika lapiņām, liek cepšanas traukā un cep cepeškrāsnī 30 minūtes. Ēd ar svaigiem lapu salātiem.

Menca poļu gaumē

Vajadzēs 2 mencu filejas, 1 burkānu, 1 puravu, 2 selerijas kātus, pusi citrona, 90 ml baltvīna, 1 lauru lapu, sāli, piparus. Poļu mērcei: 90 g sviesta, 2 olas, svaigus pētersīļus, citrona sulu, sāli. Notīra un noskalo burkānu, sagriež gabalos, puravu sagriež ripiņās. Noskalo un sagriež selerijas kātus. Citrona daiviņas sagriež uz pusi. Pagatavo dārzeņu buljonu: katlā liek gabaliņos sagrieztu burkānu, puravu, selerijas kātus, citronu, pielej baltvīnu, pārlej ar ūdeni tā, lai tas nosegtu saknes, pievieno garšvielas. Vāra uz nelielas uguns 40 minūtes. Mencas fileju sagriež porciju gabalos, izņem asakas. Gabalus liek karstā buljonā, virsū uzber sāli, izslēdz uguni un atstāj uz 15 minūtēm. Gatavo mērci: olas novāra cietas, atdzesē, noloba un sarīvē vai saspiež ar dakšiņu. Pētersīļus smalki sakapā. Pannā izkausē sviestu, pievieno olas, pētersīļus, sāli, samaisa. Pielej citrona sulu tik daudz, lai mērce būtu saldi skābena. Mērcei var pievienot šķipsniņu rīvēta muskatrieksta. Mencas gabalus izņem no buljona un servē ar mērci. Pasniedz ar rīsiem vai kartupeļiem.

Makšķernieku zupa

Vajadzēs 1,5 kg dažādu nomakšķerētu zivju, 2 l ūdens, 2 sīpolus, 4 kartupeļus, 1 burkānu, 1 sakņu pētersīli ar zaļumiem, 4 lauru lapas, sāli, 10 melno piparu graudiņu, sakapātas dilles. Zivīm izņem iekšas, nogriež galvas, astes un spuras. Kartupeļus, sīpolus, burkānu, pētersīli nomizo, sagriež, zaļumus sakapā. Verdošā sālsūdenī liek zivju galvas, astes un spuras, kā arī dārzeņus, izņemot kartupeļus. Uz lēnas uguns vāra 20 minūtes, nosmeļ putas, nokāš. Pievieno lauru lapas un piparus, kartupeļus un palielos gabalos sagrieztas zivis. Uz mērenas uguns vāra 15 minūtes. Pieber sakapātas dilles un pētersīļus, noņem no uguns un uz 10 minūtēm atstāj atpūsties.

MANS VIRTUVES RĪKS

Bez folijas un cepampapīra

Foto: Ruslans Šuļga

Dizainerei Madarai Pilipai-Matisonei virtuvē rosīties ļoti patīk. Lai ģimenei pagatavotu veselīgas maltītes, viņa nežēlo laiku un izvēlas uzticamus virtuves rīkus.

Stāsta M. Pilipa-Matisone: – Man ir dažādu izmēru ”Pyrex” rūdītā stikla trauki ar vāku. Kad gatavoju dārzeņu sautējumu, izvēlos lielāko. Kad cepu maizīti ar dabisko ieraugu, ņemu mazāku.

Pirmo stikla trauku pirms gadiem desmit man uzdāvināja māsa, un tagad esmu pārliecinājusies, ka tad, ja tāds ir mājās, pavisam droši var iztikt bez folijas un speciālajiem cepšanas maisiem. Tā kā folija dabā praktiski nesadalās, tad es to vispār nepērku un neizmantoju.

Jebko cepot stikla traukā ar vāku cepeškrāsnī, ēdiens ātri ir gatavs un sanāk sulīgs.

Jāievēro, ka pirms likšanas karstumā cepeštraukam jābūt istabas temperatūrā, nevis aukstam, kā tikko no ledusskapja izņemtam.

Uzskaitot plusus, pirmkārt, noteikti jāmin, ka stikls ir ļoti praktisks – izņem sacepumu vai sautējumu no cepeškrāsns un tajā pašā traukā liec uz galda. Izskatās ļoti labi, un pirms pasniegšanas saturs nav jāpārliek citur. Otrkārt, ja ēdiens paliek pāri, vāku virsū un iekšā ledusskapī. Arī garšas un smaržas saglabājas ļoti labi. Nekas neapžūst, neapkalst. Treškārt, viegli un vienkārši mazgājams.

Otra lieliskā lieta ir teflona loksne cepšanai, kuru izmantoju cepšanas papīra vietā. Reiz kādā ēdienu gatavošanas raidījumā ieraudzīju, ka tādas teflona loksnes ir, un tad pati to iegādājos veikalā ”Gemoss”. Jāsaka tūlīt, ka uz šī materiāla gatavoto ēdienu nevajag griezt ar nazi. Ja kaut kas uz tā izcepts, piemēram, zivs, tad vispirms to noņem no loksnes un tikai pēc tam sagriež gabalos.

Uz teflona cepu gan cepumus un kūciņas, gan dārzeņus, gan gaļu un zivis. Nekas pie tā nepielīp! Pēc tam plātne zem krāna ar karstu ūdeni jānomazgā, jānožāvē, un to var izmantot atkal.

Nu jau šīs loksnes cepšanai esmu uzdāvinājusi visām ģimenes sievietēm, un arī viņas tās slavē.

Viens no ēdieniem, kuru gatavoju stikla traukā, ir cūkgaļas filejas steiks, kas īpaši garšo vīriešiem, kuri novērtē steikus. Recepti atradu internetā, bet savā praksē to pilnveidoju. Gatavojot ļoti svarīgi ievērot receptē noteiktos laikus, citādi šis steiks nesanāks.

Būs nepieciešami 400 g cūkgaļas filejas, 80 g sviesta, 3–4 ēdamkarotes tumšās sojas mērces, ķiploki pēc gaumes, svaigi malti pipari un koriandra sēklas.

Vispirms filejas gabalu rūpīgi atbrīvo no plēvēm. Apkaisa ar pipariem un sasmalcinātām koriandra sēklām. Liek karstā pannā uzkarsētā eļļā. Uz lielas uguns apcep no katras puses 2 minūtes. Stikla cepšanas traukā ielej sojas mērci, iemaisa saspiestos ķiplokus un sviestu. Tad ieliek apcepto gaļu, uzliek vāku un ceļ iekšā cepeškrāsnī, kas uzkarsēta līdz 200 grādiem. Cep 8, maksimums 10 minūtes. Izņem no cepeškrāsns, vāku nost neņem! Atstāj uz 10 minūtēm atpūsties.

Sagriežot porciju gabalos, gaļa vidū vēl būs sārta, neizcepta un sulīga, kā jau steikam pienākas. Šādi ceptu cūkgaļu, plānās šķēlītēs sagrieztu, viesībās lieku arī uz grauzdētām uzkodu maizītēm kopā ar sīpolu čatniju vai sīpolu marmelādi. Čatniju gatavoju šādi: sarkanos sīpolus sagriežu ripiņās, lieku katliņā un sautēju ar svaigām vai no saldētavas izņemtām dzērvenēm. Beigās pielieku medu vai brūno cukuru.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz