Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: sīpols, ne loks

Krišjāņa Barona Dainu skapī par sīpoliem ir tikai dažas tautas dziesmas – uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas. Lūk, viena: ”Ko, dārznieks, tu lielies / Ar saviem sīpoliem? / Saulē luksti novītuši, / Tārpi saknes nograuzuši”. Šoreiz par veseliem, skaistiem un nesagrauztiem sīpoliem, kurus saimnieces virtuvē izmanto ļoti bieži.

Receptes: sīpols, ne loks
Foto: Ilustratīvs
22.01.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Gluži tāpat kā ķiplokiem, arī sīpoliem ir stingrās pozīcijās stāvoša kā noliedzēju, tā piekritēju armija. Pēdējā noteikti lielāka, jo pārliecinoši uzskata, ka bez šī garšauga ne garšīgu zupu uzvārīt un gaļas ēdienu pagatavot, ne marināde vai mērce sanāk ar aromātisku noti.

Raugoties no zinātnes, precīzāk, botānikas viedokļa, apaļais, zemē augošais sīpols ir pumpurs, ko veido paresninātas lapu lejasdaļas. Pašā sīpola apakšā, viducī paslēpies auga stublājs jeb vairodziņš. Ārpusē tas pamanāms pēc nokaltušo sakņu paliekām. Ja sīpolu pārgriež šķērsām, tad ieraugāmi augšanas pumpuri. Tām šķirnēm, kas paredzētas uzglabāšanai ziemā, ir viens, retāk – divi, bet šķirnēm, kuras izmanto loku steidzināšanai, mēdz būt krietni vairāk šo pumpuru.

Sīpoli satur flavonoīdus un polifenolus – vielas, kurām piemīt antioksidantu un pretmikrobu iedarbība. Sevišķi daudz to atrasts dzeltenajos sīpolos.

Pētījumos pierādīts, ka sīpolos un citos dārzeņos esošie flavonoīdi mazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu, kā arī onkoloģiskām slimībām, bet sēru saturošie savienojumi mazina astmas simptomus.

Regulāra sīpolu lietošana uzturā kavē osteoporozes attīstību.

Savukārt audzētāji jau sen ievērojuši, ka vienas šķirnes (piemēram, spāņu tipa) sīpoli ir saldāki, citas – sīvāki. Izrādās, ka sīpolu garša ļoti lielā mērā atkarīga tieši no audzēšanas vietas. Vienai un tai pašai šķirnei, augot dienvidos, sīpoli būs saldāki, nekā tad, ja auguši vairāk uz ziemeļiem, tostarp Latvijā.

Sīpoliem piemīt augsta uzturvērtība: 100 gramos svaigu sīpolu ir 167 kilodžouli (kJ) jeb 40 kilokalorijas, 1,5 g olbaltumvielu, 0,2 g tauku un 8,1 g ogļhidrātu.

Tieši ogļhidrātu ziņā sīpoli apsteidz lielāko daļu mums zināmo dārzeņu, atpaliek tikai no ķiplokiem, mārrutkiem, melonēm, pastinakiem un melnsaknēm. Ir maz nātrija (9 mg), ne sevišķi daudz kālija. Atrasts arī kalcijs, fosfors, dzelzs un, protams, vitamīni – A, B1, B2 un C.

RECEPTES

Karamelizēti sīpoli

Pamatīgai porcijai vajadzēs aptuveni divas ēdamkarotes eļļas vai sviesta, trīs sīpolus, šķipsnu sāls. Vēl izteiktākai salduma garšai un efektam mēdz pievienot cukuru vai medu.

Vispirms pannu kārtīgi uzkarsē, tad uz vidējas uguns izkausē sviestu (vai uzkarsē eļļu). Sīpolus sagriež smalkās ripiņās, ber pannā, apkaisa ar sāli un pannai virsū liek vāku. Svarīgi no sākuma tos cept šādi, jo karstumā dārzeņi paliek mīkstāki. Zem vāka cep apmēram desmit minūtes.

Pēc tam pannas vāku noceļ un uz lēnas uguns apmēram pusstundu sīpolus cep, regulāri apmaisot. Svarīgākais šajā laikā ir tos regulāri apmaisīt, lai nepiedegtu. Dārzenis mainīs krāsu pirmajās desmit minūtēs pēc pannas vāka noņemšanas. Pēc tam sīpoli iegūs skaistu karameles krāsas izskatu. Pēc pagatavošanas atstāj atpūsties uz dažām minūtēm.

Piedeva gaļas ēdieniem

Vajadzēs 150 ml ūdens, 2 ēdk. eļļas, 4–5 sīpolus, 25 ml 9% etiķa, sāli, 2 tējk. cukura, 2 smaržīgos piparus, 2 krustnagliņas, 1 lauru lapu.

Gatavo marinādi: katliņā lej ūdeni, pievieno garšvielas, visu karsē 4 minūtes. Sīpolus sagriež gredzenos, saliek traukā (var izmantot burku), apslaka ar eļļu, pārlej ar karstu marinādi, aizvāko un atstāj ievilkties uz 2 stundām. Pasniedzot pārber zaļumus. Ļoti labi garšo pie gaļas ēdieniem.

Sīpolu gredzeni uzkodām

Sagādājiet 3–4 vidējus sīpolus, 1 glāzi ūdens vai piena, 2 olas, 0,5 tējkarotes sodas, 2 glāzes miltu, sāli un citas garšvielas pēc vēlēšanās, eļļu.

Ar mikseri sakuļ olas ar ūdeni vai pienu, pieber sāli, garšvielas, pakāpeniski pievieno miltus un sodu. Jāsanāk kā pankūku mīklai. Atstāj atpūsties 30 minūtes. Tikmēr notīra sīpolus un sagriež pāris milimetru biezos gredzenos. Jo plānāk sagriež, jo mazāk tos jūt mīklā. Pēc tam gredzenus atdala citu no cita. Dziļā pannā uzsilda eļļu. Katru gredzenu iemērc mīklā un apcep eļļā no abām pusēm zeltainu. Nekādā gadījumā nedrīkst likt vāku, jo tad gredzeni nebūs kraukšķīgi. Pasniedz ar dažādām mērcēm.

Sīpolu biezzupa

Būs nepieciešams 600 g kartupeļu, 1 kg sīpolu, 3 ēdk. sviesta, 1 l dārzeņu buljona, 50 ml saldā krējuma, 100 g kausēta siera ar zaļumiem, sāls, malti pipari.

Kartupeļus nomizo un sagriež kubiņos, sīpolus nomizo un sagriež gredzenos. Katliņā izkausē sviestu un tajā nedaudz apcep kartupeļus, sīpolus. Pielej buljonu, uz lēnas uguns vāra, kamēr kartupeļi mīksti. Tad zupu padzesē un ar blenderi sakuļ biezenī. Pievieno saldo krējumu, sieru, sāli un piparus, maisot uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Kad zupa salieta šķīvjos, pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem. Ēd ar grauzdētu maizi.

Sīpolu pīrāgs

Vajadzēs 200 g miltu, 6–7 sīpolus, 200 g skābā krējuma (+4 ēdamkarotes mīklai), 100 g saldā krējuma sviesta, 100 g siera, 2 olas, 1 tējkarote muskatrieksta, sāls.

Sajauc miltus, sviestu un 4 ēdamkarotes krējuma, pieber šķipsnu sāls. Samīca mīklu, ieliek ledusskapī uz 1 stundu. Sīpolus sagriež pusgredzenos un kopā ar muskatriekstu viegli apcep eļļā. Ar cepampapīru izklātā veidnē liek sagatavoto mīklu, izrullē, izveido maliņas uz augšu. Mīklai pa vidu vienmērīgi izklāj apceptos sīpolus. Sajauc glāzi krējuma ar divām olām, pārlej sīpoliem un pāri pārkaisa sarīvētu sieru. Sakarsē cepeškrāsni. Cep 200 grādos apmēram 30 minūtes. Pīrāgam jābūt zeltaini brūnam. Vislabāk garšo silts.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz