Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Skābi sulīgais rabarbera kāts

Šis ir īstais laiks, lai sāktu pievērsties rabarberiem – plātsmaize, ievārījums, kompots, ķīselis, sukādes un citi labumi, ko var pagatavot no veselīgā un tai pašā laikā pieticīgā rabarbera.

Receptes: Skābi sulīgais rabarbera kāts
Ilustratīvs (Foto: Maximilian Zahn on Unsplash)
27.05.2023 06:00

Kristīne Šildere

"Kurzemes Vārds"

”Rabarberi noderīgi ne tikai kulinārijā, bet tos var arī izmantot augsnes skābināšanai, piemēram, rododendriem,” stāsta saimniece Sarmīte Petkus, kas rabarberus izmanto dažādos veidos.

Tautā runā, ka rabarberus var ēst tikai līdz Jāņiem, bet saimniece atklāj, ka auga jaunie dzinumi ir ēdami visu laiku, arī pēc Jāņiem. Vecajos, nenorautajos dzinumos gan sakrājas skābeņskābe, tāpēc tos ēst nevajadzētu.

”Kad bērni un mazbērni atbraukuši ciemos, tiek cepti dažādi rabarberrauši, vārītas rabarberu klimpu zupas un ceptas rabarberu kūkas, tāpat rabarberus izmantoju gaļas marinādēs un mērcēs,” par dažādo pielietojumu stāsta S. Petkus.

Rabarberu labāk ir rūpīgi izraut, nevis griezt, jo raujot atbrīvo vietu nākamajai rabarberu paaudzei. Foto: Kristīne Šildere

Viņa novērojusi, ka rabarberi tīri labi iet pie sirds ne tikai cilvēkiem, bet arī lopiņiem. Vasarās, kad rabarberi saauguši daudz, saimniece našķi iedod arī govīm, kas tos ļoti labprāt arī notiesā.

Patiesībā rabarbers nav tikai gardēžu prieks, jo tas ir daudz vērtīgāks, nekā sākumā var likties.

Rabarberu kāti satur daudz vitamīnu, palīdz imunitātei, kaulu stiprināšanai un pat aizkavē ādas novecošanos.

Rabarberus vislabāk uzturā lietot svaigā veidā, jo, tos apstrādājot, zūd vērtīgie vitamīni.

Gatavojot rabarbera gardumus, jārēķinās no dārza atnest vairāk rabarberu, nekā receptē paredzēts, jo bērnības klasika noteikti ir rabarberi ar cukuru, tie satur daudz vitamīnu, tāpēc vērtīgi tos ēst svaigā veidā. Foto: Kristīne Šildere

Izrādās, ka rabarberam ir sena vēsture. Portāls nra.lv raksta, ka 1750. gadā kāds Krievijas ārsts, uzvārdā Groters, no Buhāras tirgoņiem iepircis ārstniecības rabarberu sēklas un nosūtījis tās slavenajam dabas pētniekam Linnejam, kurš izaudzējis rabarberus un vēlāk tos zinātniski aprakstījis.

1873. gadā Prževaļskis atvedis rabarberu sēklas no Ķīnas un iesējis Pēterburgas botāniskajā dārzā.

Savukārt vācu botāniķis Tafels rabarberu sēklas uz Šveici atvedis no Tibetas. Izaudzētie augi kļuvuši par mūsdienu rabarberu priekštečiem.

RECEPTES

Rabarberu ķīselis ar klimpām

Vajadzīgi 400–500 g rabarberu, 2 l ūdens, 200 ml auksta ūdens ar 6 ēd.k. kartupeļu cietes, 300 g cukura.

Klimpām būs nepieciešamas 12 olas, 3 ēd.k. cukura, 200 g miltu un 200 ml piena.

Rabarberu kātus nomazgā un noņem miziņu, sagriež nelielos gabaliņos un liek verdošā ūdenī vārīties. Pievieno 300 gramu cukura. Ja garšo saldāks, tad gatavošanas procesā pēc garšas var pievienot vēl cukuru. Protams, ik pa laikam vajag apmaisīt.

Kamēr vārās rabarberi, sagatavo mīklu klimpām. Olas sakuļ ar cukuru, pievieno miltus, pielej pienu un visu maisa kopā. Mīklai jābūt tik biezai, lai tā nepil.

Kad rabarberi jau šķiet gatavi, ar ēdamkaroti liek katlā klimpas. Visu kopā vāra, kamēr klimpas gatavas. Tad jāsajauc kartupeļu ciete ar 200 ml ūdens un jāiemaisa pie rabarberiem un klimpām. Jāmaisa un jāgaida, kad sāks viss kopā burbuļot, tad beidzot ir gatavs un var ķerties pie paša svarīgākā – ēšanas.

Vienkāršā rabarberu kūka

Būs nepieciešama 1 ola, 400 g sviesta, pus glāze saldā krējuma, 4 karotes ūdens, 400 g miltu. Pildījumam vajadzēs dažas saujas rabarberu gabaliņu un 3 ēdamkarotes cukura.

Ieber bļodā miltus, pievieno sviestu, olas dzeltenumu, krējumu un ūdeni. Visu kopā labi samīca un liek nostāvēties vēsā vietā apmēram 30 minūtes.

Kad mīkla pastāvējusi, to sadala divās daļās un katru daļu izrullē.

Vienai daļai liek virsū rabarberus, kas izvārtīti cukurā. Uzklāj otru daļu virsū, maliņas saspiež kopā. Virspusi pārsmērē ar olu un liek cepties 180 grādos, kamēr kūka gatava.

Servēt var kopā ar putukrējumu vai saldējumu.

Rabarberu ievārījums

Vajag tikai divas sastāvdaļas: 1 kg rabarberu un 1 kg cukura.

Ejam uz dārzu, tirgu vai pie vecmāmiņas un sagādājam vienu kilogramu rabarberu. Rabarberi jānomazgā un jānomizo (pēc izvēles), tad jāsagriež kubiņos.

Foto: Shutterstock

Visas sastāvdaļas liek katliņā un uzvāra. Nepārtraukti maisot, vāra vēl 5 minūtes.

Ievārījumu lej sterilizētās burkās, aizvāko un uzglabā vēsā vietā.

Rabarberu sukādes

Top no 1 kg rabarberu un 300 g cukura.

Rabarberus nomazgā, noņem miziņu un sagriež gabaliņos. Saliek kārtās ar cukuru. Nu jāgaida apmēram viena diena, kamēr no rabarberiem izdalās suliņa. Tad sulu nolej un rabarbera gabaliņus plānā kārtiņā izklāj uz cepampapīra.

Liek cepeškrāsnī 55 grādos kaltēties. Krāsnij durtiņas jāatstāj mazliet atvērtas (nelielu šķirbiņu), lai gaiss apmainās. Kaltēšanas process ir diezgan ilgstošs – līdz pat 10 h.

Ja rabarberu raža ienākusies liela, tos var arī saldēt. Rabarberu kātus nomazgā un blanšē verdošā ūdenī, nolej lieko šķidrumu un sagriež gabaliņos. Rabarberus sasaldētus var uzglabāt līdz pat 3 mēnešiem. Foto: Kristīne Šildere

Ja nav pieejama cepeškrāsns, tad rabarbera gabalus pēc atsulošanās var savērt diegā un likt žāvēties. Tas, protams, aizņems vairāk laika, bet tāpat būs ļoti garšīgi un veselīgi.

UZZIŅAI

Rabarberu pielietojums tautas medicīnā

Novārījumu lieto mazasinībai, hipertonijai, deguna vai iekšējai asiņošanai, gastrītam ar samazinātu kuņģa sekrēciju, ēstgribas trūkumam, aknu slimībām, vēdera aizcietējumiem, sirdskaitēm.

To gatavojot, 2 ēdamkarotes kaltētu rabarberu kātu aplej ar 1,5 glāzi ūdens. Uz lēnas uguns karsē 30 minūtes, nostādina 1 stundu. Dzer 1/3–1/2 glāzi 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, saindēšanās ar pārtikas produktiem, dažādām intoksācijām, meteorisma, reimatisma gadījumā lieto uzlējumu.

Tam 2 tējkarotes rabarberu saknes aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Nostādina 2 stundas, dzer pa 1/4 glāzei 3 reizes dienā.

Avots: www.fitoterapija.lv

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz