Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Slaidais svešinieks sparģelis. Kas tas ir un kā to pagatavot

Slaidais svešinieks sparģelis. Kas tas ir un kā to pagatavot
Foto: pixabay.com
29.05.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Iespējams, pats nekad neesat gatavojis sparģeļus, varbūt arī nav bijusi izdevība tos nogaršot, taču pārtikas lielveikalu aukstuma vitrīnās, kur salikti svaigie zaļumi, tie tagad ieņēmuši goda vietu, un ikvienam patiešām iesakām tos šopavasar nogaršot.

Uz galdiem klosteros un pilīs

Tā kā savvaļas sparģeļi aug Vidusjūras reģionā, vieni no pirmajiem uzturā tos sākuši lietot senie grieķi. Romieši rādīja savu meistarību, zaļo augu pārvēršot par kultūraugu un virtuves vajadzībām audzējot vairumā. Kā ļoti daudzas ēdamlietas, arī sparģeļi sākotnēji pildīja ārstniecības funkciju. Antīkajā pasaulē dzinumus izmantoja ne tikai lai palīdzētu žultspūslim un aknām, bet lietoja arī ar stingru pārliecību, ka tie novērš tūsku, zobu sāpes, sirds klauves un muguras sāpes. Kad sākās Senās Romas noriets, pamazām aizmirstībā grima arī kraukšķīgie sparģeļi. Pētnieki spriež, ka Eiropā tie saglabājušies tāpēc, ka mūki tos audzēja savos klosteru dārzos.

Aug Ķīnā un Eiropā

Par valsti, kura visvairāk eksportē sparģeļus, tiek nosaukta Peru, bet platības ziņā lielākā audzētāja ir Ķīna. Arī daudzu Eiropas valstu klimats ir piemērots, lai ne tikai pavasaros resnie asni sprauktos ārā no zemes ar apbrīnojamu ātrumu. Pietiekamā siltumā un mitrumā sparģeļa asns vienā stundā spēj attīstīt brīnumainu ātrumu, izaugot pat par diviem centimetriem! Ražu novāc, kad stumbriņš paaudzies 15–20 centimetru garumā.

Joprojām sparģeļus uzskata par smalku ēdienu. Ja gatavo un pasniedz, tad tikai restorānos, nevis kafejnīcās. Bez gadu simtos, pat tūkstošos nezaudētā smalkuma var pieminēt arī to, ka asnos ir ne tikai daudz šķiedrvielu un vitamīnu, bet arī, kas patīk veselīga dzīvesveida piekritējiem, ļoti maz kaloriju. Sparģeļi nav tie, kurus vainot liekā svara pieaugumā, taču, ja tos ēd artreknām mērcēm un citām sātīgām piedevām, tad gan no tievēšanas nekas nesanāks.

PAGATAVOŠANA

  • Pērkot izvēlies tikai svaigus, nesavītušus un nepāraugušus sparģeļus!
  • Kad sparģeļi nopirkti, tie pareizi jāsagatavo vārīšanai, cepšanai cepeškrāsnī vai tvaicēšanai. Kāta daļa var būt pārāk stingra un sākusi pārkoksnēties. Ņem pa vienam asnam un, rokās turot dzinuma galu un vietu, kur tas nogriezts, lēnām loci, līdz augs pārlūzt. Gatavo pāri palikušo asna daļu, bet to, kas bija tuvāk saknei, aizmet.
  • Augus liek ūdenī, kas sasniedzis vārīšanās temperatūru un burbuļo.
  • Lai sparģeļi saglabātu savu kraukšķīgumu, tos sālsūdenī jāvāra 5–8  minūtes, bet viss atkarīgs no asnu lieluma. Baltos sparģeļus vāra pat līdz 15 minūtēm.
  • Sparģeļus ieteicams vārīt slīpi vai pat stāvus, lai asnu gali apmēram 5 centimetrus būtu virs ūdens. Tie ir maigi un izvārās, iztvaicējas ātrāk.
  • Ir pavāri, kuri uzstāj, ka izvārītos sparģeļus pēc nokāšanas tūliņ jāliek traukā ar ledusaukstu (tajā jāpeld ledus gabaliņiem!) ūdeni. Jānoskaita līdz desmit un jāņem laukā.
  • Ideāli pagatavotiem sparģeļiem no ārpuses jābūt mīkstiem, bet kraukšķīgiem iekšpusē.

Recepte

Sparģeļi ar sieru

Nopērk saišķi sparģeļu, noskalo zem tekoša ūdens. Nolauž vai nogriež cietos galus (arī pavisam tievi sparģeļi var būt stiegraini!). Notīra mazās sānu lapiņas. Liek verdošā ūdenī, kuram piebērts sāls. Ja mājās atrodams, tad ūdenim pielej krietnu šļuku baltvīna, kas piedos papildu garšu. Vāra 5 minūtes, bet nepārvāra.

Izņem no ūdens, sagriež mazākos gabalos un liek uz pannas, kurā jau ir uzkarsēts sviests. Tūlīt pieliek izspiestu ķiploku (1–2 daiviņas), smalkos piparus un pāris minūtes apcep. Īpašai garšas niansei var cepot pievienot arī norīvētu citrona miziņu. Kad sparģeļi apcepti, tiem pārber sarīvētu cieto sieru un pasniedz.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz