Pirmdiena, 20. janvāris Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis

Dace Markus: Augstskolu pārvaldības modelis ir jāuzlabo

Dace Markus: Augstskolu pārvaldības modelis ir jāuzlabo
Foto: liepajniekiem.lv
29.08.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Valdība otrdien lēma neapstiprināt Indriķi Muižnieku Latvijas Universitātes rektora amatā. Izglītības un zinātnes ministrijai, sadarbībā ar citām ministrijām, līdz 17. decembrim jāsagatavo konceptuāls ziņojums par augstskolu un valsts zinātnisko institūtu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu.

Augstskolu pārvaldības modelis noteikti jāuzlabo, jo ir daudz jautājumu, kuri tiešām neiet kopā ar Augstskolu likumu un katrā universitātē ir sava sistēma. Piemēram, vai rektoram ar kādu ir jāslēdz darba līgums, vai nav? Daži slēguši, citi nē. Kad mani ievēlēja par rektori, tika pateikts, ka man darba līgums nav jāslēdz, jo augstskola ir atvasināma publiska persona, kuras juridiskais statuss pielīdzināms pašvaldībām.

Augstskolu pārvaldībā ir daudz detaļu, kas tiešām būtu jāsaskaņo, lai pašiem rektoriem būtu lielāka skaidrība. Pirms dažiem gadiem šos jautājumus uzdevu Valsts kontrolei, taču tās pārstāves man nevarēja atbildēt.

Šeit tiešām ir kur iedziļināties un pārbaudīt un, kā redzam, no sīkumiem, diemžēl, izceļas lielas lietas.

Vēlētos, lai diskusiju rezultātā mēs nonāktu pie secinājuma, kādā veidā augstskolu pārvaldības modeli mainīt. Jā, augstskolās varētu ieviest padomes, taču citās valstīs augstskolu padomju locekļi saņem atalgojumu par darbu. Kur mēs ņemsim līdzekļus atalgojuma izmaksai, ja knapi pietiek nauda ierindas pedagogiem? Tātad ir jautājumi par to, vai tam būs finansējums, vai padomes locekļi vēlēsies būt amatpersonas. Proti, kā tas viss tiks risināts?

Kas attiecas uz Latvijas Universitāti, tad man ļoti žēl, ka tā nespēja pati tikt galā ar rektora vēlēšanām, ka tomēr bija spiediens no ārpuses. Šī situācija nav laba. Gandrīz visas valsts augstskolas parakstīja Ministra prezidentam Krišjānim Kariņam adresētu vēstuli, aicinot nepieļaut administratīvi politisku iejaukšanos augstskolu demokrātiski pieņemtajos lēmumos. Ir svarīgi nosargāt akadēmisko brīvību. Diemžēl LU kolektīvs pats sašķēlās un tas ir slikti.

Dace Markus, Liepājas Universitātes rektore

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)