Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dace Zavadska: Parasti ar garo klepu saslimst, to nezinot, jo sākumā nodomā, ka tā ir tikai saaukstēšanās

Līdz šim Vakcinācijas noteikumi paredzēja, ka pret garo klepu obligāti vakcinējami bērni divu, četru, 12 mēnešu un septiņu gadu vecumā, pirms uzsāk skolas gaitas. Grozījumi Vakcinācijas noteikumos paredz, ka no 2022. gada vakcināciju pret garo klepu valsts apmaksās arī 14 līdz 18 gadu veciem pusaudžiem un grūtniecēm.

Dace Zavadska: Parasti ar garo klepu saslimst, to nezinot, jo sākumā nodomā, ka tā ir tikai saaukstēšanās
Foto: Publicitātes
19.04.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Garais klepus ir ļoti lipīga, akūta elpceļu infekcija ar smagu, lēkmjveida klepu, kas var ilgt divus mēnešus vai pat ilgāk.

Pirms vakcinācijas uzsākšanas (1958. gadā) garais klepus bija ļoti plaši izplatīta slimība, ar kuru galvenokārt slimoja bērni vecumā līdz 5 gadiem, visvairāk – līdz 1 gada vecumam. Šobrīd vislielākā saslimstība tiek novērota pusaudžiem, bērniem līdz gada vecumam un gados jauniem pieaugušajiem.

Garais klepus – nosaukums jau vien parāda, ka tā ir slimība, kas norisinās ilgi, bet tā ir pazīstama jau labi sen. Ja pajautātu mūsdienu vecmāmiņām, viņas atcerētos šo slimību kā reālus veselības draudus – kādreiz, lai klepus lēkmes pārietu un apturētu, bija jāskrien ārā svaigā, aukstā gaisā.

Taču, pateicoties vakcinācijai, slimības izplatība ir mazinājusies, bet laiku pa laikam un regulāri tā uzliesmo un vienalga nodara kaitējumu veselībai gan maziem bērniem, gan zīdaiņiem

līdz 6 mēnešu vecumam, kuriem šī slimība var būt dzīvībai bīstama, savukārt līdz 2 gadus veciem mazuļiem ir augsts risks nonākt slimnīcā.

Būtiskākais, kas jāņem vērā, – šai infekcijas slimībai nav zāļu, ar kurām ātri un efektīvi varētu tikt ar to galā, tādēļ svarīga ir profilakse. Labā ziņa ir tā, ka šai slimībai, lai pasargātu no smagas izpausmes un nāves, ir pieejama vakcīna, un jāatgādina – tā nepasargā pilnībā no riska saslimt, bet no smagas slimības gaitas un nāves.

Kāpēc ieteicams vakcinēties vecuma grupai no 14 līdz 18 gadiem un grūtniecēm? Topošās jaunās māmiņas vakcinējoties līdz 100% pasargā savu vēl nedzimušo bērnu, iedod viņam veselību un aizsardzību līdz tam brīdim, kamēr mazulis, jau piedzimis, pats spēj dot imūno atbildi uz vakcināciju, kad saņem pirmo poti divu mēnešu vecumā.

Tas nozīmē, ka grūtniecēm šī pote ir svarīga ne vien pašu, bet gan vēl vairāk sava bērniņa labā – tās ir rūpes par bērnu.

Līdz šim grūtniecēm garā klepus vakcīna bija pieejama, bet pašām par saviem līdzekļiem, tagad to apmaksās valsts.

Svarīgi ir šo vakcīnu jaundzimušajiem mazuļiem neatlikt (bērniem tā ir iekļauta obligātajā vakcinācijas kalendārā), lai jau pēc trešās devas zīdainis pats spētu pāriet uz savu organisma aizsardzības spēju.

Pierādīts, ka vakcīna labi darbojas aptuveni piecus gadus. Kas attiecas uz pusaudžiem – tā ir aktīva iedzīvotāju grupa, kas saslimstot turpina inficēt arī pārējos, ģimenes locekļus ieskaitot. Tieši vecuma grupā ap 14 gadiem novēroti garā klepus uzliesmojumi un saslimstības pieaugums.

Vēl par šo slimību jāatgādina, ka parasti ar garo klepu saslimst, to nezinot, jo sākumā nodomā, ka tā ir tikai saaukstēšanās, bet skaidrs, ka saķerta šī slimība ir tad, ja simptomi saglabājas arī pēc divām nedēļām, ko pavada stiprs klepus, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti.

Visbīstamākais moments ir, ja klepus lēkmju laikā periodiski slimnieks pārstāj elpot. Ko tas nozīmē? Tajā brīdī organismam ir skābekļa trūkums, kas var atstāt sekas uz visu dzīvi. Pirmās reaģē un visātrāk cieš smadzenes, bet var būt arī bojājumi citos orgānos. Grūtības ievilkt gaisu, klepus lēkmes rada diskomfortu, kā arī var rasties asinsvadu plīsumi.

Dace Zavadska, infektoloģe, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz