Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Elīna Tolmačova: Mērķis ir palielināt pašu atbildību par savu veselību

Elīna Tolmačova: Mērķis ir palielināt pašu atbildību par savu veselību
Foto: liepajniekiem.lv
30.09.2018 17:05

liepajniekiem.lv

Manuprāt, sabiedrību var dalīt divās daļās – ir ļoti aktīvi cilvēki, kas visur piedalās, un tādi, kas nepiedalās nekur. Kā sabiedrības veselības veicinātāja, redzu, ka cilvēkiem ir interese par savu veselību, viņi apmeklē izglītojošus pasākumus.

Pasākumos mēs esam veidojuši dažādus tematiskos blokus. Diemžēl jāatzīst, ka sirds veselības tēma vairāk šobrīd interesē vecāka gadagājuma cilvēkiem, kaut arī tam vajadzētu interesēt ikvienam. Taču arī tad, kad darbojas veselības izziņas telts, kurā tiek veikti sirds riska faktora mērījumi, arī jaunāki cilvēki pienāk un grib noskaidrot savus datus. 

Es teiktu, ka tomēr cilvēki interesējas par savu veselību, jo arī fizisko aktivitāšu nodarbību apmeklētāju skaits pieaug. Redzam, ka pieaug interese arī par citām veselības tēmām, piemēram, onkoloģiju. 

Sabiedrības veselības dati joprojām norāda, ka mums ir nepieciešami šādi pasākumi, ir jārunā par veselību.

Cilvēki pārāk paļaujas uz veselības aprūpes sistēmu, kaut arī tā ir tikai daļa no mūsu veselības – tā ir cīņa ar sekām. Mēs ļoti daudz varētu darīt paši, pirms nonākam tādā stāvoklī, kad ir jāmeklē veselības aprūpes palīdzība. Tieši tas ir sabiedrības veselības veicināšanas mērķis – palielināt mūsu pašu atbildību par savu veselību, apzināties, ko mēs varam darīt.

Tie ir ikdienas regulārie, rutinētie pasākumi, kas ietver mūsu paradumus, visiem labi zināmus faktus – uzturu, fiziskās aktivitātes, ūdens lietošanu, smēķēšanas, alkohola lietošanas paradumus, kas atstāj lielu ietekmi uz mūsu veselību. 

Tieši par to liecina statistiskie sabiedrības veselības rādītāji – mums ir ļoti augsts mirstības rādītājs no sirds un asinsvadu slimībām, priekšlaicīgās mirstības vecumā, kurā tām vēl nevajadzētu notikt, un visbiežāk tomēr tās ir dzīvesveida izraisītās sekas. 
Tādēļ arī ir nepieciešams pievērst sabiedrības uzmanību, likt aizdomāties, ko mēs paši varam darīt nevis tad, kad jau ir slikti, bet pirms šīs problēmas iestājas. 

Kad runāju ar fizisko aktivitāšu speciālistiem, ergoterapeitu, kas stažējies Norvēģijā onkoloģijas jomā, uzzināju, ka arī fiziskās aktivitātes palīdz onkoloģisko slimību ārstēšanā. Pētījumos ir atklāts, ka regulāras fiziskas aktivitātes 30 minūšu garumā ļauj mums saglabāt labu veselības stāvokli līdz pat 70 gadu vecumam, bez lielām sekām, kad būtu nepieciešama veselības aprūpes palīdzība. Šīs 30 minūtes nav nekas ārkārtējs, kas mums paņemtu daudz laika, taču tām ir liela nozīme. 

Nav viegli uzrunāt sabiedrību. Mēs aizvien mācāmies, reizēm tas arī ir sava veida eksperiments. Mēs mainām pasākumu formātu, ciklus, tēmas, lai cilvēki nāktu tieši uz to tēmu, kas viņiem interesē, jau iepriekš informējot par saturu, lai viņi zina, par ko tiks runāts. 

Ir pasākumi, kurus cilvēki apmeklē vairāk, ir tādi, kurus mazāk. Sabiedrības veselības veicināšanas darbs nekad nebūs tāds, kuru var izdarīt simts cilvēku auditorijā. Reizēm kvalitatīvais rādītājs ir svarīgāks par kvantitatīvo. Tā ir sadaļa, kur jāspēj uzdot un saņemt jautājumu, taču lielā masā to ir grūtāk izdarīt.

Mēs visai daudz strādājam caur skolām, jo tieši tā ir vieta, kur informēt jaunāku auditoriju. Parasti tā ir informācija par atkarībām, seksuālo veselību, sieviešu krūšu veselību. Mēs meklējam dažādus veidus, pieejas, kā uzrunāt sabiedrību, un vidējais apmeklējums nodarbībās ir aptuveni 20-30 cilvēki, kas arī ir labākā izmēra auditorija, kurā veidot diskusiju. Tas ir ļoti svarīgi, īpaši gadījumos, ja tēma ir mulsinoša. 

Elīna Tolmačova, Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz