Sestdiena, 18. janvāris Antis, Antons, Antonijs

Gints Reķēns: Ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no uzņēmēja

Gints Reķēns: Ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no uzņēmēja
Foto: Egons Zīverts
31.05.2019 13:37

"Kurzemes Vārds"

Sabiedrībā spraigas diskusijas raisījis notiekošais kādā Rīgas restorānā, pie kura durvīm piestiprināts uzraksts: “Slēgts, pateicoties valsts iestādes attieksmei”. Uzņēmumam izveidojies nodokļu parāds, un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sankciju dēļ tam savu darbību nācies pārtraukt.

Balstoties uz mūsu klientu pieredzi, neteiktu, ka maziem uzņēmējiem Latvijā klātos grūti. Būtiska nozīme ir komunikācijai ar VID. Es gan arī apzinos, ka ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no uzņēmēja. Taču, ja komersanti mēģina paši iet uz VID un komunicēt neuzbrūkoši, attieksme no otras puses parasti ir labvēlīga. Nedomāju, ka situācija ar šo valsts iestādi ir tik dramatiska, kā pēdējā laikā tas izskan.

Bieži vien uzņēmēji, vēršoties VID, ieņem tādu kā uzbrūkošu pozīciju vai arī ir baiļu pilni, domājot, ka viņiem uzreiz būs sods. Manuprāt, tas ir iemesls, kāpēc neveidojas veiksmīga komunikācija.

LIAA Biznesa inkubatorā šobrīd ir 39 inkubācijas un 20 pirmsinkubācijas klienti, un viņiem nav nekādu problēmu ar VID. Nodokļu slogs šiem komersantiem ir tāds pats kā citiem, taču inkubatora klientiem ir citāda piekļuve finansējumam, proti, viņiem ir pieejami dažādi atbalsta veidi. Lai izvairītos no problēmām, mēs klientiem iesakām izmantot grāmatvedības ārpakalpojumus vai pašiem algot grāmatvedi, jo nereti jaunie uzņēmēji, cenšoties ietaupīt naudu, paši mēģina tikt galā ar grāmatvedības birokrātiju. Tad arī rodas kļūdas un problēmas ar VID.

Mūsu klienti izmanto grāmatvedības ārpakalpojumu, ko inkubators līdzfinansē. Grāmatveži tomēr ir lietpratēji, kuri izskaidros, kurš nodoklis kurā brīdī jāmaksā utt.

Nevienu brīdi gan nemēģinu teikt, ka VID strādā tā, kā tam simtprocentīgi vajadzētu būt. Noteikti ir veidi, kā dienestam uzlabot komunikāciju ar uzņēmējiem, tāpat arī komersantiem jāmaina sava attieksme pret VID un citām valsts iestādēm.

Manuprāt, ar jaunajiem un topošajiem uzņēmējiem vairāk jāstrādā psiholoģiski, ko inkubators arī dara. Uzsākot uzņēmējdarbību, daudzi domā, ka VID viņiem sitīs pa nagiem, ka viss būs slikti un sekos lieli sodi. Cilvēkiem ir bažas vispār pievērsties uzņēmējdarbībai. Tāpēc mūsu ieteikums ir mainīt domas par to, kā ir būt uzņēmējam un kāpēc ir vērts izmēģināt spēkus biznesā. Savukārt valsts iestādēm jāpiestrādā pie sava tēla. Arī Biznesa inkubators kā valsts iestāde ik dienu saskaras ar to, ka cilvēki, kas pie mums vēršas, domā, ka mēs viņus tagad rāsim. Tāpēc mums jāskaidro, ka tā nav – mēs esam tie, kas mēģina iedrošināt, lai viņi dibina uzņēmumu un domā ne tikai par lokālo tirgu, bet arī eksportu.

Gints Reķēns, LIAA Liepājas Biznesa inkubatora vadītājs

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)