Pirmdiena, 17. februāris Konstance, Donats

Ita Cērmane: Jācer, ka klaunāde, nevis bumba ar laika degli

Ita Cērmane: Jācer, ka klaunāde, nevis bumba ar laika degli
Foto: Jānis Vecbrālis
03.01.2017 14:48

Ita Cērmane, žurnāliste

Atslēgvārdi

Tirdzniecības centrā “Ostmala” pēdējo dienu laikā četras reizes ieslēdzās trauksmes signalizācija, kam likumsakarīgi sekoja apmeklētāju un darbinieku evakuācija.

Kaut arī sākotnēji Būvvaldes un glābēju ieteikums bija veikt padziļinātu tehnisko ekspertīzi, kā arī pārbaudīt visas sistēmas – ugunsaizsardzības iekārtu, dzēšanas sistēmu, dūmu novadīšanas sistēmu un izziņošanas sistēmu tehnisko pārbaudi, ēkas saimnieki pieņēma, maigi izsakoties, pārgalvīgu lēmumu – tirdzniecības centrs vēl tajā pašā vakarā tika atvērts.

1.janvārī, kad trauksmes signalizācija ieslēdzās ceturto reizi, ”Ostmalas” īpašnieka pārstāvis Andrejs Džeriņš atzina, ka, lai neradītu neērtības apmeklētājiem, tirdzniecības centra darbību nolemts apturēt. Tomēr 2.janvāra rīts daudziem atnesa lielu pārsteigumu – pateicoties ”Rimi Latvia” lēmumam, tirdzniecības centrs bija atvērts.

Nācās secināt, ka viena roka nezina, ko otra dara…

Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā atzina, ka viņu kompetencē nav slēgt tik lielu objektu – to varot tikai Būvvalde. Savukārt šī institūcija skaidroja, ka situācija jau nemaz neesot tik traka – plaisa esot nevis nesošajā sienā, bet gan starpsienā, kurai ieplaisājis riģipša apšuvums…

Bet SIA “Rimi Latvia”, kas ir ne vien tirdzniecības centra ”Ostmala” galvenais nomnieks, bet arī apsaimniekotājs, nesagaidījis Būvniecības valsts kontroles biroja ierašanos, kas varētu notikt šodien, kā arī šīs institūcijas slēdzienu, jau izplatīja savu slēdzienu.

Proti, SIA “Rimi Latvia” pārstāve Inga Bite medijiem ziņoja, ka signalizācijas ieslēgšanās notikusi nieka tehniskas kļūmes rezultātā. Signalizācijai neesot saistības ar ēkas ekspluatācijas drošumu. ”Tā kā apsekojumā nav konstatēti bojājumi, kas ietekmētu ēkas ekspluatāciju, veikals ir atzīts par drošu un tas var turpināt savu ierasto ikdienas darbu,” skaidroja I.Bite.

Ņemot vērā šaušalīgo pieredzi ar notikumiem Zolitūdē pirms trim gadiem, manuprāt, procesus ”Ostmalā” var pielīdzināt klaunādei, kurā iesaistītie diemžēl neapzinās situācijas nopietnību un iespējamās sekas…

Neesmu, protams, būveksperts, taču pēc notikumiem Zolitūdē, manuprāt, pareizākā rīcība būtu pieļaut sliktāko scenāriju un, kamēr nav detalizēta slēdziena un novērtējuma, tirdzniecības centra darbību uz laiku apturēt.

Kaut vai tikai tāpēc, lai no iespējamajiem draudiem pasargātu tirdzniecības centra darbiniekus un tos liepājniekus un pilsētas viesus, kuri nav informēti par notikumiem tirdzniecības centrā vai arī ir pārgalvīgi. 

Ugunsdzēsēji slēgt nevar. Būvvalde arī tā kā nevēlas uzņemties atbildību, jo gadījumā, ja sākas tiesu darbi un komersants vinnē, var nākties segt zaudējumus. Bet Būvniecības valsts kontroles dienests, kura slēdziens būtu punkts uz ”i”, līdz 3.janvārim nerada laiku un resursus apmeklēt ”Ostmalu” un slēdzienu dot…

Savukārt attiecībā par ēkas galvenā nomnieka un vienlaikus apsaimniekotāja nostāju un rīcību gribas piekrist vairāku komentētāju paustajam, ka peļņa, acīmredzot, ir pāri visam. Jo Vecgada pēdējās dienās, kad cilvēki gatavojās svētkiem, apmeklētāju skaits bija ļoti liels. Savukārt pēc svētkiem laikam jāsteidz iztirgot preces, kam derīguma termiņš iet uz beigām…

Kā ziņo ziņu aģentūra LETA, “Rimi Latvia” 2015.gadā strādāja ar 785,281 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 6% vairāk, nekā gadu iepriekš. Bet kompānijas peļņa pieauga par 16% un sasniedza 27,427 miljonus eiro.

Atzīšos, manī pārsteigumu radīja arī liepājnieku attieksme. Atskanot trauksmei tirdzniecības centrā, tikai retais steidza uz izeju. Un pat pēc trešās trauksmes daļa potenciālo pircēju nevis devās prom no tirdzniecības centra, bet pacietīgi stāvēja pie durvīm, gaidot, kad atļaus atgriezties veikalos.

Kaut nu būtu tā, ka trauksmi izraisījuši tikai putekļi, kas iekļuvuši ne tajā drošības sistēmā! Kaut nu nebūtu apdraudējuma pašai ēkai! Taču, kamēr nav šāda oficiāla un neatkarīga atzinuma, nepildot darba pienākumus, paļaušos uz veco un labo ieteikumu: sargi sevi pats, tad arī Dieviņš sargās. Un atļaušos ieteikt šādi rīkoties arī pārējiem. Jo ”Ostmala” taču nebūt nav vienīgā vieta Liepājā, kur iepirkties!

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli