Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iveta Kirillova: Arī bērna brīvajam laikam ir jābūt organizētam

Iveta Kirillova: Arī bērna brīvajam laikam ir jābūt organizētam
Foto: Publicitātes
21.12.2017 15:46

liepajniekiem.lv

Tūliņ skolēniem sāksies Ziemassvētku brīvlaiks, taču ne vienmēr vecākiem ir skaidrs, kā organizēt bērnu laiku brīvlaikos. Daudzviet interešu izglītības nodarbības turpinās un vecāki nezina, kā būtu pareizāk – ļaut bērnam atpūsties, vai turpināt apmeklēt pulciņus.

Esmu runājusi ar vairākiem vecākiem, kuru bērni ir dažādās vecumu grupās, un secinājums ir viens – bērnam brīvlaikā ir jāļauj atpūsties, neapmeklēt pulciņus, nodarbības, taču jāatceras, ka vecāki ir atbildīgi par to, ko bērns dara. Arī bērna brīvajam laikam ir jābūt organizētam. 

Ja mācību procesā atbildību par bērnu uzņemas izglītības iestāde, skolotāji, tad brīvlaikā atbildību pilnībā uzņemas vecāki. Ko vecāki ar atbildību un bērna brīvo laiku darīs, tā ir viņu pašu izvēle, taču ir jāņem vērā apstāklis, ka bērnam ir jāatpūšas. Viņam kārtīgi jāizguļas, jāpavada laiks svaigā gaisā – šīs bērna vajadzības ir jāņem vērā.

Noteikti bērns nedrīkst brīvlaiku pavadīt, sēžot istabā pie datora! Pats trakākais ir tas, ka pat labvēlīgās ģimenēs pašiem vecākiem ir izveidojusies atkarība no tehnoloģijām.

Bērns mācās no piemēriem, tādēļ arī pēc vecāku uzvedības bērns izlems, kā organizēt savu brīvo laiku.

Gadījumā, ja vecākiem brīvlaikā nav ģimenes locekļu, kas var pieskatīt atvases, tad laika organizēšana jāsāk jau laikus. Vasarā, kad brīvlaiks ilgst trīs mēnešus, laba alternatīva ir nometnes, taču visos brīvlaikos ir jāmeklē kāda organizēta bērna laika pavadīšanas iespēja, obligāti, lai būtu pieaugušais, kurš šo laika pavadīšanu var kontrolēt. 

Ir ļoti jauki, ja bērns savu brīvo laiku prot saplānot pats, bet ņemsim vērā, ka tie ir tikai bērni. Mirklī, kad bērnam ir daudz brīvā laika, pastāv iespēja, ka laiks netiks pareizi izmantots. 

Mēs, pieaugušie, bieži neprotam savu laiku saplānot. Kā mēs varam to prasīt no bērna?

Daudz atkarīgs arī no bērna vecuma. Mazam bērnam, protams, ir jāpalīdz iepazīt laika plānošanu. Vecāki viņam var iepazīstināt ar aktīvu laika pavadīšanu, sportošanu, radošiem procesiem, lai bērns pats tiektos un meklētu iespējas laiku pavadīt lietderīgi.
Pusaudžu vecumā var būt mazliet grūtāk. Apmēram 11-12 gadu vecumā bērnam veidojas nozīmīgāka komunikācija ar saviem vienaudžiem, tādēļ gadījumā, ja vecāki vēlas bērnu nosūtīt, piemēram, uz nometni, viņš var sākt pretoties. Tādā gadījumā atkal jādara pati vienkāršākā lieta – jārunā, jāvienojas. Reizēm vērtīgi ir ar bērnu vienoties rakstiski, lai viņš nozīmi apzinātos vēl vairāk. 

Protams, ir ļoti labi, ja varat vienoties arī verbāli. Viss ir atkarīgs no komunikācijas ģimenē, kas izveidojas jau bērnībā. Tai ir jābūt stabilai, lai nav pārtraukta, neskaidra. Ja viss būs skaidrs ar labu uzticēšanās formu, visam jābūt kārtībā. 

Bet pat tad, ja esat vienojušies un viss šķiet skaidrs, ir jābūt uzmanīgiem, jo mēs visi zinām, cik vardarbīga ir kļuvusi pasaule.

Tādēļ es esmu par to, ka bērnam ir jāatpūšas, jāizguļas, lai enerģijas pilns pēc brīvlaika var atgriezties skolā. Ļoti svarīgi ir arī lasīt, taču, protams, mūsdienās lasītprieks nav bieži sastopams, jo tas arī ir jāieaudzina jau kopš bērnības, lasot pasakas, iepazīstinot ar grāmatām.

Tāpat bērns var skatīties arī filmiņas, taču vecākiem jāseko līdzi, kāds ir to saturs, lai nav vardarbīgs, pilnas agresijas. Tām jābūt tādām, kas iemāca empātiju, attīsta.

Bērna raksturu veido temperamenta tips un audzināšana, tādēļ ir jāpadomā par to, ka līdz ar brīvlaika sākumu nedrīkst sākties arī visatļautība. Nedrīkst pārlauzt arī bērna miega režīmu. Kādu vakaru, protams, drīkst gulēt ieiet mazliet vēlāk, lai pavadītu laiku kopā ar vecākiem, taču nedrīkst ritmu izmainīt pavisam. 

Neatkarīgi no tā, vai bērnam ir brīvlaiks, vai nē, vecākiem vienmēr jāatrod iespēja pavadīt ar viņu laiku, jo ģimene ir lielākā vērtība!

Iveta Kirillova, psiholoģe

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz