Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Līga Ozoliņa: Galvenais, lai latviskums nepazūd!

Līga Ozoliņa: Galvenais, lai latviskums nepazūd!
Foto: liepajniekiem.lv
19.05.2018 14:23

liepajniekiem.lv

Pieteicāmies atbraukt uz ”Līvas ciema svētkiem” Liepājā, lai popularizētu latviešu tradicionālos rokdarbu veidus. Līdzi esam atveduši arī gatavus rokdarbus, lai parādītu, ko var paveikt savām rokām.

Jā, nevis tirgojamies, bet vadām meistarklases. Jo uzskatu, ka galvenais amatniekam nav saražot produkciju un to pārdot. Nauda nāk un iet. Galvenais ir nodot savu pieredzi, iemācīt jaunajai paaudzei rokdarbus, lai senču mantojums un latviešu tradīcijas neiet zudībā.

Mūsu kopas nosaukums ”Laipa” nav tāpat vien izvēlēts. Ideja ir sekojoša: ”Tēvu tēvi laipas meta, bērnu bērni laipotāji. Tā, bērniņi, laipojat, ka pietika mūžiņam!” Mēs esam uz laipas un laipojam starp senču mantojumu un mūsdienām – nododam jaunajai paaudzei latviešu vērtības.

Katrai latvju zeltenei bija jāpieloka pūrs, tādēļ jau no mazotnes meitenes mācījās adīt, šūt, izšūt un aust. Protams, tagad visu var nopirkt veikalā, taču tas ir tikai ieguvums, ja sieviete prot rokdarbus. Kaut vai pirmos zābaciņus savam mazulim noadīt. Un lai mammas ģimenēs prot rokdarbus iemācīt savām meitām.

Mēs šodien rādām un interesentiem mācām pašus pamatus dažādiem rokdarbu veidiem – jostu un prievīšu aušanai, izšuvumiem, tostarp baltajiem darbiem, mezglošanu, cimdu un zeķu adīšanu, tamborēšanu u.c. tradicionālajiem rokdarbu veidiem, kas latviešiem raksturīgi. Galvenais, lai latviskums nepazūd! Tas ir būtiski. Tādēļ svarīgi radīt interesi. Un tā radīsies, ja redzēs, kāds ir rezultāts – uzadīts cimdiņš, noausta josta vai izšūts krekls.

Pats vērtīgākais, ko demonstrējam, ir celaine. Varētu teikt, ka tā ir aužamo steļļu priekštece. Ļoti sena ietaise, ar kuras palīdzību auž.

Mūsu mērķis ir radīt priekšstatu, kas ir rokdarbi, kā tie darināmi. Un tad jau katrs pats meklē ceļu, kā to iemācīties dziļāk un vairāk.

Interese no pasākuma apmeklētāju puses ir ievērojama. Un, kad sanāk, pašām darītājām prieks ir milzīgs. Savukārt mums tas ir vislielākais gandarījums.

Līga Ozoliņa, Lizuma kultūras nama amatnieku kopas ”Laipa” vadītāja

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli