Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ņikita Kovaļovs: Eksāmenu norises laiks var kaitēt veselībai

Ņikita Kovaļovs: Eksāmenu norises laiks var kaitēt veselībai
19.04.2018 17:44

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

2017.gada 3. maijā Ministru kabinets pieņēma noteikumus par valsts pārbaudes darbu norises laiku 2017./2018. mācību gadā, kas apdraud skolēnu veselību un var ierobežot to spējas. Skolēni nevarēs parādīt savu labāko rezultātu eksāmenā, tādējādi noteikumi pārkāpj vairākus Latvijas Cilvēka pamattiesību pantus, jo latviešu valodas eksāmens notiek nākamajā dienā pēc informātikas – bez brīvām dienām, lai tam sagatavotos.

Izanalizējot pēdējo piecu gadu eksāmenu grafikus, ieraudzīju, ka tādas situācijas iepriekš nav bijušas. Gan es pats, gan skolotājas saprata, ka šāds grafiks var ietekmēt kā rezultātus, tā arī veselību.

Ar jautājumu par šo situāciju vērsos pie savas skolas direktores, kura man atbildēja, ka man nav taisnība un grafiks ir izveidots pareizi. Es tam nepiekritu, tāpēc devos uz Ventspils izglītības pārvaldi, kur saņēmu pārsteidzošu atbildi, ka pienākumu izpildītājs neko nedarīs viena cilvēka dēļ, kaut arī vienaudži mani atbalsta un piekrīt, ka tā nav jābūt.

Protams, es atkal nepiekritu un sāku meklēt faktiskus pierādījumus tam, ka grafiks ir pilnīgi nepieņemams.

Lūdzu veselības ministriju izvērtēt šo situāciju, kuri pāradresēja šo jautājumu Rīgas Stradiņu universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītājai Guntai Ancānei. Viņa pierādīja to, ka šāds grafiks nav pieļaujams, jo tas apdraud skolēnu fizisko un emocionālo veselību, tādējādi ietekmējot rezultātu.

Es arī pieprasīju informāciju citām valstīm. Igaunijas izglītības un zinātnes ministrija man sniedza atbildi, kurā norādīja uz to, ka viņiem izglītības likumā ir nosacījums, ka starp diviem eksāmeniem ir jābūt trīs brīvām dienām.

Vairākkārt sūtīju vēstules Valsts izglītības satura centram, kuri atteica manu lūgumu mainīt grafiku, kā arī sniedza pilnīgi absurdas atbildes un priekšlikumus, kas ir pretrunā ar Satversmi.

Pēc visiem atteikumiem rakstīju arī Izglītības un zinātnes ministrijai, kuri arī negribēja neko mainīt. Tika piedāvāti varianti, kas diskriminē 12.klašu skolēnus. Kopumā šādā situācijā ir 1233 skolēni. Šobrīd ar iesniegumiem esmu vērsies gan tiesībsarga birojā, gan Satversmes tiesā.

VISC Valsts pārbaudījumu departamenta direktore Ingrīdu Kamarūti situāciju skaidroja tā: “Katru gadu informātikas eksāmena norise notiek pirms latviešu valodas eksāmena, jo informātikas eksāmenu kārto 10. vai 11.klases skolēni, bet latviešu valodas – 12.klases. Vēlos piebilst, ka valsts pārbaudījumu grafiks ir saskaņots ar skolu direktoriem un pieņemts Ministru kabinetā.” Šajā atbildē ir nepatiesa informācija.

Informātikas eksāmenu kārto arī 12. klases skolēni, jo programmas katrā skolā ir atšķirīgas, piemēram, mūsu skolā informātikas programmas apguve beidzas 12.klasē.

Tāpat I.Kamarūte minēja faktu, ka pārbaudījumu grafiks ir saskaņots ar skolu direktoriem. Lasot anotāciju MK noteikumiem, tika uzzināts, ka elektroniskajā aptaujā piedalījās tikai 25 izglītības iestādes. Vispār Latvijā ir vairāki simtiem skolu. Kā arī visām izglītības iestādēm bija iespēja izteikt savus iebildumus.

Ventspils 6. vidusskolas direktorei Valentīnai Jankovskai tika uzdots jautājums: ,,Kāpēc netika izteikti iebildumi? Kāpēc skolas administrācija darbojās tik neprofesionāli? ” Mutiskajā atbildē tika minēts arguments, ka skolas administrācija nezināja, ka kāds kārtos informātiku. Kāpēc skolas administrācija nedomā par saviem skolēniem? Kāpēc administrācija tik neprofesionāli pilda savus pienākumus?

2017./2018. mācību gadā 12. klasē informātiku kārtos 1233 skolēni, kas ir 24 procenti no visiem. Kāpēc amatpersonām ir tiesības izveidot tādu grafiku un apdraudēt šo 1233 skolēnu veselību? Tādu tiesību nav – tā ir viņu neprofesionalitāte.

Stress nav tas pats, kas cilvēka augumus, kas ir statisks lielums un nemainās. Neviens skolēns nevar zināt kāds stress viņam būs kārtojot divus eksāmenus pēc kārtas, jo eksāmeni notiek vienu reizi dzīvē.

Skolēniem piedāvātais variants nozīmē, ka 1233 skolēniem, lai viņu veselība un rezultāti netika apdraudēti, ir jākārto eksāmens papildtermiņā 25. jūnijā Rīgā, kur skolēniem no citām pilsētām pašiem jānokļūst. Protams, tas ir jādara vienu dienu iepriekš, lai varētu atpūsties pēc ceļa. Tam visam būs vajadzīgas izmaksas, kuras skolēniem vajadzēs segt no saviem līdzekļiem. Tas nozīmē, ka šīs eksāmenu grafiks paredz informātikas eksāmena kārtošanu par naudu, kas pārkāp Latvijas Republikas Satversmes 8. nodaļas ,,Cilvēka pamattiesības” 112.pantu.

Pēc šādām atbildēm es biju spiests atteikties no informātikas eksāmena kārtošanas šādā veidā , jo es negribu, lai tiktu apdraudēti mani rezultāti un veselība. Tikko manas prasības tiks apmierinātas, es lūgšu, veikt izmaņas manā pieteikumā un pieteikt mani eksāmenam pa jaunam, ar jauno datumu. 

Ņikita Kovaļovs, Ventspils 6.vidusskolas 12.klases skolnieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz