Piektdiena, 2. oktobris Skaidris, Ilma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ramona Petraviča: “Finansiālās iespējas nevar būt kritērijs”

Ramona Petraviča: “Finansiālās iespējas nevar būt kritērijs”
Foto: Publicitātes
20.07.2020 05:58

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Labklājības ministrija (LM) pašvaldībām piedāvā divus variantus garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa celšanai: viens – noteikt GMI līmeni 109 eiro apmērā un trūcīgas personas ienākumu līmeni – 218 eiro; otrs – GMI 164 eiro apmērā un, iespējams, noteikt vienādus trūcīgo personu un maznodrošināto personu ienākumu līmeņus, katru 270 eiro lielu.

Intervija ar labklājības ministri Ramonu Petraviču.

– Vai GMI palielināšana uzlabos vispārējo sociālo situāciju valstī?

– Šobrīd GMI ir 64 eiro, tikai dažas pašvaldības to noteikušas augstāku. Šāda summa nespēj segt pat pārtikas izdevumus trūcīgai personai. Satversmes tiesā pieaicinātās personas arīdzan apstiprināja, ka minimālais nepieciešamais līdzekļu apmērs vienai personai uzturam mēnesī ir 93,6 eiro, bet cilvēkam ar augstāku enerģijas patēriņu dienā šī summa ir vēl par 10% augstāka. Ņemot vērā, ka trūcīgās personas saņem arī pārtikas un saimniecības preču pakas, GMI varētu nodrošināt vismaz to minimumu, kas nepieciešams pārtikai, un nedaudz paliktu pāri arī apģērbam.

Īstenojot sociālās tiesības, pašvaldībām ir pienākums nodrošināt ikvienu trūcīgu personu ar iespēju dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi. Satversmes tiesa ir norādījusi, ka valsts un pašvaldību finanses ietekmē šo tiesību īstenošanu, tomēr valstij ir pienākums nodrošināt atbalstu saviem iedzīvotājiem vismaz minimālā līmenī. Ar šādu paaugstinājumu vajadzības tiktu segtas vismaz minimāli. Tomēr darbaspējīgām personām, kurām veselība ļauj strādāt un pelnīt, GMI līmenis varētu būt zemāks nekā tām, kuras nevar iekļauties darba tirgū.

– No kurienes tiks ņemts finansējums GMI palielināšanai?

– GMI un trūcīgo personu ienākuma līmenis tiek nodrošināts no pašvaldību līdzekļiem. Tas nav saistīts ar sociālo budžetu, lai gan neapšaubāmi minimālo ienākumu līmeņa sistēmas pilnveides plānā ir paredzēts celt gan sociālā nodrošinājuma pabalstu, gan minimālās pensijas aprēķina bāzi. Par šīm lietām Satversmes tiesa spriedumus varētu paziņot rudens pusē.

Nepieciešamais finansējums ir liels. Tā ir nopietna diskusija, kas jāveic pašvaldībām ar Finanšu ministriju. Protams, ir pašvaldības, kuras norāda, ka viņām šādu līdzekļu varētu arī nebūt. Lai gan iepriekš jau bijām vienojušies, ka GMI no nākamā gada janvāra tiks pacelts līdz 80 eiro, tomēr Satversmes tiesa mums palīdzēja to visu iekustināt, un nu viss varētu iet raitāk. Ceļot GMI līdz 109 eiro, nākamgad papildus būtu nepieciešami 7,2  miljoni, savukārt ceļot līdz 164 eiro – 20,7 miljoni.

Trūcīgo personu ienākumu līmenis šobrīd it tikai 128 eiro. Tas neapšaubāmi jāmaina, mēs esam rosinājuši trūcīgo personu ienākumu līmeni noteikt 218 eiro apmērā. Šie skaitļi nav pagrābti no gaisa, bet saistās ar metodoloģiju. Tāpat rosinājām pašvaldības atteikties no diviem dažādiem līmeņiem: trūcīgā un maznodrošinātā. To varētu noteikt kā vienu līmeni, un tad, ja pašvaldība var atļauties, tā šo līmeni pacelt augstāk. Protams, apzinoties papildus nepieciešamo finansējumu, jāskatās arī uz dzīvokļu pabalstiem. Satversmes tiesa atzīst, ka jāņem vērā arī tas, lai sociālās palīdzības minimums būtu samērīgs ar valstī noteikto minimālo algu un motivētu cilvēkus strādāt.

– Kā rīkoties pašvaldībām, ja šādu papildu līdzekļu nav?

– Pašvaldību finansiālās iespējas nevar būt kritērijs, pēc kura izlemt jautājumu par GMI. Satversmes tiesa to, ir vai nav līdzekļi, neizskata. Spriedums ir nepārsūdzams, un tas ir jāpilda. Ja pašvaldībā šādu līdzekļu nav, ir jāvienojas par līdzfinansējumu. Finanšu ministrija ļoti labi redz, kādi ir finanšu atlikumi pašvaldībās, kā arī saistībā ar administratīvi teritoriālās reformas jautājumu tieši Finanšu ministrija zina, cik lieli finansiālie līdzekļi atbrīvosies. Mēs atbalstītu valsts līdzfinansējumu, ja pašvaldībām strauji kristos ieņēmumi vai strauji pieaugtu GMI pieprasītāju skaits.

– Vai ar GMI palielināšanu pietiek, lai risinātu nabadzības jautājumu Latvijā? Arī citi pabalsti atzīti par maziem, piemēram, minimālā pensija utt.

– Pērn valdībā rosināju minimālās pensijas aprēķina bāzi celt līdz 99 eiro, konceptuāli to atbalstīja, bet finansējums tika iedots tikai trešdaļas apmērā.

Tāpat svarīgi runāt par atbalstu mājokļa jautājumos. Pašvaldības piedāvā ļoti atšķirīgu pieeju mājokļa pabalstam, ir tādas, kuras izmaksā tikai pāris eiro. Nav īsti saprotams, ko šāda summa varētu nosegt. Piedāvājam ieviest vienādus kritērijus, kā aprēķināt pabalstu par dzīvokli, nosakot nevis vienādu summu visām pašvaldībām, bet gan izvirzot nosacījumus, kas šajā pabalstā būtu jāiekļauj: dzīvokļa apmaksājamā platība, apsaimniekošanas maksa, aukstais ūdens, kanalizācija, atkritumu izvešana, kanalizācija, kurināmais, gāze, noteikti kilovati elektrības utt. Esam sākuši diskusiju arī par to, vai minimālā apmērā būtu jāapmaksā telefons un internets. Par šo visu vēl spriedīsim. Nākamā tikšanās ar Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem mums plānota jau 4. augustā.

– Vai kāda no pašvaldībām ir jau reaģējusi?

– Jā, pārsteidzošā kārtā ir pašvaldības, kas uzreiz ir gatavas iet uz priekšu, nosakot šos līmeņus vēl augstākus. Vēl vakar kāds minēja, ka atteiksies no kāda veloceliņa vai cita projekta, lai šīs finanses novirzītu sociālajai jomai. Tas arī ir tas ieguvums, ka mainās domāšana un pašvaldības ir gatavas ieguldīt cilvēkos, nevis betonā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz