Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Romāns Andrijauskas: Stadionā 30 tūkstoši apmeklētāju ir stipri par daudz

Romāns Andrijauskas: Stadionā 30 tūkstoši apmeklētāju ir stipri par daudz
Foto: liepajniekiem.lv
22.08.2016 14:28

liepajniekiem.lv

Pirms ”Prāta vētras” koncerta Liepājā viss sākās ar to, ka bija drošības sēde, kurā tika izskatīts organizatoru izklāsts par iecerēto pasākumu. Atbildīgie pauda savus ieteikumus un priekšlikumus, kā labāk plānot pasākumu attiecībā uz satiksmes organizāciju pirms koncerta un tā laikā, attiecībā uz ielu slēgšanu utt.

Pēc sēdes tiem dienestiem, kuriem bija visvairāk jautājumu, bija atsevišķas tikšanās ar pasākuma rīkotājiem. Tika runāts detalizētāk par katru no posmiem.

Arī mums, ugunsdzēsējiem, bija papildu jautājumi saistībā ar drošību. Zinot to, ka tiks pulcināts ļoti liels daudzums cilvēku, runājām par evakuācijas izejām. Par to, vai glābšanas dienesta iesaistīšanās pasākuma laikā vispār tiek uzskatīta par nepieciešamu. Beigu beigās tomēr nonācām pie slēdziena, ka glābšanas dienestam tomēr jābūt uz vietas pasākuma norises laikā. Tāpat detalizēti atrunājām, kur, gadījumā, ja nu kas notiek, būs evakuācijas izejas un pulcēšanās vietas.

Jau sākumā tika lēsts, ka plānotais apmeklētāju skaits varētu būt līdz 30 tūkstošiem. Tāda arī bija runa, ka tik lielu skaitu ”Daugavas” stadions spēj uzņemt. Kad notika sēde par drošības jautājumiem, jau bija zināms, ka 20 tūkstoši biļešu jau izpārdots. Tādēļ mēs stabili rēķinājāmies ar šiem 20 tūkstošiem apmeklētāju, bet pieļāvām arī 30 tūkstošus un pat vairāk cilvēku.

Jā, pirms gadiem desmit bija runāts, ka stadions ”Daugava” maksimāli spēj uzņemt maksimāli 11 tūkstošus apmeklētāju. Nepateikšu vairs, kad izdarītas izmaiņas. Sanāksmē stadiona pārstāvji nepiedalījās, bet Kultūras pārvaldes pārstāvji pauda, ka stadions spēj uzņemt 30 tūkstošus apmeklētāju.

Raugoties no mūsu, ugunsdzēsēju viedokļa, jāatzīst, ka uz stadiona kvadrātmetriem 30 tūkstoši apmeklētāju ir stipri par daudz. No drošības viedokļa cilvēki šādos apstākļos pakļauti milzīgam riskam.

Jā, bijām mazliet satraukušies. Bet, tā kā drošības pasākumi bija noorganizēti diezgan augstā līmenī, bija slēgti līgumi ar sertificētām apsardzes firmām, ar iestādēm, kas rīkoja uguņošanu, tad pamats nopietnām bažām nebija.

Nav gluži tā, ka varam pateikties Dievam, ka viss beidzies labi un bez starpgadījumiem. Vairāk tomēr varam pateikties pasākuma organizatoriem, jo viņi bija detalizēti izplānojuši pasākuma norisi.

Avārijas izejas bija paredzētas četras. Viena no tām – centrālā, kas atrodas pie stadiona ieejas. Otra – aiz skatuves. Trešā – uz jūras pusi aiz tribīnēm, bet ceturtā – stadiona galā, uz rezerves stadiona pusi. Par visām izejām bija informēti apsardzes darbinieki. Proti, gadījumā, ja kas, tad pūlis tiktu virzīts pa šīm četrām izejām.

Vai nelaimes gadījumā pietiktu ar četrām izejām, nevar ne apgalvot, ne noliegt. Viss būtu atkarīgs no tā, kas notiktu. Ja kas atgadītos uz skatuves, piemēram, rastos problēmas ar skatuves komunikācijām – īssavienojums, aizdegšanās, skatītājiem nebūtu liels apdraudējums. Tad šīs konkrētās izejas būtu reāli izmantojamas.

Bet, ja kāds ļaunprātīgi būtu ienesis pasākuma teritorijā, piemēram, spridzekli, tas gan būtu diezgan briesmīgi. Šim apmeklētāju skaitam. Ja apsardzes dienests nebūtu nostrādājis līmenī, persona ar spridzekli tiktu iekšā stadionā un īstenotu, sauksim vārda vistiešākajā nozīmē – teroraktu, tad sekas varētu būt baisas.

Pēc šī pasākuma tomēr no mūsu puses gribētos ieteikt, ka tik lielam apmeklētāju skaitam pasākuma norises vietai būtu jāmeklē plašāka teritorija.

Pludmales festivāla ”Summer Sound” norises vieta tik plaši apmeklētam pasākumam kā ”Prāta vētras” koncerts būtu piemērotāka. Pirmkārt, tādēļ, ka teritorija būtu plašāka. Otrkārt, pasākuma norises vieta no visām pusēm nav nopietni ierobežota. Un, treškārt, sliktākajā gadījumā teritorija uz jūras pusi ir brīva.

Pēc šī pasākuma masu pasākumu organizatoriem, tostarp Kultūras pārvaldei, rīkojot liela mēroga pasākumus nākotnē būtu jāņem vietā tas, ka stadiona ”Daugava” teritorija tomēr paredzēta ierobežotam cilvēku skaitam. Ir tomēr jāpieņem lēmums, kur būs apmeklētāju skaita robeža.

Uz vienu cilvēku ir jābūt vienam kvadrātmetram brīvas teritorijas! Patiesībā tas būtu pats minimālākais. Precīzi nezinu, cik kvadrātmetru plašs ir stadions, bet izskatījās, ka koncerta laikā uz vienu stadiona kvadrātmetru bija krietni vien vairāk par vienu cilvēku.

Vēl viena problēma sestdienas vakarā, kad notika ”Prāta vētras” koncerts, bija tā, ka pilsēta bija pārslogota ar koncerta apmeklētāju transportu. Automobiļi bija novietoti ne tikai ielu malās un zālienos, bet arī māju sētās un pat priekšā iebrauktuvēm uz pagalmiem. Un tas radīja nopietnus draudus liepājnieku drošībai.

Gadījumā, ja kaut kur būtu izcēlies ugunsgrēks vai mums būtu bijis jāsteidz glābt cilvēkus, mūsu darbs būtu apgrūtināts, mēs operatīvi nevarētu palīdzēt nevietā novietoto transportlīdzekļu dēļ, nespēdami piekļūt atsevišķām adresēm.

Šajā gadījumā gan jāsaka paldies Dievam, ka sestdienas vakarā Liepājā neizcēlās ugunsgrēki un nenotika nopietnas nelaimes. Bet līdzīgu pasākumu rīkotājiem turpmāk vajadzētu padomāt arī par to, kur apmeklētājiem novietot transportu, lai netiktu apgrūtināta pārvietošanās pilsētā.

Romāns Andrijauskas, VUGD Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 1.daļas komandieris

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)