Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sandra Pērkone: Izārstēties no alerģijas nevar, ar to jāiemācās sadzīvot

Sandra Pērkone: Izārstēties no alerģijas nevar, ar to jāiemācās sadzīvot
Foto: liepajniekiem.lv
11.04.2018 13:43

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Pavasarī sākas tā saucamās ziedputekšņu alerģijas. Visbiežāk cilvēki saskaras ar acu asarošanu, deguna tecēšanu, šķaudīšanu, parādās arī acu nieze. Pirmā doma ir: kas noticis, vai nav jāmeklē ārsta palīdzība?

Visbiežāk šīs pazīmes var izsaukt alerģiska reakcija uz dažādiem ziedputekšņiem. Sāk ziedēt lazdas, bērzi, kļavas u.c. Uz visiem šiem putekšņiem alerģiski cilvēki reaģē, un parādās iepriekš minētie simptomi. Protams, nenoliedzami putekšņu alerģijas iet kopsolī arī ar pārtikas alerģijām, tās viena otru neizslēdz, bet papildina.

Visbiežāk cilvēki alerģiski reaģē uz putekļu ērcītēm. Otrajā vietā ir bērzu ziedputekšņi. Statistikas dati liecina, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir alerģiska reakcija uz bērzu ziedputekšņiem, ir arī alerģija uz tomātiem. Krusteniskā alerģija.

Ko darīt? No ziedputekšņiem izvairīties nevar. Tie lido pa gaisu, ir visur. Ir iekštelpās, ir ārā. Ielaižot telpās svaigu gaisu, telpās ienāk viss, kas gaisā ir – putekļi, putekšņi. Līdz ar to vienīgais veids, kā sevi var pasargāt, ir laicīgi simptomus atpazīt, konsultēties ar ārstu un pielietot pareizos medikamentus.

Nevar izdalīt kādu cilvēku grupu, kas ir jūtīgāki pret putekšņiem. Īstenībā, ja alerģija cilvēkam ir, tad tā būs jebkurā vecumā. Gan bērniem, gan pieaugušajiem. Turklāt ar gadiem šīs alerģiskās izpausmes kļūst biežākas.

Izārstēties no alerģijas nevar. Var tikai iemācīties ar alerģiju sadzīvot, konsultējoties ar ārstu. Jo nevar novērst cēloņus, cēlonis ir paša organisma izstrādātās antivielas, kas arī pastiprināti reaģē uz jebkuru no ārpasaules ienākošu aģentu.

Viena lieta, ja alerģija ir vieglā formā un novērojamas, piemēram, iesnas. Bet cita, ja alerģija ir smagā formā. Vieglā formā būs šķaudīšana, acu nieze un asarošana. Smagākā formā jau būs astmai līdzīgi simptomi – grūtības izelpot, var būt kairinošs klepus, kad nevar atklepot. Pie vēl smagākiem gadījumiem var parādīties sēcoša elpa. Tad nu pilnīgi un noteikti ir nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība. Jo alerģiskām reakcijām, kā jau teicu, ir tieksme papildināt citai citu. Un neārstējot, cerot, ka tāpat pāries, var iedzīvoties patiesi smagās problēmās.

Tiesa, pavasaris ir ne tikai ziedputekšņu laiks. Pavasarī mostas un aktivizējas arī ērces. Tās mūsu silto laika apstākļu dēļ vēlu dodas gulēt. Un sāk mosties diezgan agri.

Galvenokārt pazīstam divu veidu saslimšanas, ko izraisa ērces – ērču encefalītu un tā saucamo Laima slimību.

Ja no Laima slimības var izārstēties, laicīgi uzsākot ārstēšanos ar antibiotikām, tad ar lielu izsaukuma zīmi jāatceras: pret ērču encefalītu nav nekādu medikamentu! Vienīgi paša organisma imūnspēja tikt ar to galā. Un tādēļ vienīgais veids, kā sevi var pasargāt, ir vakcinācija.

Vakcināciju, protams, vajadzētu uzsākt laicīgi. Tiem, kuri nekad nav vakcinējušies, teorētiski vakcinācija būtu jāsāk marta sākumā. Var arī aprīļa sākumā, lai pēc deviņiem mēnešiem kursu noslēgtu. Savukārt tiem, kuriem jāveic revakcinācija, jākonsultējas ar ārstu par revakcinācijas kalendāru.

Protams, piesardzība, dodoties dabā, arī vakcinētajiem nebūs lieka. Pilnīgi noteikti, atgriežoties mājās, vajadzētu aplūkot, vai nav piesūkusies kāda ērce. Jo, kā jau minēju, ērces pie mums pārnēsā vairākas slimības Un katra ērce, kas ir piesūkusies, ir potenciāli infekcioza un inficēs cilvēku. Tādēļ jāpārliecinās, vai kāda ērce nav piesūkusies. Ja tā, tā pareizi jānoņem.

Profilaksei īstenībā diemžēl neko nevar darīt. Jāgaida, kas notiks. Ja cilvēks vakcinējies, tad, visticamāk, nekādu simptomu nebūs pie ērču encefalīta. Ja ērce bijusi inficēta ar Laima slimību, tad gan ērces koduma vietā var parādīties apsārtums, kas var būt 2 eiro monētas lielumā. Inkubācijas periods ir no nedēļas līdz mēnesim. Ja šajā laikā kas tamlīdzīgs parādās, noteikti ir jāvēršas pie ārsta!

Encefalīta simptomi savukārt ir galvas sāpes, grūtības galvas pacelšanai, augsta temperatūra. Arī encefalītam inkubācijas periods var būt no nedēļas līdz mēnesim un arī šādā situācijā vienīgais ceļš ir pie ārsta.

Sandra Pērkone, Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centra Veselības aprūpes vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz