Trešdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija

Simona Petrovica: Noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu

Simona Petrovica: Noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu
Foto: Egons Zīverts
17.08.2016 12:27

liepajniekiem.lv

Liepājas pilsētas pašvaldības pieņemtais lēmums par algu palielināšanu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem ir tikai apsveicams. Domāju, ka mūsu pašvaldība ir izdarījusi maksimāli iespējamo – nākusi pretī un maksimāli savu iespēju robežās izdarījusi to, ko varēja izdarīt.

Kā zināms, 560 eiro ir ministrijas noteiktā alga pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošajiem pedagogiem. Pašvaldība ir nākusi pretī un radusi iespēju tomēr noteikt 620 eiro.

Ar vispārizglītojošo skolu pedagogu algām pagaidām salīdzināt nebūtu pareizi, jo šobrīd, ja godīgi, mēs runājam par modeli. Pat īsti ne par modeli, bet izmaiņām Ministru Kabineta noteikumos teorētiskā līmenī. Mēs runājam par skaitļiem teorētiski.

Manuprāt, un tā lēma arī pēdējā arodbiedrības padomes sēdē, reālā situācija būs redzama tajā brīdī, kad parādīsies reāli cipari ar reāliem aprēķiniem. Pagaidām ir vienkārši uz papīra uzlikti noteikumi.

Es domāju, ka skolotāji jau arī līdz šim bija labākā situācijā. Lai gan, protams, vienmēr var vēlēties labāk. Bet skolotāji šobrīd, salīdzinot ar pirmsskolas skolotājiem, ir labākā situācijā.

Manuprāt, to saprata arī paši skolotāji, kad pagājušā gada rudenī notika streiks. Skolotāji galvenokārt streikoja, vairāk solidarizējoties tieši ar pirmsskolu iestāžu darbiniekiem, lai pēdējo algas tiktu paceltas.

Šobrīd grūti spriest, kāda jaunajā mācību gadā būs starpība starp algām pirmsskolas pedagogiem un vispārizglītojošo skolu pedagogiem. Tieši šodien pēcpusdienā Izglītības pārvaldē kopā sanāks skolu direktori, un arī es esmu aicināta piedalīties. Tad skatīsimies, kā situācija reāli izskatās ciparos.

Bet pagājušā gada variantā starpība bija vairākos desmitos eiro.

Runājot par pirmsskolas izglītības iestādēm, būtiski ir runāt ne tikai par pirmsskolas pedagogiem. Svarīgs ir ne tikai pirmsskolas pedagogu algu jautājums, bet darba samaksa arī tehniskajiem darbiniekiem. Arī par to ir jādomā.

Runājot par pirmsskolas izglītības iestāžu tehniskajiem darbiniekiem un viņu zemo atalgojumu, manuprāt, jāskatās divi aspekti. Protams, ka algas tehniskajiem darbiniekiem ir zemas! Un tām būtu jāceļas.

Bet jāskatās, kā iespējams iet pakāpeniski. Bet tehniskajiem darbiniekiem ir liela slodze un viņi ir pelnījuši lielāku samaksu. Tas nu ir nenoliedzami.

Tas ir ļoti grūts darbs un man gribētos aicināt, tuvojoties pirmajai skolas dienai, kas ir tradicionāls pasākums un kura laikā deputāti apmeklē gan skolas, gan pirmsskolas izglītības iestādes, iejusties ne tikai ciemiņa lomā, ienākot izglītības iestādē un paskatoties, bet iejusties pa īstam tehniskā darbinieka ”ādā” – pamēģināt noēnot audzinātāju un arī auklīti un virtuves darbinieku.

Lai redzētu, cik patiesībā tas ir smags darbs. Gan fiziski, gan arī morāli un emocionāli. Jo bērni ir dažādi un viņu vecāki arī dažādi. Un grupas ir lielas – 20 un vairāk bērnu vienā grupā.

Parēķiniet paši – 30 trīsgadīgie vai 16 divgadīgie. Tas ir nopietni. Jo ikviens pirmsskolas izglītības iestādes darbinieks – ne tikai pedagogs, bet arī tehniskais darbinieks, pirmkārt, nes atbildību par bērniņiem.

Otrkārt, dažkārt izskanējis viedoklis, ka tā jau ir tikai bērnu pieskatīšana. Tā nebūt nav! Bērniņiem tiek ielikti galvenie pamati, kur mācās no piemēra – kā sasiet kurpīti, kā pareizi paņemt rokā karotīti, kā aiziet uz podiņa un kā nomazgāties.

Īstenībā mums ir laba sadarbība ar pilsētas domi, konkrēti ar Vilni Vitkovski. Un mēs esam vienojušies, ka reizi ceturksnī mēs satiekamies un pārrunājam, mūsuprāt, aktuālus jautājumus.

Pirms vasaras perioda runājām arī par to, kādas varētu būt iespējas palielināt algas pirmsskolas izglītības iestāžu tehniskajiem darbiniekiem. Gribam cerēt, ka tas notiks. Bet noteikti mēs šo jautājumu neatstāsim nerisinātu.

Jā, šobrīd vairāk pievērsāmies pedagogu samaksas jautājumam, bet pilnīgi noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu.

Simona Petrovica, Latvijas Izglītības darbinieku arodbiedrības Liepājas nodaļas vadītāja

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli