Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Taiga Ziemele: Mēs visi esam ieinteresēti pilnveidoties

Taiga Ziemele: Mēs visi esam ieinteresēti pilnveidoties
Foto: N
08.12.2017 19:43

liepajniekiem.lv

Šodien Liepājā norisinājās 15. Latvijas Bāriņtiesas asociācijas darbinieku rīkotā konference ”Bāriņtiesas pārmaiņu procesā”, kuras organizēšanā piedalījās arī Liepājas bāriņtiesa.

Gan ministrijās, gan pašu bāriņtiesu starpā šobrīd tiek diskutēts par to, kādām būt bāriņtiesām nākotnē. Ir dažādi viedokļi par to, vai bāriņtiesām vajadzētu būt pašvaldību vai valsts institūcijām. Tāpat tiek runāts par bāriņtiesu apvienošanu, lai darbs tiktu veikts kvalitatīvāk.

Viens no konferences mērķiem bija bāriņtiesu darba analīze. Ar savu redzējumu par bāriņtiesu darba kvalitāti dalījās Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Administratīvās tiesas un Apgabaltiesas pārstāvji, gan uzteicot bāriņtiesu darbu, gan paužot konstruktīvu kritiku.

Mums ir ļoti, ļoti žēl, ka konferencē dalību atteica Labklājības ministrijas pārstāvji jo tieši Labklājības ministrijai bāriņtiesu pārstāvjiem bija visvairāk jautājumu.

Medijos ir izskanējusi informācija no Labklājības ministra, ka bāriņtiesas nestrādā bērnu interesēs, tādēļ vēlējāmies tiešu un atklātu sarunu ar ministrijas pārstāvjiem.

Piemēram, runājot par adopcijas procesu, ne jau bāriņtiesa ir vienīgā institūcija, kas ir iesaistīta adopcijas procesā. Liela loma ir tieši Labklājības ministrijai, bez tam adopciju apstiprina tiesa un šī procesa likumību uzrauga prokurors.

Konferencei pašas bāriņtiesas bija sagatavojušas apkopojumu par to, kāds katrai ir darba apjoms, kādas ir lielākās problēmas, ar ko tās saskaras, kādus jautājumus asociācijai bāriņtiesu vārdā vajadzētu risināt.

Bāriņtiesu sekmīga darbība lielā mērā atkarīga no katras konkrētās pašvaldības un no pakalpojumu pieejamības pašvaldībā. Nodrošinot dažādus atbalsta pakalpojumus gan ģimenēm, gan audžuğimenēm un aizbildņiem, labāk spējam realizēt bērnu interešu ievērošanu.

Mūsu pašvaldība iet šo ceļu, taču joprojām mums pietrūkst visi nepieciešamie resursi, lai pateiktu, ka jau šodien varam iztikt bez bērnu institucionālās aprūpes. Es domāju, ka jau pēc neilga laika bērnu skaits bērnu namos būtiski samazināsies.   

Šobrīd ir šis papildus atbalsts audžuvecākiem, audžuģimenēs esošajiem bērniem, jo citreiz ir situācijas, kad mums ir brīnišķīgi audžuvecāki un mēs pie viņiem ievietojam bērnus, bet viņi nevar šiem bērniem sniegt nepieciešamo atbalstu, palīdzību. Viņi to nevar, jo ir nepieciešami ievērojami finanšu resursi, jo bieži vien bērni ir cietuši fiziskā, seksuālā, emocionālā vardarbībā, tādēļ ir nepieciešams nodrošināt viņiem ilgstošu rehabilitāciju, lai palīdzētu viņiem atveseļoties.

Ar mūsu pašvaldības apstiprināto atbalsta programmu, šāda palīdzība bērnam un audžuģimenei tiks nodrošināta, tādēļ nebūs situācijas, kad ģimenes saskaroties ar problēmām būs ar tām vienas pašas. Būs speciālisti ar ko kopā tās risināt.

Konferencē piedalījās arī Kurzemes reģiona audžuģimeņu biedrības ”Estere” vadītāja Margita Grulle, kas pastāstīja par situāciju no audžuvecāku puses, iekļaujot dažādus plusus un mīnusus.

Viņa pauda, ka rehabilitācijas plāns ir jāsastāda katram bērnam, tiklīdz viņš nonāk audžuğimenē, kompleksi risinot gan viņa bioloģiskās ģimenes problēmas, gan sniedzot visu nepieciešamo atbalstu konkrētajam bērnam. Ir būtiski katra bērna situāciju novērtēt un problēmas risināt pēc iespējas ātrāk.

Šī iemesla  dēļ ļoti svarīga ir bāriņtiesu un sociālo dienestu cieša sadarbība, kā arī sarunas ar pašvaldības vadītājiem par to, kas jāuzlabo un jāpilnveido. Šo sadarbību vērtēju ļoti pozitīvi, redzu, ka mūsu sniegtos priekšlikumus uzklausa, vērtē un atbalsta.  

Mēs esam viena no lielajām bāriņtiesām – ik gadus pieņemam vidēji 500 lēmumus, izskatām dažādas sūdzības par bērnu tiesību pārkāpumiem, veicam audžuģimeņu, aizbildņu un aizgādņu uzraudzību. Manuprāt kolēģi darbu veic pēc labākās sirdsapziņas, tomēr arī mums jāturpina pilnveidot savas zināšanas, lai nezaudētu savu profesionalitāti un spētu kvalitatīvi risināt visdažādākās situācijas.

Mūsu darbs ir ļoti atbildīgs, tādēļ no Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, kas veic mūsu darba kontroli un sniedz metodisko vadību sagaidām, vairāk atbalsta, skaidrojumu, kā labāk veikt šo darbu, jo mēs visi esam ieinteresēti pilnveidoties, lai darbu izdarītu vislabāk.

Taiga Ziemele, Liepājas bāriņtiesas priekšsēdētāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz