Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uldis Balodis: Ar mūsu resursiem nevaram paspēt izārstēt visus

Uldis Balodis: Ar mūsu resursiem nevaram paspēt izārstēt visus
Foto: Egons Zīverts
15.01.2019 10:35

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Bieži cilvēki ar sūdzībām par savu veselību vēršas Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā (NMP). Ārsta palīgs cilvēkam uzdod jautājumus, lai izzinātu viņu stāvokli un visbiežāk novirza pie ģimenes ārsta.

Ja jau cilvēks pats varējis ieradies slimnīcā, viņam vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta, kā valstī ir noteikts, jo cik gan tas ir neatliekami, ja līdz slimnīcai var atnākt pats? Cilvēki, kam tiešām paliek slikti, visbiežāk sauc ātro palīdzību.

Protams, ir gadījumi, kad pie mums ierodas cilvēki ar akūtiem gadījumiem, taču mūsu personāls nestrādā pirmo dienu un jau pirms reģistrācijas varam aptuveni pateikt, vai nepieciešams cilvēku uzņemt, vai arī nosūtīt pie ģimenes ārsta.

Uz uzņemšanas nodaļu nāk ļoti daudz cilvēku ar sūdzībām, sāpēm, traumām, kas gūtas jau pirms vairākām nedēļām. Nāk cilvēki, kam piecas dienas ir slikti, bet mēs nevaram katru apskatīt – mums nav tādu resursu. Līdz ar to valsts ir noteikusi, ka pirmais ārsts, pie kā jāvēršas, ir ģimenes ārsts. Ja ir vairāku dienu sūdzības, dakteris var izlemt, kā rīkoties.

Ja cilvēkam rodas veselības problēmas brīvdienu, svētku laikā, Liepājā ir dežūrārsts. Mums neviens papildus ārstus, personālu neliek klāt brīvdienās, svētkos. Šī ir neatliekamās uzņemšanas nodaļa, kurā valsts apmaksā neatliekamo pacientu ārstēšanu.

Ja ir situācija, kā, piemēram, bija Ziemassvētkos, kad ģimenes ārsti nestrādā piecas dienas, cilvēkiem ar sūdzībām jāvēršas pie dežūrārsta. Dežūrārsts ar saviem resursiem noteiks, vai pacients var ārstēties mājās, vai arī viņu nepieciešams nosūtīt uz slimnīcu.

Katram pašam vajadzētu pazīt savu ķermeni – mēs ar to dzīvojam jau kopš dzimšanas un mums būtu jānojauš, kas noticis, un cik nopietni tas ir.

Reizēm cilvēki vairākas nedēļas jūtas slikti, līdz beidzot izlemj piezvanīt ģimenes ārstam, kas viņu pieņemt var tikai pēc mēneša. Tad ir jāatceras, ka katram ģimenes ārstam dienā ir viena stunda neatliekamo pacientu pieņemšanai, jo tā ir noteikusi valsts.

Ja gripas slimnieks ar paaugstinātu temperatūru izdomās ar autobusu cauri visai pilsētai doties uz slimnīcu, viņš pa ceļam jau pakļaus riskam citus cilvēkus – grūtnieces, pensionārus, bērnus. Piemēram, cilvēks ar enterokolītu jeb zarnu infekcijām izdomā braukt ar autobusu, riskējot ar citu cilvēku veselību. Ja cilvēkam tiešām ir slikti, ir jāsauc ātrā palīdzība, jo arī tad, ja viņš līdz mums nokļūs pats, viņam ilgi nāksies gaidīt, jo mēs prioritāri strādājam uz tiem, kas ir atvesti ar NMP brigādi. Mēs ar mūsu resursiem nevaram visus paspēt izārstēt.

Ja ir pēkšņas, akūtas saslimšanas, es rekomendēju saukt ātro palīdzību. Tas nav prātīgi ar savu vai sabiedrisko transportu pašam doties uz slimnīcu. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēkam galvā ir asinsizplūdums, bet viņš pats atbrauc uz slimnīcu. Ir tādi stāvokļi, kad labāk ir vai nu būt mājās un konsultēties ar ģimenes ārstu, vai arī saukt ātro palīdzību, nevis braukt pašiem.

Uldis Balodis, NMP nodaļas virsārsts

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz