Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto: Labākais no labākā. Reta iespēja vienkopus apskatīt trīs Liepājas tautas lietišķo studiju dalībnieku darbus

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) izstāžu zālē reta iespēja vienkopus apskatīt trīs Liepājas tautas lietišķo studiju – “Liepava”, “Kursa” un “Zītars” – dalībnieku darbus.

Foto: Labākais no labākā. Reta iespēja vienkopus apskatīt trīs Liepājas tautas lietišķo studiju dalībnieku darbus
Daļa izstādes eksponātu zālē izvietoti tā, lai labi apskatāmi caur lielajiem logiem no ielas. “Ir cilvēki, kas kautrējas ienākt. Bet tagad, kaut vai ar sunīti izejot staigā un pametot acis uz augšu, var mierīgi apskatīties arī izstādi,” skaidroja Iveta Kuncīte. (Foto: Egons Zīverts)
Daļa izstādes eksponātu zālē izvietoti tā, lai labi apskatāmi caur lielajiem logiem no ielas. “Ir cilvēki, kas kautrējas ienākt. Bet tagad, kaut vai ar sunīti izejot staigā un pametot acis uz augšu, var mierīgi apskatīties arī izstādi,” skaidroja Iveta Kuncīte. (Foto: Egons Zīverts)
28.01.2024 06:15

liepajniekiem.lv

Izstāde ir īpaša ar to, ka apskatei izlikti darinājumi, kas bija atlasīti aizvadīto XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādei “Mēs” Rīgā.

Nebūs melots, ja teiktu, ka LMMDV izstāžu zālē skatāms labākais un vērtīgākais, kas patlaban tautas lietišķo studiju pūrā.

“Liepavas” apmācību meistare Ilze Škuberte atceras, cik karsti gājis, kad uz Liepāju atbraukuši Latvijas Nacionālā kultūras centra eksperti un ķērušies pie darbu vētīšanas.

“Šo jā, šo nē, tas ir par smalku, tā zeķe par rupju… Mums interesanti gāja,” par notikušo pasmaida meistare.

“Uz darbiem ļoti skatījās. Lakatam bija strikti noteikts, ka jābūt kvadrātam. Mērīja ar metramēru, vai atbilst.”

Tādēļ – kas aizvests uz Rīgu, uz svētkiem, bijis labākais no labākā. “Izstāde bija skaista, labi apmeklēta,” vērtē I. Škuberte.

Tomēr ne viss, kas ticis atlasīts, beigu beigās arī izlikts. Jo kopumā studiju Latvijā ir ļoti daudz, līdz ar to – daudz, ko eksponēt.

Meistariem, apmeklējot izstādi, atmiņā ataust lielais vasaras notikums – Dziesmu un deju svētki. ”Šie lakati stāv kā tādi dziedātāji. Korītis,” salīdzināja studijas ”Kursa” apmācību meistare Milda Dīriņa. Foto: Egons Zīverts

“Viss jau atkarīgs no tā, kā izstādi iekārto, ne visi darbi iederas, kāds paliek ārpusē. Un mēs ar to rēķināmies, tāpēc domāju, ka neviens īpaši par to nesaskuma.”

Salīdzinot ar izstādi Rīgā, Liepājā vietu ir vairāk, tāpēc ekspozīcija krāšņāka un kuplāka. Redzami 51 autora 142 darbi.

Studijas “Kursa” apmācību meistare Milda Dīriņa, skatot jau iekārtoto izstāžu telpu, atzina: “Lai arī darbi ir tie paši, šeit izskatās citādi. Pilnīgi izmainījušies. Šeit ir labāk, ticiet man, jo te nav tik saspiesti. Piemēram, segas bija cita citai virsū.

Darbu bija vairāk nekā trīs tūkstoši.”

Tas ir apbrīnas vērts, ko spēj seno amatu meistari, saka Iveta Kuncīte, kas veidojusi izstādes māksliniecisko iekārtojumu.

Teiku par pelēko latvieti apgāž tautas lietišķo studiju meistari. Tik daudz krāsu, kā viņu darbos, reti kur ieraudzīt. ”Katram ir savs knifiņš,” teic ”Liepavas” apmācību meistare Ilze Škuberte, “tādēļ izcelt vienu, kuram būtu īpašs veikums, grūti.” Foto: Egons Zīverts

“Man vienmēr ir paticis iekārtot tautas lietišķās mākslas izstādes. Es to uztveru tā, ka šī izstāde ir par mums. Mēs, šodienas cilvēki, esam kā tilts starp pagātni un nākotni. Mēs tagad radām darbus, ko varbūt nākotnē kāds pētīs un no tiem iedvesmosies. Tāpēc man bija liels gods iekārtot šo izstādi.”

I. Kucīte piebilst, ka tas neesot bijis vienkārši, jo katrs darbs ir tā vērts, lai eksponētu. “Salikt visu kopā bija sarežģīti.”

Apmeklētāji līdz 5. februārim var aplūkot rokdarbnieku, audēju, pinēju un rotkaļu darbus: rotas, segas, brunču un dekoratīvos audumus, austenes, pusgarās sieviešu zeķes, dūraiņus, lakatus, maučus, grīdas celiņus un daudz ko citu.

Vairāku meistaru kopdarbs. Viens vēris pērlītes, otrs apdarinājis jostas aizmuguri, piegriežot un piešujot labākās ādas, savukārt trešais izkalis čūskai līdzīgo sprādzi. Josta taisīta pēc vēsturiskām kopijām. Ilgs un sarežģīts darbs. Foto: Egons Zīverts

“Kādi meistari ir vairumā? Audēji, rokdarbnieces, bet dzintarnieku ir mazāk, pinēju pavisam maz. Ir brīvas nišas, piemēram, kokgriezēji, arī kalēji. Noteikti var saukt vēl un vēl. Izstādē labi redzams, kas mums ir vairumā, kas tomēr mazākumā.

Jaunatnei ir, par ko padomāt. Mācīties brīvos amatus un strādāt. Domāju, ka nepazudīs, darbs būs vienmēr,”

pārdomās dalās I. Kuncīte.

Dzintara rotu gatavotāju kļūst arvien mazāk. ”Meistari noveco, vairs nestrādā, līdz ar to tradicionālās rotas, piemēram, kniepķenu, taisa maz. Mēs ļoti ceram, gaidām, kad kāds atnāks. Varbūt šī izstāde dos ieskatu, ieinteresēs un kāds vēlēsies ko uztaisīt. Mēs labprāt uzņemsim,” savā pulkā aicina ”Zītara” pārstāve Solveiga Vārna. Foto: Egons Zīverts

Izvēlētā izstādes vieta – izglītības iestāde – ir pateicīga, esot tuvāk jauniešiem, lielāka iespēja viņus ieinteresēt. Studijas apzinās, ka ir jādomā par to, lai nāktu jauni dalībnieki, lai prasmes tiek pārmantotas.

“Audzēkņiem tas būs vesels piedzīvojums. Kaut vai skrejot cauri, ieraudzīt vienu ekskluzīvu cimdu pāri vai kādu lakatu, segu. Mums ir tekstila nodaļa, produktu dizaina nodaļas. Te viņiem būtu, ko redzēt,” priecājas LMMDV direktore Inga Auziņa, jo ir pārliecināta, ka latviskā tradīcija jāuztur dzīva.

To, kas ir konkrētā darba autors, gan uzzināt nevar, jo informējošu zīmīšu nav. Tas darīts ar nolūku. Svarīgākais bijis parādīt “mēs” būtību. “Kāpēc jādalās frakcijās? Ja mēs, tad mēs. Ja tas ir par mums, tad par mums,” skaidroja I. Kuncīte.

“Kursas” meistarei M. Dīriņai šī pieeja patīk: “Tie jau esam mēs, visi kopā, un nav, ko dalīt.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz