Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Veselīgā kabača bezgalīgās pagatavošanas variācijas

Veselīgā kabača bezgalīgās pagatavošanas variācijas
Kabaču brūnītis ir sulīgs, bet īpašais punktiņš uz "i" tajā ir skābās cidonijas. Tās varētu aizstāt arī ar brūklenēm (saldēju svaigas) vai dzērvenēm. (Foto: Egons Zīverts)
24.08.2020 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ja arī pie mums būtu tradīcija rīkot mājas kafejnīcu dienas, tad es, iespējams, uz vienu dienu atvērtu savu ēstuvīti “Kabacītis”.

Kabacī ir maz kaloriju, bet daudz šķiedrvielu, ūdens un vitamīnu. (Foto: Egons Zīverts)

Pat desertā pārvēršami

Melnzaļi, balti, dzelteni, svītraini, apaļīgi strupi un izlocījušies kā laiski runči tie guļ dārzā. Nekad jau nav domāts, ka to būs tik daudz. Pavasarī podiņos ieliku tikai pa pāris sēkliņām no katra veida – jārēķinās taču, visi nekad neizaugs. Kabači bija nolēmuši citādi.

Tā nu pēdējās pāris nedēļas kabačus ēdam vai katrā ēdienreizē, un dažreiz pat vairākus kabaču ēdienus vienā maltītē. No studentes gadiem zināju tikai vienu kabaču pagatavošanas veidu: dažkārt ēdnīcā pasniedza pildītus kabačus. Kad sākām šos ķirbju un gurķu radiniekus audzēt dārzā, ieviesās ikrudens tradīcija no tiem vārīt tā sauktās vīriešu zaptes. Bet tas ir īsts rudens darbiņš. Arī vasarā kabacis gardi ēdams, turklāt ļoti dažādi. Piemēram, atvaļinājumā izmēģināju divu veidu saldās kabaču kūkas. Brīnumainā kārtā neitrālais, rupji rīvētais kabacītis šajās kūkās gluži vai pazūd bez vēsts, it kā būtu izkusis, atstājot gardumā vien savu sulīgumu.

Sātīga sāļā torte

Ar šo torti reiz mielojāmies Latgalē, tas bija cienasts radu saietā pēc kapusvētkiem, to bija izcepusi brālēna meita, daktere Inese. Vispirms jāizcep vairākas lielās kabaču pankūkas.

Tām vajadzēs vienu palielu kabaci (vārds “paliels” ir stiepjams jēdziens) – to nomizo, izņem sēklotni, rupji sarīvē, nospiež sulu (var sarīvēto masu paturēt sietiņā, lai sula nedaudz notekas). Klāt liek pāris kartupeļus (es ņemu vismaz divus lielus) – sarīvē uz smalkās rīves, nolej lieko šķidrumu, bet cieti saglabā. Vajag arī vienu lielu vai divus mazākus sīpolus – sablendē vai sarīvē. Mīklai vēl pievieno divas trīs olas, apmēram glāzi miltu, sāli un piparus.

Visas sastāvdaļas samaisa, mīklai jābūt pabiezai, kā cepot biezās pankūkas. Ļoti svarīgi ņemt vērā: pirms liekam mīklu uz pannas, tai ar eļļu jābūt labi uzkarsētai. Vien pēc tam pannā klāj mīklu un pankūku nekustina, pacietīgi gaida, kamēr maliņas ir apcepušās labi brūnas, un tikai tad griež uz otru pusi.

Tortei vajadzēs vismaz četras šādas lielās pankūkas, bet, protams, torte var būt arī biezāka un augstāka. Ja to negribas, tad no mīklas atlikuma var izcept mazās pankūciņas, tās būs garšīgas gan ar krējumu, gan ar brūkleņu ievārījumu, kā nu kuram patīk.

Cepšanai izlietosies apmēram glāze eļļas – manuprāt, lielajai mīklas porcijai tas nemaz nav daudz.

Lai veidotu torti, lielajām pankūkām jābūt atdzisušām. Pa vidu liek dažādus pildījumus atbilstoši savai garšai, iztēlei un iespējām. Piemēram, tie var būt šādi: majonēze ar ķiplokiem; majonēze ar tomātu mērci; krēmsiers ar sasmalcinātām olīvām; krēmsiers ar marinētiem vai skābētiem gurķiem; galvenā kārta pa vidu – kūpināta karbonāde vai cauraudzītis, sablendēts ar krēmsieru.

Tā kā mūsu ģimenē ir arī veģetāriete, tad vienai pusei tortes vidējā kārtā liku pildījumu bez gaļas: sablendētu fetaki sieru ar marinētiem gurķiem un krēmsieru.

Virskārtu pārklāj ar vienu no pildījumu veidiem pēc patikas, rotā ar svaiga gurķa šķēlēm, dillēm, pētersīļiem, lociņiem. Būs vēl labāk, ja vismaz pāris stundu ļaus kūkas kārtām sagulēties ledusskapī. Kūku var gatavot iepriekšējā vakarā un ēst nākamajā rītā. Tas ir labs cienasts svētkos, un tās ir arī gardas brokastis.

RECEPTES

Svaiga kabača salāti

Pirmā versija: jauns kabacītis, burkāns, ābols, dilles, lociņi, citronu sula (tās vietā ņēmu ēdamkaroti ābolu etiķa), olīveļļa; sāls, pipari.

Dārzeņus sarīvē, zaļumus sasmalcina, visas sastāvdaļas samaisa. Šie salāti var šķist par maigiem, jo pašam kabacim savas garšas nav tikpat kā nekādas. Garšu stiprumu – skābumu, sāļumu, asumu – piešķir ar zaļumiem, ābolu, garšvielām, citronu sulas vai ābolu etiķa daudzumu.

Otrā versija: sarīvē kabaci, ābolu, marinētu gurķi. Samaisa ar sāli un krējumu. Pievieno zaļumus pēc patikas.

Brūnītis ar cidonijām un valriekstiem

240 grami miltu, 2 tējkarotes cepampulvera, divas ēdamkarotes kakao pulvera, šķipsna sāls, 2 olas, 200 grami brūnā cukura (var būt arī parastais), 120 ml vīnogu kauliņu eļļas (var būt arī kāda cita eļļa – rapšu vai olīveļļa); 350 g kabača, krietna sauja žāvētu cidoniju, sauja valriekstu. Ēdamkarote rīvmaizes un karote eļļas veidnes iesmērēšanai. Tā kā mana veidne ir liela (apmēram 25 x 40 cm), produktu daudzumu dubultoju, cidoniju un valriekstu saujas nežēloju.

Atsevišķā traukā samaisa miltus, kakao, cepampulveri, sāli. Kabaci sarīvē skaidiņās. Olas sakuļ ar cukuru un eļļu, iemaisa rīvēto kabaci. Pievieno miltu, kakao, cepampulvera un sāls maisījumu. Visu labi samaisa. Beigās vēl iemaisa valriekstus un žāvētās cidonijas (tās rudeņos sacukuroju, sīrupu noleju, cidonijas paturu siltā cepeškrāsnī vairākas stundas. Kad apžuvušas un atdzisušas, lieku saldēšanas trauciņos vai maisiņos un glabāju saldētavā, noder kēksiņiem, cepumiem, kūkām, plātsmaizēm). Veidni ietauko ar eļļu, uzber rīvmaizi tā, lai visas veidnes sieniņas un gultne ir vienmērīgi izklātas. Mīklu liek cepamtraukā, trauku – iesildītā plītī un apmēram 200 grādu temperatūrā cep stundu, varbūt pat ilgāk. Gatavību pārbauda, pabakstot kūku ar irbulīti: ja pie tā pielīp šķidra mīkla, tad jācep vēl!

Kanēļa kūka

175 grami miltu, tējkarote cepampulvera, tējkarote kanēļa (var likt arī vairāk – pēc patikas), šķipsna sāls, glāze sarīvēta kabača, glāze augu eļļas, glāze cukura, trīs olas.

Saputo olas, cukuru un eļļu. Miltos iejauc cepampulveri, kanēli, sāli. Olu masu samaisa ar miltu maisījumu, tad pievieno rīvēto kabaci. Kūku cep apmēram 200 grādu karstumā, apmēram 50 minūtes. Gatavību pārbauda ar irbulīti. Tā kā man garšo rieksti, arī šai kūkai liku klāt valriekstus, bet varētu iemaisīt arī mandeļu skaidiņas. Ja vēlas, kūku var glazēt ar Filadelfijas krēmsieru un rotāt ar riekstiem.

Šajā receptē kabačus tikpat labi var aizstāt ar rīvētu ķirbi vai smalki rīvētiem burkāniem.

Kabaču ligzdiņas

Kabaci sarīvē ar Korejas burkānu rīvi, lai veidojas kabača makaroniņi. Tos apviļā miltos un olā, liek uz plāts, veidojot ligzdiņas. Ligzdiņās liek pēc izvēles malto gaļu vai biezpiena masu. Pāri klāj rīvētu sieru. Cep cepeškrāsnī, kamēr gatavs. Sāls, pipari, zaļumi un citas garšvielas – pēc izvēles.

UZZIŅAI

Kas labs kabacī?

Kabacī ir daudz vitamīnu (C, A, B, E), bet maz kaloriju. Tāpat kā gurķi, tas satur daudz ūdens un minerālvielas (dzelzi, kalciju, magniju), īpaši ieteicams sirds un asinsrites veselībai – stāsta Liepājas Izglītības pārvaldes uztura speciāliste Vija Udarska. Lietots svaigā veidā, kabacis ir arī urīndzenošs līdzeklis, līdzīgi kā arbūzs. Parasti kabaci lieto sautējumos kopā ar tomātiem, sīpoliem, ķiplokiem un zaļumiem.

Šīs pankūkas ir tik gardas tāpēc, ka kabačiem pievienoti arī kartupeļi un sīpoli. (Foto: Egons Zīverts)
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz