Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Asās, pikantās un maigās. Kā sinepes lieliski papildina receptes

Asās, pikantās un maigās. Kā sinepes lieliski papildina receptes
Foto: Publicitātes
03.04.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Tie, kas vēl atceras padomju laikus, zina, ka tolaik veikalu plauktos bija tikai un vienīgi stiprās “Krievu sinepes”. Kad Latvija atkal kļuva par neatkarīgu valsti, uzzinājām, ka arī sinepes mēdz būt ļoti dažādas un ka gandrīz katrā Eiropas valstī, tāpat arī Amerikā ir savi iecienītākie un garšas ziņā atšķirīgie varianti.

 No eļļas auga

Tā kā sinepju (latīniskais nosaukums – sinapis) sēklas satur apmēram 35 procentus eļļas, šo krustziedi droši var dēvēt par eļļas augu. Turklāt sinepju eļļai ir ļoti laba garša, nebūt ne asa, sēkliņu ēteriskā eļļa ir arī ļoti spēcīgs antiseptiķis. Dižonas sinepes joprojām uzskata par vienām no labākajām pasaulē. Tolaik, 14. gadsimtā, Francijā, netālu no Dižonas, mūki eksperimentēja ar dažādiem augiem, tos apstrādāja un izmantoja pārtikā. Reiz viņiem izdevās pagatavot varen garšīgu sinepju mērci. Kad šis gastronomiskais atklājums nonāca uz Burgundijas hercoga galda un viņš pateica “Garšīgi!”, Francijā sākās Dižonas sinepju uzvaras gājiens. Nu jau tās, šķiet, pazīst visā pasaulē. Būtiska nianse – Dižonas sinepes gatavo tieši no melnās sinepes sēklām, kuru izcelsme meklējama Vidusjūras reģionā. Tagad, tuvojoties pavasarim, sēkliņas var sēt podos un diedzēt. Izdīgušie zaļumi būs veselīgs papildinājums svaigiem salātiem.

Gan garšai, gan veselībai

Ne jau tikai vēderpriekiem cilvēki iemanījušies izmantot šos krustziežu dzimtas lakstaugus. Ārstnieciskos nolūkos izmanto visas sinepju sugas, bet galvenokārt Sareptas un melno sinepi. Vislielākā nozīme ir sinepju eļļai un pulverim, kuru iegūst no raušiem pēc sinepju sēklu karstās spiedapstrādes, kā arī no pašām sinepju sēklām.

Šķipsniņa sinepju sēklu dienā ievērojami uzlabo gremošanu, novērš aizcietējumus, attīra ādu, diabēta slimniekiem samazina cukura daudzumu asinīs, kā arī uzlabo reproduktīvo funkciju sievietēm. Sinepju sēklas rosina ēstgribu, pastiprina kuņģa sulas izdalīšanos, iedarbojas kā pretiekaisuma un spēcīgs antiseptisks līdzeklis. Izmanto kā sastāvdaļu tējās, kuras paredzētas kuņģa un zarnu trakta darbības normalizēšanai. Saberztas izmanto kompresēm muskuļu un locītavu sāpju gadījumā. Sinepju sēklām ir spēcīgas baktericīdas īpašības. Aukstā un mitrā laikā sinepes veicina asins pieplūdumu ādai un sasilda. Par izmantošanas iespējām veselības uzturēšanai varētu rakstīt vēl un vēl.

Kā rodas galdā liekamo sinepju asā garša un spēcīgais aromāts? Tas notiek laikā, kad sasmalcinātās sēkliņas samaisa ar šķidrumu. Sēklās slēpjas ferments, kura iedarbībā veidojas ēteriskā eļļa, kas tad arī piešķir sinepēm raksturīgo garšu.

Gatavojot siltos un aukstos ēdienus, desas un zivis, sinepes pievieno gan kā piedevu, gan aromatizētāju. Kaltētas sēkliņas izmanto dažādu marināžu gatavošanai.

FAKTI

  • Ir trīs izplatītākās sinepju sugas: baltā, melnā un Sareptas.
  • Tiek uzskatīts, ka sinepju masu pirmie pagatavoja senie romieši, kuri sasmalcinātās sinepju sēkliņas sajauca ar nenorūgušu vīnogu sulu. Iegūto masu nosauca par mustum ardens.
  • Tā cēlies sinepju angliskais nosaukums mustard.
  • Senatnē ļaudis domāja, ka, ēdot sinepes tukšā dūšā, palielināsies attapība un prāta spējas. 
  • Dāņi mazās, gatavās sinepju sēkliņas mēdz izkaisīt uz grīdas, lai aizdzītu ļaunos spēkus un piesaistītu laimi.
  • Agrāk Vācijā līgavas savos plīvuros neuzkrītoši iešuva sēkliņas cerībā, ka laulība būs mūža garumā.
  • Senatnē Austrumos sēklas izmantoja kā afrodīziju, bet Eiropā ar tām mēdza ārstēt sieviešu frigiditāti.
  • Galda jeb pārtikā izmantojamās sinepes jāglabā vēsā, tumšā vietā, vislabāk ledusskapī. Trauks kārtīgi jānoslēdz, lai produktam nezustu stiprums.

Populārākie sinepju veidi

Krievu – gatavo, pievienojot etiķi, augu eļļu, piparus, lauru lapas, sāli, cukuru.
Angļu – gatavo no balto sinepju sēklām, piemaisot kurkumu un miltus.
Franču – maigas. Gatavojot izmanto melno sinepju sēklas, estragonu, dilles, vīna etiķi, dažādas garšsaknes.
Amerikāņu – vissaldākās no visām. Sēkliņām pievieno etiķi, cukuru, kurkumu, garšvielas.
Vācu – top no melno sinepju sēklām, cukura, sāls, vīna etiķa, vīnogu vīna un kanēļa.

RECEPTES

Mērce zivju ēdieniem
Jāņem 1,5 ēd.k. “Krievu sinepju”, 1,5 ēd.k. cukura, 3 tējk. etiķa, 150 ml augu eļļas, 1/2 tējk. sāls, svaigas, sagrieztas dilles. Visas sastāvdaļas samaisa un, nepārtraukti kuļot ar putojamo slotiņu, masai pielej eļļu.

Svaigi dārzeņi ar sinepju mērci
Būs nepieciešams 1 svaigs gurķis, 2 tomāti, 2 vidēji lieli saldie sīpoli, sagriezti zaļumi. Mērcei vajadzēs 1 ēdamkaroti sinepju, 2 ēdamkarotes eļļas, 2 ēdamkarotes 3% etiķa, 100 g saldā krējuma, cukuru, sāli, smalkos piparus.

Nomazgātu gurķi sagriež ripiņās, tomātus gabaliņos, sīpolus pusgredzenos. Sajauc. Gatavo mērci, sajaucot sastāvdaļas. Pārlej dārzeņiem. 

Vinegrets ar pupiņām
Sagriež gabaliņos 1 vārītu bieti, 3 vārītus kartupeļus un 2 sālītus gurķus. Pieliek 200 g notecinātu konservēto pupiņu. Visus produktus bļodā samaisa. No 150 g majonēzes, 1 ēdamkarotes citrona sulas, 1 tējkarotes “Krievu sinepju” pagatavo mērci. Ja vajag, pieber sāli, pārlej vinegretam.

Lasis marinādē
400 g laša filejas sagriež četros gabalos. Gatavo marinādi no 1 ēd.k. sinepju, 1 ēd.k. majonēzes, 1 ēd.k. sviesta, 1 tējk. cukura, 1/2 tējk. maltu piparu, 1/2 tējk. citrona sulas. Ja ir, pieliek sakapātas dilles. Laša gabalus no abām pusēm apviļā marinādē un liek traukā, pārlej pāri atlikušo marinādi. Zivij jābūt apņemtai pilnībā. Liek ledusskapī uz 40 min. Cep pannā (zem vāka) sakarsētā eļļā apmēram 5–7 minūtes, pielejot visu marinādi. Galvenais ir zivi nepārcept, lai tā nepaliktu cieta.

Glazēti filejas gabaliņi
Vistas fileju sagriež mazos gabaliņos. Uzber sāli, smalkos piparus, apviļā miltos un sakultā olā. Gabaliņus liek uz pannas un karstā eļļā cep gatavus.

2 ēd.k. sinepju sajauc ar 2 ēd.k. medus, 2 ēd.k. sojas mērces un 4 ēd.k. olīveļļas. Samaisa glazūru, lai izveidojas vijīga masa. Kad vista gatava, pannā pāri apceptajiem gabaliņiem pārlej glazūru un labi samaisa. Karsē vēl 3 minūtes. Pasniedz ar rīsiem.

Cūkgaļa sinepju mērcē
Vajadzēs 500 g cūkgaļas, 50 g sviesta, 1/2 glāzes buljona, 400 ml saldā krējuma, 2 sīpolus, 1 ķiploka galviņu, 4 ēdamkarotes sinepju ar sinepju sēkliņām, sāli, piparus.

Gaļu sagriež gabaliņos un apcep sviestā. Tad liek katliņā, pielej buljonu, sāli, piparus un atstāj sautēties uz 25 minūtēm. Sagriež sīpolus, caur spiedi izspiež ķiploka daiviņas un liek pannā apcepties, tad pieliek gaļai un visu turpina sautēt. Kad gaļa gatava, pielej saldo krējumu, kurā iemaisītas sinepes. Karsē, līdz mērce sabiezē.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz